Arama istirdat ekipleri dümdar depremlere rağmen çalışmalarına devam ediyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşi sıra bölgeye ulaşan Afyonkarahisar İHH Arama Kurtarma Ekibi, artçı depremlere rağmen çalışmalarını sürdürüyor.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği Gaziantep’e hareket eden 5 kişilik ekipten kente dönen İHH Taharri Kurtarma Ekibi Lideri Ömer Bronz, AA muhabirine, 7,7’lik ilk depremden sonra teçhizatlarını hazırlayıp yola çıktıklarını, 20 saat sonra Nurdağı ilçesine ulaştıklarını ve enkazda çalışmalara başladıklarını söyledi.

Bölgeye gittikleri günden itibaren 60 saat uyumadan çalıştıklarını dile getiren Tunç, “Uyku bize lükstü anca benzeri yerde. gece gündüz demeden çalıştık. 40. saatte Güven Apartmanı’nda sesini duyduğumuz 45 yaşındaki Gülbeyaz Hanım’a ulaştık. Bizden daima su istedi, ‘İç kanama olur’ diye veremeyeceğimizi anlattık. Yüzünü bile görememiştik, çünkü yüzüstü yatıyordu. Enkazdan çıkardığımızda yüzü toz içindeydi. Kendisini kurtardığımız üzere ekiple çok mutlu olduk. Keşke herkesi sıhhatli çıkarabilseydik. Hastanede eşini sormuş. Eşi de yanındaydı amma mevt etmişti. Çok üzüldük eşine. Keşke onu dahi sağ çıkarabilseydik.” diye niteleyerek konuştu.

Tunç, takım arkadaşlarıyla sıfırın altında 13 derecede enkazda kontrol kurtarma faaliyeti yürüttüklerini anlattı.

Enkaz çalışmalarında dümdar sarsıntıların kendilerini etkilemediğini nâkil Bronz, “Tek kimse hangi üşümekten ne aşındırmak yiyememekten ne dahi yatamamaktan şikayet etti. Kimesne şikayet etmeden çalıştı. Minimal aymazlık maksimal çetin dedik. Eksantrik yere geçe yolda görenler durdurup bizden müzaheret istiyorlardı. Herkese yardımcı olmaya çalıştık.” ifadesini kullandı.

Kurtarma ekibinden Muhammed Sakıncasız Zengin dahi bölgede artçıların devam ettiğini dile getirdi.

Çalışmanın kısık olduğu binaya girmeleri için birinin yalvardığını kaydeden Zengin, “Tıpkı hayat enkazı gösterip içeride yakınlarının olduğunu söyledi. Asayiş açısından çekiniyorduk. Ekipte ‘İhtiyar’ lakaplı 65 yaşında ayrımsız vazifeli vardı. Abi namına meze verdi. İçeri buyurmak zorunda kaldık. Çalıştığımız sırada dümdar yer sarsıntısı oldu. Çokça korktum. 25 metrelik mesafeden 2 saniyede çıktık. Çok isterdik herkesi çalışkan çıkaralım. Daha geçmiş da İzmir depreminde görev almıştım. Kıyaslanamaz da. Bu çok henüz kötüsüydü.” şeklinde konuştu.

Share: