TÜRKİYE’DE 9 AYDA 1683 KİŞİ TRAFİK KAZALARINDA HAYATINI KAYBETTİ

EMNİYET Umumi Müdürlüğü Trafik Başkanlığı verilerine bakarak, eylül ayında meydana gelen 43 bin 734 trafik kazasında 18 bin 570 dirilik yaralandı, 214 can bile hayatını kaybetti. Yılın önce 9 ayında ise kazalarda ölenlerin sayısı 1683’e yükseldi.

Inanma Genel Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı, ilkgüz ayında meydana gelen gidiş geliş kazalarına ait verileri ve mobese kameralarına yansıyan kaza görüntülerini paylaştı. Türkiye genelinde 178’i kişioğlu, 18 bin 570’i yaralanmalı, 24 bin 986’sı hasarlı kalkışmak üzere toplam 43 bin 734 gidiş geliş kazası meydana geldi. Kazalarda 18 bin 570 can yaralandı, 214 gönül da hayatını kaybetti. Yılın önce 9 ayında, trafik kazalarında ölenlerin sayısı ise 1683’e çıktı. Eylül ayında bildirme çok kaza trafik kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da isim, yaralanmalı ve maddi hasarlı toplanmış 5 bin 376 kaza meydana gelirken, bu kazalarda 6 gönül hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa izleme etti. Yeryüzü beş altı kazanın meydana geldiği şehirler ise Ardahan, Tunceli ve Bayburt oldu. Eylül 21 bin 38 çoban alkollü olarak şalter kullanırken yakalandı, denetimlerde 1 milyon 758 bin 137 trafik cezası uygulandı. 125 bin 856 araç ise trafikten menedildi.

KAZALAR KAMERADA

Gidiş Geliş Başkanlığı Adana, Bayburt, Eskişehir, Hatay, Kütahya, Malatya, Muğla, Nevşehir, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tokat ile Tunceli birlikte meydana mevrut ve mobese kameralarına yansıyan gidiş geliş kazalarının görüntülerini paylaştı. Hatay’da motosikletle seyir halindeki iki kişinin konusunda kere kenarındaki tıpkı ağacın dalı düştü. Kameraya yansıyan kazada motosikletteki 2 birey hafif yaralandı. Nevşehir’bile sürücüsünün kontrolünden sâdır araba, mutedil refüje çıkarken bu tam yolun karşısına bırakmak talip 2 yayaya çarptı. Sakarya’da ise yeniden sürücüsünün kontrolünden sâdır otomobil, kaldırıma çıkıp şemsiyesiyle giden bir arızi çarptı. Sâri, otomobilin çarpmasıyla tahminî 20 metre ileriye fırlayarak yaralandı. Bu anlar mobese kamerasına yansıdı.

EN FALLUS GÖRÜLEN ÇOBAN HATALARI

Öte yandan trafik kazalarında yeryüzü sık görülen sürücü hataları Trafik Başkanlığı’nca şöyle sıralandı: ‘Araç hızını sefer, gelgel ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, kavşak geçit ve kaplamanın az olduğu yerlerde intikal önceliğine uymamak, abdestbozan takip ve değiştirme kuralına uymamak, arkadan darp, devir kurallarına uymamak, kırmızı mum veya görevlinin dur işaretinde durmamak, anahtar giremez gidiş geliş işareti mevcut yerlere almak, eğreti ve ekol geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş üstünlüğü kesmek, alkollü yerine dil dercetmek, çılgın alelacele araç örtmek, geçme yasağı olan yerlerden teslim etmek ve kusurlu şekilde veya yasak olan yerlere otopark etmek.?

Share: