Yıldırı örgütü PKK’ya mukavim ailelerin zürriyet nöbeti dördüncü yılında

Kandırılarak dağa kaçırılan çocukları için HDP Diyarbakır İl Başkanlığı uğrunda 3 Eylül 2019’de yerleşme eylemi başlatan ailelerin destansı direnişi 4’üncü yılında. 304 ailenin katıldığı uşak nöbetinde 4 yılda seçkin periyot yapılan çağrılar sonucu 37 teşekkül mensubu ailesine kavuştu.

Diyarbakır’dahi, oğlunun HDP’liler aracılığıyla dağa kaçırıldığını tez fail anne Hacire Akaret, HDP İl Başkanlığı binası önünde 22 Ağustos 2019’dahi habitat eylemi başlattı. Akaret, oğlunu teröre kurban yontmak üzere başlattığı kararlı uğraş yardımıyla 24 Ağustos 2019’üstelik evladına kavuştu. Akar’ın azimli eylemi ve yaktığı meşale, Türkiye’de birçok aileye atılganlık ve imge oldu. Bu bıçkın duruşu gören aileler, 3 Eylül 2019’da HDP İl Başkanlığı uğrunda başlattığı çocuk nöbeti 4’üncü yılına girdi.

Evlatlarını terörün batağından yetişmek isteyen ve Türkiye’nin ciharıyek yanından gelen ayrıksı ailelerin birlikte katılımıyla aynı her sabık periyot artarak 304’e ulaştı. İlk günden itibaren evlatlarına birleşmek için sürdürdükleri kararlı duruşlarıyla HDP memleket binası önünden ayrılmayan asıl ve babalar, yazın sıcağında, kışın soğuğunda eylemlerine duruluk vermeden devam etti. Aileler, kat yerlerini boş tutmak için aileleriyle dönüşümlü eylemi sürdürdü. Aileler, tekmil dünyayı etkisi altına kayran Covid-19 salgını döneminde dahi gerekli tedbirleri alıp eylemlerinden vazgeçmedi. Geride mütezayit 3 yılda annelerinin kucağındaki füru, ağabeyleri ve ablaları amacıyla eskimemiş yaşlarına gösteri çadırında girdi.

Kararlı duruş 37 evladı ailesine kavuşturdu

Eylemle 37 sülale, terörün pençesinden kurtardıkları evlatlarına kavuşmanın sevincini yaşadı. Asıl ve babalarının “düşüncesiz dön” çağrısına vurdumduymaz kalmayıp örgütten kaçarak güvenlik güçlerine konfirmasyon olan çocukları gören ayrıksı aileler, eylemlerinde daha azimli ayla geldi. Annelerin azimli duruşu, HDP’ye kepenk kapattırdı. Ailelerin haykırışlarını yaşamak istemeyen HDP’liler, çareyi ayrımsız müddet kepenklerini kapatmakta buldu. Ailelerin kararlı duruşundan sonradan HDP, mülk binasında yaptığı faaliyetlerini ilçe binalarına taşıdı. İddialara bakarak, bu süreçte terör örgütü PKK yandaşları, ailelere tehditlerde bulundu, onları yıldırmaya çalıştı. Tasdik olan çoluk çocuk, ifadelerinde yaşadıkları seçkin şeyin cebren yaptırıldığını öne sürdü.

Ailelerin duruşu, Türkiye sınırlarını aşarak Almanya’ya kadar ulaştı

Ailelerin duruşu, Türkiye’ye ile ilişkin kalmadı. Almanya’ya kadar ulaştı. Berlin’dahi dallı güllü ve terör örgütü PKK yandaşlarınca kaçırılan Nilüfer T’nin annesi Maide T, 12 Kasım 2019’dan beri veri alamadığı kızını hatırlamak için 29 Şubat 2020’birlikte yıldırı örgütüne arkalayan benzeri derneğin uğrunda habitat eylemi başlattı. Maide T., henüz sonra eylemini Başbakanlık binası önünde sürdürdü. Ailelerin bol sesi, İzmir, Van, Hakkari, Şırnak ve Muş’ta fiyat bularak buralarda eylem başlatıldı. Bu haykırışlara Sivil Toplum Kuruluşları, dernekler ve insanlar duyarsız kalmayarak ailelere destek ziyaretlerinde bulundu. Bindi ziyaretleri, bunlarla bağlı kalmadı. Evcil ve yabancı diplomat ve bürokratlardan artist, spor camiasına büyüklüğünde buldu.

Türkiye’bile ve Diyarbakır’bile temaslarda mevcut Avrupa Parlamentosu üyesi Tomas Zdechovsky 7 Kasım 2019’bile, Avrupa Konseyi Yerli ve Lehçe Yönetimler Kongresi Denetleme Komisyonu Türkiye âdem raportörleri Jakob Wienen ve Yoomi Renström 3 Teşrinievvel 2019’üstelik, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Dominick John Chilcott ve Hindistan’ın Ankara Büyükelçisi Sanjay Bhattacharyya’nın birlikte saha aldığı 9 ülkenin büyükelçisinin bulunduğu astronomi 8 Çatlak 2019’dahi ziyaret etti. Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, İsviçre ve Avusturya’dan gelen gurbetçiler de annelerle görüştü.

“40 senede geçse eyleme bitmeme edeceğiz”

Oğlu Engin üzere oturma eylemini sürdüren asıl Kamile Küçükdağ, üçüncü yılın bittiğini, 3 Ilkgüz’da dördüncü yıla gireceklerini söyledi. Çocuklarını almayana kadar, ayakta olana büyüklüğünde, 40 senede geçse eyleme bitmeme edeceklerini vurgulayan Küçükdağ, “Çocuklarımızı almadan buradan gitmeyeceğiz. Güneş Tacı virüs demedik, kar, şita demedik, yaz demedik, daima buradayız. Tek molekül istemiyoruz. Bekâr çocuklarımızı istiyoruz. Ora Allah yolu değildir; Tanrı yolu olsaydı derdim Allah yoludur kalsın. Onları kandırıyorlar. 37 sevimli tasdik oldu. Ukubet var diyorlar. Ukubet namevcut” dedi.

“Gösteri, Diyarbakır ile merbut kalmadı”

Süleyman Çetinkaya’nın ablası Zekiye Bozdağ, Hacire Akaret’dan sonra HDP önüne gelen ikinci familya olduklarını hatırlattı. Kardeşi Süleyman’ın 30 Ağustos 2019 yılında HDP Cahillik Kolları marifetiyle kandırılarak dağa gönderildiğini öne süren Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

“3 Ilkgüz 2019’dan beri burada nöbetteyiz. Üçüncü yılımız bitiyor, dördüncü yıla giriyoruz. Hep Türkiye’yi desteğe bekliyoruz. Gösteri Diyarbakır ile kalmayıp Türkiye’nin birçok durumunda gösteri yapan aileler oldu. Buradan birlikte çocuklara sesleniyorum. Anne ve babalar sizleri almayana büyüklüğünde kesinlikle vazgeçmiyoruz.”

Yengi Görgülü’ın annesi Sabire Aydın ise Samsun’dan geldiğini, oğlunun 2017 yılında HDP’liler yoluyla kandırılarak dağa gönderildiğini encam sürdü.

Mücadelelerinin üçüncü sene bittiğini, dördüncü yıla gireceklerini nâkil Entelektüel, “Burada dört yıl değil, kırk yılda geçse mücadelemiz devam edecek, burada evlatlarımızı bekliyoruz ana ve babalar kendisine. Buradan evladıma üstelik çağrıda olmak istiyorum. Oğlum Utku, ne tamam dön gel. Beş yıldır özleminle, hasretinle ölüyoruz” diyerek konuştu.

“Medya olmasaydı kimse sesimizi duymazdı”

Yusuf Begdaş’ın babası Ulu Begdaş da 5 Mayıs 2019’dan beri HDP’nin kapısında olduğunu kaydetti. 3 yıl 3 ay önceki oğlunun HDP’nin binasından gittiğini iddia eden Begdaş, “Burada yurt eylemine başlarken bu büyüklüğünde evladımızı beklemiyorduk. 37 evladımızı getirdik. Bütünü esas ve babasına kavuştu. Medyanın da gücü vardı. Iletişim Araçları olmasaydı kimesne sesimizi duymazdı. Hep medyaya teşekkür ederiz. Bu binayı çap kapatamadı, esas ve babalar kapattı. Zira bu HDP, hırsızdır. Bu dallar bu binadan gitti” şeklinde konuştu.

“Bu devlet sokakta kurulmuş benzeri mutluluk değildir”

Gülcan Biçer’in babası Necmettin Biçer, kızının 2015 yılında yıldırı örgütü PKK’nın siyasal kolu HDP tarafından Adana’dahi kaçırılıp benzeri şekilde yıldırı örgütüne tasdik edildiğini iddia etti.

HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde esas ve babalar yerine üç yılı tamamlayacaklarını dile getiren Biçer, şu ifadelerde bulundu:

“Türkiye’nin beherglas yanından mevrut aileler adına eylemimizi sürdürmekte kararlıyız. en son çocuğumuz dağdan ininceye kadar kesinlikle buradan ayrılmayacağız. Herkes böyle bilsin. HDP’lil bilsinler kim, bu devlet hepimizin. Falsolu yolda olduklarını henüz fark etmemişler. Bu devlet sokakta müesses tıpkı devlet değildir. Onların ensesinden ayrılmayacağız. Buraya geldik ayrımsız yıl dolmadan kilit vurup kapattılar. Kabahatli oldukları üzere bizden kaçtılar.” – DİYARBAKIRShare: