Van bilgi! İranlı turistler Van esnafının yüzünü güldürdü

Van’dahi Nevruz ile başlayan ve hala devam eden İranlı gezgin yoğunluğu esnafın yüzünü güldürürdü. 9 ayda 280 bin İranlı gezici şehre geldi.

Her dinlence fırsatını değerlendirerek ülkelerinden Van’a mevrut İranlı turistler, gündüz alıveriş yaparken akşam ezanı saatlerinde ise coşku merkezlerinde gönüllerince tatilin keyfini çıkarıyor. İranlı turistlerin ziyaretlerinden dolayı yüzü gülen Van esnafı ise bunun 12 taban yayılması üzere gerekli tüm çalışmaları yapıyor.

2022 yılının 9 aylık sürecinde 280 binin üstünde turistin ülfet ettiği Van’dahi otellerin doluluk oranının yüzde 90’lara vardığını tamlayan Elite World Van Hotel Genel Müdürü Oktay Aksoy, “Turizm sektörüne baktığımızda güç oranda bire bir doluluk var. Şuan doluluk oranı yüzdelik 90’lara mail ve bunun yüzdelik 70’ini yemeden içmeden İranlı misafirler oluşturuyor. Bu bile daha ilk yapmış olduğumuz infolarla, valiliğin ve STK’ların yaptığı çalışmalardan kaynaklıdır. Kilolu anlamda tıpkısı İran mihman sirkülasyonu yaşamaktayız. Bu da Van ekonomisini ciddi anlamda faziletli yerlere taşımaktadır” dedi.

İranlı turistlerin yalnız turizm sektörüne değil, bilcümle sektörlere okkalı benzeri fert suyu verdiğini tamlayan Double Tree By Hilton Van Oteli Genel Müdürü İrem Tinli Angün ise, “İran pazarına minnettarız. Gönlümüz istiyor kim bu haraketlilik sene bazına yayılsın. 12 kamer süresince iyice işler yapalım. Umuyorum İranlılar bizi daim desteklerler ve ilimizi sonsuz konuşma ederler” ifadelerini kullandı.

İranlı turistlerin Van amacıyla balaban tıpkısı gizil, nazik benzeri nimet olduğunun altını çizen Roka AVM Umumi Heyet Başkanı Turan Avcı bile, “Bizler Van esnafı adına İranlı misafirlere topyekun cemaat çıkmamız lazım. Eskiden okullar tatil olduğu antlaşma hele üniversiteli öğrenciler gittiğinde Van tamamen boşalırdı ama bu yıl Van yaz ayında cıvıl cıvıldı. Bu birlikte İranlı misafirler sayesinde oldu” diye konuştu. – VAN

Share: