Uşak’tan zelzele bölgesine 163 bin 767 battaniye gönderildi

Yardımcı Valisi Turan Ergün, model üssü Kahramanmaraş olan depremden etkilenen illere 163 bin 767 battaniye gönderildiğini, bugün antrparantez 50 bine mümasil battaniyenin daha sevk edileceğini bildirdi.

Vali Ergün, Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın ile Uşak’ta bölgeye yeter olmak için toplanan yardımların tırlara yüklendiği Kalfa Spor Salonu’na her an icraat karşı hikmet aldı.

Turan Ergün, daha sonraları birlikte yer sarsıntısı bölgesine devam etmek amacıyla hazırlanan battaniyelerin aylı olduğu kamyon ve tırları teşyi etmek için Uşak Kombinasyon Sanayi Bölgesine geçti.

Burada gazetecilere açıklamalarda kâin Ergün, zelzele bölgesine taharri istirdat ekibi ve miftah desteği göndermeye bitmeme ettiklerini belirtti.

Dünden bu yana çeşitli kurumlardan 47 araçla 249 personel, amme kurumlarına ve özel sektöre ilgili 20 gelişim makinesini bölgeye atıf ettiklerini tabir fail Ergün, sözlerine şöyle devam etti:

“Mevsimin kış olmasından hava şu dakika bölgede tahaffuz ve flama haddinden fazla koskocaman. Bu yüzden Çeltek namına bizden en şişman ümit battaniye. Güzeşte bütün battaniye üreticilerimizle tıpkı araya geldik. Arkadaşlar bilcümle üretimlerini zelzele bölgesine gitmek üstüne yapıyorlar şu anda. Yani alışılagelen ticari amaçlı battaniye satışı bulunmayan. Deprem bölgelerine müzaheret gayeli battaniye göndereceklere battaniye üretiyoruz. Şu zaman bakımından ilimizden 40 tırla 163 bin 767 battaniye yola daha çok. Burada bile şu anda 10 tır yola geçmek için bekliyor. Onlar aut. Onlarda bile 50 bine mail battaniye var.”

Ergün, kentte evvel aheste dem bağışı olduğunu, zaman bakımından dem alımını durdurduklarını, gerekseme olması durumunda vatandaşlara yeniden bilgilendirme yapacaklarını söyledi.

Dünden bu yana Uşaklıların nakdi yardımda dahi bulunduğunu nâkil Ergün, “Şu temel kadar valilik ivedi arkalama hesabına toplamda 4 milyon 319 bin lira gelmiş durumda. Ego hayırsever hemşehrilerimize haddinden fazla teşekkür ediyorum. Haddinden Fazla duyarlılar. Ayrımsız zamanda kentimizdeki nakliyecilerimize çok teşekkürname ediyorum. Kâffesi toplanan malzemeleri bölgeye ücretsiz göndermek amacıyla sıraya girdiler.” dedi.

“Ekiplerimiz sahada”

Çeltek Şehremini Mehmet Şimşek, kentte toplanan yardımların bölgeye sevkiyatını sürdürdüklerini aktardı.

Uşak’tan yola çıkan itfaiye aracı ve fahri ekiplerin bölgeye ulaştığını anlatım fail Şimşek, şöyle konuştu:

“Ekiplerimiz sahada çalışmaya başladılar. Şu anda aldığımız duyum itfaiye ekiplerimiz, gönüllü ekiplerimiz oradaki arama kurtarma ekiplerine munzam durumdalar. İnşallah onlardan da sunturlu istihbarat almak istiyoruz. Çünkü çok pres koşullar altında büyük bire bir özveriyle himmet ediyorlar. Allah hepsinin yardımcıları olsun. İnşallah serencam anne kadar akıbet dakikaya büyüklüğünde tıpkı duygusal elan kurtulursa bundan nazik bir mutluluk olmaz bizim üzere. Bizde Uşak yerine bundan önceki olduğu üzere bugünde hep gücümüzle bölgenin yaralarının sarılması amacıyla hem üretmeye hem dahi müstelzim yardım desteğini sağlamaya devam edeceğiz.”

Share: