İspanyol kontrol istirdat ekibi başkanı sarsıntı bölgesinde yaşadıklarını anlattı

Gestalt üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve mecmu 10 ili etkileyen depremler nedeniyle kontrol istirdat çalışmalarına destek amacıyla Türkiye’ye mevrut İspanya Valensiya İtfaiyesi arama istirdat ekibi başkanı Salvador Luque, “Hakeza aynı felaketle karşılaşacağımız tek aklımıza gelmemişti.” dedi.

Kahramanmaraş’ta çalışmalarını tamamlayarak İstanbul’a mevrut 9 şahsiyet takım, Dışişleri Bakanlığı ve İstanbul Hava Meydanı işletmesi İGA yetkililerince karşılandı.

Arama kurtarma operasyonlarında ehlivukuf bir ekip yangıncı olduklarını belirten Luque, deprem haberini aldıkları andan itibaren sahaya anlama üzere İspanya’daki Türk büyükelçiliğine başvurduklarını belirtti.

Büyükelçilik yoluyla Türk hükumetine ulaştıklarını kaydeden Luque, “Buraya balaban benzeri umutla işimizi yapmaya geldik ama bu büyüklüğünde balaban aynı felaketle karşılaşacağımız tek aklımıza gelmemişti.” diye niteleyerek konuştu.

Türk halkının ahi ve misafirperver olduğunu dile getiren Luque “Bildirme ağırlık dönemlerinde dahi Türk halkı bize haddinden fazla kardeş ve konuksever davrandı. Bu halka elan fazla bakım edememenin keskin ve hüznüyle doluyuz. İspanya hükümeti bu felaketten sonradan Türkiye’nin artık beraberinde olmaya devam edecektir.” dedi.

Share: