Türk Eğitim-Sen Ankara 1 No’lu Bölüm Başkanı İbrahim Çömez: “Aylık promosyonları güncellensin”

Türk Eğitim Bilimi-Sen Ankara 1 No’lu Büro Başkanı İbrahim Çömez, “Maaş promosyonları güncellensin” dedi.

Türk Eğitim Bilimi-Sen Ankara 1 No’lu Şubenin öncülüğünde Budun Atatürk Heykeli önünde matbuat toplantısı düzenlenerek Vezneci promosyonları üstüne rica ve öneriler dile getirildi. Toplantıya TEZKOOP İŞ ODTÜ temsilciliği, Türk Eğitim-Sen ODTÜ temsilciliği, Eğitim Bilimi-Sen ODTÜ temsilciliği, Üni-Per-Sen ODTÜ temsilciliği, EĞİTİM İŞ ODTÜ temsilciliği ve Eğitim Bilimi Doğruluk-Sen ODDTÜ temsilciliği dahi katıldı.

“Banka ve mahiye promosyonları güncellensin”

ODTÜ’nün çalışanları adına kurmuş oldukları Sendikalar Birliği oluşumu ile vezneci promosyonları konusunda arzu ve önerilerinizi dile yayımlamak için toplandıklarını dile getiren İbrahim Çömez, “Mukavim çok platformda dile getirmiş olduğumuz ‘Vezneci Aylık Promosyonları Güncellensin’ sloganı ile gerek amme gerekse özel sektör çalışanları ve emeklilerimiz atılmak amacıyla ülkemiz genelinde zinde benzeri curcunalı oluşturduk” diye niteleyerek konuştu.

“2022 öncesi promosyon sözleşmesi yapılan emekçiler, okkalı doğruluk kaybına maruz kalmıştır, kalmaktadır.”

Pandemi döneminde, emekçilerin fikir ve önerileri dikkate alınmadığını, çalım yöneticileri ile bankalar beyninde düet ülfet ve anlaşmalar ile gerçekleştirildiğini söyleyen Çömez, “İhaleler ile bire bir haddinden fazla ilde 3-5 yıllığına imzalanan vezneci özendirme sözleşmeleri ile emekçilerin eline 3-5 bin TL arası bire bir mülhak gelir geçmişti. Ancak maaş zamları ve şişkinlik farkları ile mütezayit akçe akışına mecbur kendisine yıpranmamış dönemde yapılan vezneci teşvik sözleşmelerinde bu ölçü 41 bin TL’ye kadar çıkmıştır. Bu nedenle 2022 yılı öncesi teşvik sözleşmesi yapılan iş yerlerinde çalışan emekçiler, kısık hak kaybına ve eşitsiz benzeri uygulamaya maruz kalmıştır, kalmaktadır” şeklinde konuştu.

“Talebimiz gayet açık; teşvik tutarlarının güncellenmesi çabucak yapılmalıdır”

Kamu Bankalarının de Tekaüt Aylık Promosyonlarını 10 katına büyüklüğünde artırmaya hazırlandığını, Kamu çalışanları kendisine teşvik miktarlarının güncellenmesi kararının gelgel yöneticilerinin insafına bırakılamayacak büyüklüğünde vazgeçilmez bire bir karar olduğunu dile getiren İbrahim Çömez, “Talebimiz gayet net olup lazım ODTÜ gerekse özge kurumlarda özendirme tutarlarının günümüz koşullarına akıllıca kendisine güncellenmesi yönünde gerekli düzenlemeler çabucak yapılmalıdır. Bu yakınlarında taleplerimiz karşısında Türkiye’nin az üniversitelerinden birisi olan ODTÜ yöneticilerini ve Türkiye’nin varlıklı bankalarından İş Bankasını muktezi ağırlık ve hassasiyeti göstermeye, tamam sendikaları ve hava çalışanlarını ise ‘vezneci mahiye promosyonları güncellensin’ sloganları ile alanlarda biricik curcunalı olmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kullandıkları banka kartlarını kırarak protestolarını sürdüren kol henüz sonraları hadisesiz dağıldı. – ANKARA

Share: