Batman’da depremzede çocuklara açılan anasınıfında yetişek veriliyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen şehirlerden Batman’a gelen ve Süveybe Esas Kız Mektepli Yurdu’nda barınan ailelerin 3-6 yaş arasındaki çocukları kurulan anasınıfında eğitim bilimi görüyor.

“Asrın felaketi” adına nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Batman’a gelen kestirmece 12 bin depremzedenin 500’ü Güven Yurtlar Kurumuna ilişkin Süveybe Temel Kız Mektepli Yurdu’nda konuk ediliyor.

İl Milli Yetişek Müdürlüğünce açılan anasınıfında aileleriyle mütezayit 3-6 gözyaşı arasındaki çocuklara terbiye veriliyor.

Görevli öğretmenler ve psikososyal destek uzmanlarınca türlü etkinlikler yapan füru, hem eğitim bilimi alıyor hem de depremin yarattığı travmayı atlatmaya çalışıyor.

Ayrıca, mecburi eğitim bilimi çağında olan evvel, mutedil ve ortaöğretim düzeyindeki 330 öğrenci bile kayıtlarının yapıldığı okullarda eğitimlerini sürdürüyor.

İl Milli Terbiye Müdürü Mahmut Kurtaran, AA muhabirine, Batman’dahi deprem bölgelerinden gelip misafir olan çocukların olduğunu belirterek, bu çocukların okul kayıtlarının yapılarak eğitimlere başladıklarını söyledi.

Yurtta mütezayit 3-6 yaş grubundaki çocukların eğitiminin okunabilen bitmeme etmesi amacıyla anasınıfı açtıklarını anlatan Kurtaran, “Tahminî 19 okul öncesi çağındaki çocuğumuz bu anasınıfımızda yetişek görüyor. Çocukların hem eğitim görmelerini hem üstelik psikososyal destek almalarını istedik.” dedi.

Il koordinesinde planlı icraat kapsamında lazım tam tedbirleri aldıklarını kaydeden Kurtaran, Valilik koordinesinde çalışmaları selis yürüttüklerini bildirdi.

Konuk kendisine gelen çocukların eğitim bilimi ve öğretimle ilgili aynı endişesinin olmasını istemediklerini nâkil Kurtaran, yekpare tedbirleri aldıklarını dile getirdi.

Anasınıfında bütün ihtiyaçların karşılandığını ifade fail Kurtaran, şöyle konuştu:

“Bakanlığımız umum çocuklarımız amacıyla kırtasiye malzemelerinin hazırlanması talimatını verdi. Bu konuda hazırlıklarımızı yaptık. Çocuklarımız için zaten bakanlığımızın havari temel kitapları ve ders kitapları var, bire bir zamanda sair kırtasiye malzemelerini da hazırladık.”

Zorunlu eğitim bilimi çağında olan çocukların bile okul kayıtlarının yapıldığını ve bu çocukların ibret başı yaptığını kaydeden Kurtaran, özel tedrisat ve KPSS kurslarına beklemek isteyenler amacıyla da vacip tedbirleri aldıklarını bildirdi.

Share: