ABD’de yetiştirici fiyatları temmuzda beklentilerin aksine düştü

ÇAKER’birlikte Yetiştirici Bedel Endeksi (ÜFE), temmuzda beklentilerin tersine maaş yüzdelik 0,5 azalırken, yıllık yüzde 9,8 ile beklenenden beş altı çoğalma kaydetti.

KÖLE Düzentileme Bakanlığı, orak ayı ayına ilgilendiren ÜFE verisini açıkladı. Buna göre, ÜFE temmuzda ayrımsız önceki taban kıyasla yüzdelik 0,5 azaldı.

Piyasa beklentilerinin bilakis düşüş gösteren verinin bu dönemde yüzdelik 0,2 artması öngörülüyordu. İki yılı aşkın bir süredir ilk kez düşüş kaydeden haber, haziranda yüzde 1 artmıştı.

Bu dönemde müstahsil fiyatlarında yaşanan düşüşte benzen fiyatlarındaki yüzde 16,7’lik azalış aktif oldu.

Üretici fiyatları, temmuzda almanak bazda ise yüzde 9,8 arttı.

Beklentilerin altında kalan müstahsil fiyatlarındaki yıllık yükselişin temmuzda yüzdelik 10,4 olması durum ediliyordu. Üretici enflasyonu, haziranda ise almanak yüzde 11,3 artmıştı.

Değişken azık ve enerji fiyatlarını içermeyen atom çekirdeği ÜFE üstelik temmuzda mahiye yüzdelik 0,2 ve almanak yüzde 7,6’lık artış gösterdi.

Atom Çekirdeği ÜFE’ye ait çevre beklentisi, almanak bazda beklentilerle paralel ayrımsız reviş izlerken, aylık bazda yüzde 0,4 artması yönündeydi. Çekirdek ÜFE, haziranda dahi maaş yüzdelik 0,4 ve yıllık yüzdelik 8,4 artmıştı.

ÜFE, üretimde geçer not girdilerin fiyatlarını ölçerek nihai yapıt fiyatlarına ve kolluk enflasyona ait ipuçları veriyor. ABD Format Bankası (Fed), ÜFE de karışma kalkışmak üzere parçalanmamış para şişkinliği göstergelerini izleme ediyor.

Analistler, orak ayı ayına ait ÜFE verisinin enflasyondaki yavaşlamaya meni ettiğini belirtti.

Share: