Zonguldak’ta balık bolluğu! Bire Bir gecede 50 ton palamut yakalandı

Karadeniz’de denize açılan balıkçı tekneleri, balık bolluğunu Zonguldak açıklarında buldu. Marmara Bölgesi’nden ve Trabzon, Samsun, Giresun ile Kargaşa gibi Karadeniz’in ayrımlı illerinden denize açılan balıkçı tekneleri, Zonguldak açıklarında balık bolluğuyla karşılaştı.Karadeniz’den tonlarca balık yakalayan tekneler, Zonguldak’taki Kozlu Limanı’na gelerek kasaları karaya çıkardı.

50 TON SIVRI YAKALANDI

Limanda, cemaziyelevvel geceden bu yana değişik gemilerden kasalar halinde yaklaşık 50 titrem palamut indirildiği öğrenildi. Kamyonlara yüklenip Türkiye’nin çeşitli kentlerine gönderilen balıkların fiyatları, boyutuna bakarak 20 ile 40 TL arasında değişiyor.

“DENİZDE ARTAĞANLIK VAR”

Kozlu Balıkçı Barınağı’nda toptancılık yapan Çağrı Eliyazıcı, teknelerin genellikle pelit tuttuğunu belirterek, “Şu anda Zonguldak’ta 300-350’ye mümasil gırgır teknesi var. Rastgele birinde 2’şer 3’er bin kasa pelit var. Sivri ayrımsız bereket var. Böyle devam etmesini umuyorum. Burada bahir olan herhangi bir ilden havza var dedi. Kalaba’dan balık ağrımak için denize açılan Bülent Okay ise Denizde artağanlik var bu sene görüyoruz. Dizge savmak aldı. Ereğli, Zonguldak arasında artağanlık var. Çoğu tekne beraber avlanıyor” diyerek konuştu.Share: