Almanya’da Ren Nehri’nin akarsu seviyesinde kırıcı düşüşNehir taşımacılığı aksadı, maliyet arttı

– Almanya’bile Ren Nehri’nin su seviyesinde ağırbaşlı düşüş

Nehir taşımacılığı aksadı, maliyet arttı

KÖLN – Almanya’yı etkisi altına düz ötede hamam hava dalgasının kere açtığı kuraklık zımnında Ren Nehri’nin akarsu seviyesinde kocaman ölçüde düşüş yaşandı. Ülkenin kritik öneme topluluk ulaşım yollarından olan nehir taşımacılığı de sekteye uğradı.

Almanya’üstelik aşırı sıcakların nöbet açtığı susuzluk, Ren Nehri’ni da vurdu. Almanya Federal Hidroloji Enstitüsü (BfG) Uzmanı Bastian Klein, Ren Nehri’ndeki su seviyesinin tehlikeli boyutta azaldığını açıkladı. Normalde yaz sonu ve güzün akarsu çekilmesinin yaşandığını tabir eden Klein, ilerleyici haftalarda nehrin akarsu seviyesinin elan de düşeceği üstüne uyarıda bulundu.

Almanya’birlikte nehir taşımacılığı aksadı

Bin 233 kilometre uzunluğuyla Avrupa’nın genişlik detaylı nehirlerinden biri olan ve nakliyat açısından nazik öneme eş Ren Nehri’ndeki su seviyelerinin düşüşü taşımacılığı üstelik sekteye uğrattı. Gemiler ilerleyebilmek üzere angarya düşürmek zorunda kaldı. Nehrin geçtiği Heinland-Pfalz eyaletine kapalı Kaub kentinde su seviyesi Cuma haset 40 santimetreye kadar geriledi. Gemilerin tamlık hamile yerine yola çıkabilmesi amacıyla akarsu seviyesinin kısaca 1.5 metre olması gerekiyor.

Akarsu Yolları ve Denizcilik İdaresine bakarak bu cesamet önümüzdeki günlerde üstelik düşmeye bitmeme edecek.

Nehirlerde kömür taşımacılığı yapılamıyor

Nehirdeki su seviyesinin düşüşü kömürün taşınması de zorlaştırdı. Su seviyesinin düşüşüyle taşınması gereken iyon bir nice gemi arasında dağıtılması, nakliye maliyetini arttırdı. Rusya-Ukrayna savaşı dolayısıyla Moskova’ya meri yaptırımların arkası sıra enerji tedariki konusunda büyük mesail yaşanan Almanya’de enerji santralleri için kömürün gemilerle nehirden taşınması planlanıyordu. Ancak bağan su seviyesi, kömürün taşınmasını engellediği üzere erke santrallerine revan kömür demiryolu ile taşınacak.

Tahıl depoları dolup taştı

Ren Nehri’ndeki bağan su düzeyi tahılı da huysuz etkiledi. Raiffeisen Derneğinden yapılan açıklamada, hasadın bitiminden bodur bir müddet önce ülkenin güneyindeki depolama alanlarının dolması zımnında hasadın sair bölgelerdeki depolara taşıması gerektiği, ancak bu işlemin şu dakika gerçekleştirilemediği duyuruldu.

Nehirde taşımacılık özne tıpkısı gemi ile bir tane seferde bin titrem hububat taşınabilirken, bire bir orandaki tahılı kara yolu ile 40 kamyon taşıyabiliyor.

Henüz yağmur beklenmiyor

Ren Nehri’ndeki akarsu seviyesinin bağan olmasının nedeninin susuzluk olduğunu belirten uzmanlar, 5 günlük düzenli yağışın nehirdeki akarsu seviyesini büyük ölçüde arttıracağını belirtirken, daha yağışa misil açacak kısık tazyik alanının olmadığını anlatım ediyor.Share: