Avrupa üçüncüsü talih boksörler, bu kere zer madalya peşinde

Güzeşte yıl Avrupa üçüncüsü olan nasip boksörler Tusem Ilkgüz Önem (16 ) ve Yoncagül Yılmaz’ın (15) bu seneki Avrupa Şampiyonası’nda hedefi kızıl madalya.

Türkiye Boks Federasyonu Kadıdağı Kamp Merkezi’nde başantrenör Ahmet Çınar ile yardımcı antrenörler Mehmet Dalbudak ve Feridun Şah nezdinde 3 Eylül’de kampa giren Talih Avrat Yumruk Oyunu Milli Takımı’nda 13 sportmen, Avrupa Şampiyonası hazırlıklarını sürdürüyor.

Geçen sene kilolarında Avrupa üçüncüsü olan Tusem Ilkgüz Ehemmiyet ve Yoncagül Yılmaz, altın madalya hedeflerini bu yıl gerçekleştirmek istiyor.

Yılmayan: “Ablalarımı emsal alıyorum”

Milli sportmen Yoncagül Yılmaz, AA muhabirine, boksu çokça sevdiğini söyledi.

Antrenörünün 2019 yılında okulunu ziyareti sonrası boksla tanıştığını dile getiren Yılmaz, “Hocamız okulumuza gelip bizimle konuştu. Onunla birlikte çalışmalara başladım. 2020’de Çankırı’bile planlı Türkiye Şampiyonası’na katıldım ve eğin miniklerde ikinci oldum. 2021’de Türkiye şampiyonu oldum ve milli takıma çağrıldım. 2021 yılında Avrupa Şampiyonası’nda üçüncü oldum.” dedi.

Boksa olan ilgisinin daha bile arttığını anlatım fail Yoncagül Yılmaz, “Bu sene yıldızlarda yeniden Türkiye şampiyonu adına milli takıma seçildim. Deminden İtalya’dahi düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’na hazırlanıyoruz. Orada hedefimiz zer madalya. İstiklal Marşı’mızı okutmak amacıyla elimizden geleni yapacağız. bundan sonra çalışıp, faaliyet veriyoruz. Busenaz Sürmeneli ve Öpücük Şımarıklık Çakıroğlu kabil ablalarımı eş alıyorum. İnşallah onlar kadar evire çevire işlemler yaparım.” diye konuştu.

Yoncagül Yılmayan’ın antrenörü Mehmet Dalbudak ise 2019’dan beri Kırşehir’de fariza yaptığını belirterek, “Milli takım kampında var gücümüzle çalışıyoruz. Hedefimiz, Avrupa Şampiyonası’nda değerli madalya fethetmek. Yoncagül geçen sene Avrupa üçüncüsü oldu. O antlaşma hedeflerimiz az kalmıştı. Bu sene Avrupa Şampiyonası’nda hedefimize ulaşıp, altın madalyayı kullanmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ehemmiyet: “Çalışmalarımıza son aceleten bitmeme ediyoruz”

Kamer-berrak sportmen Tusem Eylül Ehemmiyet, 2019 yılında boksa başladığını dile getirerek, “Antalya’üstelik iri aynı spor kompleksimiz vardı. Kompleksi soldurmak amacıyla gittiğimde hocamla tanıştım. Boksa başladım. Yedi aydır boksla uğraşırken 2020 yılında Çankırı’daki Türkiye Şampiyonası’na katıldım ve ikinci oldum.” şeklinde konuştu.

Bu derecenin kendisini artık heyecanlandırdığını vurgulayan Tusem Ilkgüz Önem, şunları dile getirdi:

“2021’de Türkiye şampiyonu oldum. Gürcistan’da düzenlenen Yıldızlar Avrupa Şampiyonası’nda üçüncü oldum. Bu yıl baştan Türkiye şampiyonu kendisine milli topluluk kampına çağrıldım. Çalışmalarımıza son süratle devam ediyoruz. İnşallah Avrupa’de şampiyon olup, İstiklal Marşı’mızı okutup, Türk milletinin gücünü göstereceğiz.”

Sporcunun antrenörü Feridun Şah ise “Tusem daha 7 aydır alıştırma yaparken ona inanıp, Türkiye Şampiyonasına götürdüm ve bitiş oynadık. Çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Beni yanıltmadı ve 2021 yılında Türkiye şampiyonu oldu. Avrupa Şampiyonası’nda üçüncü olduk. Deminden 25 Eylül’de İtalya’bile yapılacak Avrupa Şampiyonası’na hazırlanıyoruz. Hedeflerimiz ve takımımızın maneviyat ile motivasyonu yüksek. Bilcümle kilolarda altını koparıp akmak istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: