Adıyaman’da 17 cami depremin peşi sıra yeniden ibadete açıldı

“Asrın felaketi” adına nitelendirilen depremlerde yıkımın yaşandığı Adıyaman’da hasar görmeyen 17 cami, müftülük aracılığıyla baştan ibadete açıldı.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerde Adıyaman’daki 89 camiden 17’sinin hasar görmediği belirleme edildi.

Hasar görmeyen camilerin yeniden ibadete açılması için çalışma başlatıldı. Erzurum Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle abdesthanelere yeniden akarsu verildi. Ayrıca merkezi ezan sistemi devreye alındı.

Müftülük, tarihi mezarlar ve gayrı yapılarla ilişik dahi tayin çalışması başlattı.

“Ayakta kalmaya himmet ettik”

İl Müftüsü Mehmet Taştan, AA muhabirine, ülkenin nazik öfke yaşadığını, afetin üstesinden gelmek üzere bile herkesin mücadele ettiğini söyledi.

Depremin peşi sıra ülkenin ciharıyek yanından yardımlar geldiğini dile getiren Taştan, “Depremde önceliği enkazda kalanların kurtarılmasına ayırdık. Sayrılarevi ve bamyatarlası beyninde aynı koordinasyon kurduk. Oraya sonsuz ekiplerimizi yönlendirdik. Savcılığımızın tespitinden bilahare hayatını kaybedenler mezarlığa gönderildi. İlk günlerde faaliyet ve su kesildiği için teyemmümle hayatını kaybedenleri defnettik. Bu konuda başkanlığımız fetva yayımladı. Çokça nazik tıpkısı görüngü. Ona karşın ayakta kalmaya himmet ettik.” dedi.

“Ezan on paralık susmadı”

Devletin milletiyle bire bir bütün namına depremzedelerin yardımına koştuğunu vurgulayan Taştan, şunları kaydetti:

“Merkezde 89 camimiz var, 17 camimiz akva ve ibadete bariz. Bu camilerde diyanet adamlarımızı görevlendirdik. Bakım verilmeye başlandı. Bugün bu camilerde merkezi sistemimizi kurduk. Gölbaşı ilçesinde de benzeri eşkâl bütün kuruyoruz. Sair ilçelerde tıpkısı bastırık olmadı, ezan okunuyor. Şu zaman birlik arkadaşlarımız sahada, yardımlarımız sürüyor. Bu budun şişman bir kavim, ayakta kalmaya gayret edeceğiz. Ezan tek susmadı bundan önceki üstelik okunuyordu. Şimdi merkezi sistemle Kuran-ı Bonkör okunmaya başlayacak. Esasen mezarlıklarda Kuran’ı Eli Açık okunacak. Bu evgin durumda ne yapılması gerekiyorsa vatandaşlarımız üzere yapıyoruz. Erzurum Belediyesinin desteğiyle 17 camide akarsu depoları kurduk. Ekipler o depolara sürekli su taşıyor.”

Share: