6 ildeki bazen yerlere ilişik “sit alanı” ve “korunması vacip gayrimenkul firez varlığı” kararları

Firez ve Turizm Bakanlığının, altı ildeki kâh yerlerin “sit alanı” yahut “korunması zaruri taşınmaz hars varlığı” namına tescillenmesine ilişkin kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yayımlanan Van Firez Varlıklarını Siper Toprak Müesses, Diyarbakır ve İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıklarını Dulda Mıntıka Kurulu ile Gelibolu Tarihi Alanı Firez ve Beğeni Varlıklarını Dulda Komisyonu kararlarına göre, Bitlis’in Yabani Armut ilçesindeki Güzelsu Köyü mağarası ve yerleşim merkezi ile Siirt’in Kurtalan ilçesi Konakpınar köyündeki Musa Deresi Mağara Yerleşimi 1. etap kazı bilimsel sit alanı olarak tescillendi.

Elazığ’ın Baskil ilçesi Bozoğlak köyünün Uzun Kulaklı Deresi mevkisindeki “Kelke Kayaç Oyma Sarnıcı 1” ve “Kelke Kayaç Oyma Sarnıcı 2”, korunması lazım emlak ekin varlığı kendisine zar edildi.

Conkbayırı’ndaki tarihi sit alanı, 1. ve 3. kademe kazı bilimsel sit alanı oldu

İstanbul’un Fatih ilçesindeki 2351 cezire, 8 ve 7 parsellerde kayran kayran ve özel mülkiyete ilgili yurt, korunması lazım gayrimenkul hars varlığı car edildi.

Çanakkale’nin Eceabat ilçesi Büyükanafarta köyü Conkbayırı mevkisindeki tarihi sit alanı bile 1. ve 3. paye arkeolojik sit alanı adına tescillendi.

Share: