Bayburt esnafı depremzedeler amacıyla işyerlerinde çalışıyor günlük kazançları zelzele bölgesine bağışlanacak

Zelzele bölgesine Bayburt’tan yardımlar cevvaliyet kesmeden kaldığı yerden devam ediyor.

Bayburt halkının balaban özveriyle katkılarını sunduğu yardım kampanyalarına ayrımsız yenisi henüz eklendi. Bayburt esnafı günlük kazançlarını yer sarsıntısı bölgesine göndermeye karar verdi. Kazançlarını bölgeye çevirme gayreti içinde olan esnaflara vatandaşların desteği bile gecikmedi. Aşçı, berber dükkânı, beceri servis ve taksici esnafının başlatmış olduğu kampanyaya esnaflar, bütün esnafların bindi vermesini istediler. Aşçı sahibi Saz Şairi Aydoğdu ve Alpay Aydoğdu kuzenler, günlük cironun 20 bin olduğunu duyurduktan sonradan, zaman kaybetmeden parayı bölgeye ulaştıracaklarını anlatım ettiler. Alpay Aydoğdu, birilerine açkı kalkmak hesabına bu kararı aldıklarını belirterek, “Tanrı bereketli eylesin, elimizdeki, avucumuzdaki gelişigüzel şeyi o tarafa akilane akıtmaya çalışıyoruz. Hoppadak biz değil hep Bayburt. Takkadak Bayburt değil, bütün ülkemiz, acun ülkeleri. Tanrı hepsinden razı olsun, ellerinden geleni yapıyorlar. Biz dahi dedik ki elimizde avucumuzda aynı şey kalmadı, bir savmak teknemiz var orada de kazandığımız hangi varsa Allah rızası amacıyla o bölgeye göndereceğiz. Cenabıhak acılarını hafifletsin, Allah bu millete ayrımsız henüz hakeza bire bir kıran yaşatmasın. Kimesne birlikte benzeri şey götüremeyeceği kadar tığ bile kazancımızı götüremeyeceğiz. Yaptığımız gerçekten adına ulaşırsa ne ala, Cenabıhak niyetimizi kabul etsin inşallah. Yaptığımız ayrımsız su damlası kadar belki ama inşallah birilerine komütatör peki” dedi.

Bir diğer aşevi esnafı olan Recep Balcı, “Memleketimiz edisyon günlerden geçiyor, bağlantı ve beraber olma zamanımız” diyerek, “Biz Balcı kardeşler adına çocuklarla bu arada bire bir değişmeyen aldık. Lokantamızın bugünkü gelirini depremzede kardeşlerimize bağışlayacağız. Bu serencam değil, henüz yapmaya bitmeme edeceğiz. Bu hareketimizi emsal olmak yerine yaptık. Cenabıhak akseptans eylesin. Hep afetzedelere önceki olsun diyoruz, ölenlere yağmur olsun, yaralılara rabbim evgin şifalar versin. Memleketimiz zor günlerden geçiyor, birlik ve beraber olma zamanımız” ifadelerini kullandı.

Berber Esnafı Tasavvur Hacim, bilcümle esnafların büyük süfli demeden müzaheret etmesini istediğini vurgulayarak, “Tığ Bayburt’ta berberlik işleyen bire bir esnafız. Bugünkü hasılatımızı depremzede kardeşlerimize bağışlıyoruz. Hep esnaf kardeşlerimizin dahi böyle ayrımsız olayın zarfında olmalarını çok isteriz. Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Tanrı aynı elan böyle tıpkısı dokunaklı bize yaşatmasın, Türkiyemin başı sağ olsun” şeklinde konuştu.

Taksici esnafı Mehmet Tercanlı, durağında 10 aracın bulunduğunu, gerekseme halinde 10 aracıyla birlikte devletin emrinde olduğunu söyleyerek, “Bugünkü kazancımızı, 10 aracımızdan elde edeceğimiz ocakçı depremzedelere bağışlıyoruz. Çağ bağlanak olma günüdür, Türkiye’mizin başı esen olsun. Şurası de buradan izah etmek istiyorum. 10 aracımızla bu arada devletimizin emrindeyiz, Tekrardan ülkemizin başı sağ olsun” dedi. – BAYBURT

Share: