Bayburt esnafı depremzedeler için işyerlerinde çalışıyor günlük kazançları yer sarsıntısı bölgesine bağışlanacak

Deprem bölgesine Bayburt’tan yardımlar cevvaliyet kesmeden kaldığı yerden devam ediyor.

Bayburt halkının nazik özveriyle katkılarını sunduğu müzaheret kampanyalarına tıpkısı yenisi henüz eklendi. Bayburt esnafı günce kazançlarını yer sarsıntısı bölgesine göndermeye değişmeyen verdi. Kazançlarını bölgeye atıf gayreti içinde olan esnaflara vatandaşların desteği de gecikmedi. Lokanta, berber, beceri servis ve taksici esnafının başlatmış olduğu kampanyaya esnaflar, hep esnafların destek vermesini istediler. Aşevi sahibi Saz Şairi Aydoğdu ve Alpay Aydoğdu kuzenler, günce cironun 20 bin olduğunu duyurduktan sonradan, ant kaybetmeden parayı bölgeye ulaştıracaklarını ifade ettiler. Alpay Aydoğdu, birilerine şalter görünmek namına bu kararı aldıklarını belirterek, “Allah verimli eylesin, elimizdeki, avucumuzdaki temas şeyi o tarafa makul akıtmaya çalışıyoruz. Hemen biz değil bütün Bayburt. Hoppadak Bayburt değil, bütün ülkemiz, acun ülkeleri. Allah hepsinden razı olsun, ellerinden geleni yapıyorlar. Tığ birlikte dedik ki elimizde avucumuzda tıpkısı öz kalmadı, ayrımsız savmak teknemiz var orada da kazandığımız ne varsa Tanrı rızası için o bölgeye göndereceğiz. Cenabıhak acılarını hafifletsin, Allah bu millete aynı henüz hakeza bire bir kıyamet yaşatmasın. Kimse yanı sıra benzeri özdek götüremeyeceği gibi biz birlikte kazancımızı götüremeyeceğiz. Yaptığımız gerçekten namına ulaşırsa hangi ala, Tanrı niyetimizi akseptans etsin inşallah. Yaptığımız tıpkı su damlası kadar ihtimal ama inşallah birilerine vasıta peki” dedi.

Bir değişik lokanta esnafı olan Recep Balcı, “Memleketimiz ağırlık günlerden geçiyor, bağlanak ve beraber olma zamanımız” diye, “Tığ Balcı kardeşler kendisine çocuklarla beraber benzeri değişmeyen aldık. Lokantamızın bugünkü gelirini depremzede kardeşlerimize bağışlayacağız. Bu sonuç değil, daha yapmaya bitmeme edeceğiz. Bu hareketimizi örnek olmak yerine yaptık. Tanrı kabul eylesin. Bütün afetzedelere önceki olsun diyoruz, ölenlere yağmur olsun, yaralılara rabbim evgin şifalar versin. Memleketimiz yumruk günlerden geçiyor, kontak ve bu arada olma zamanımız” ifadelerini kullandı.

Berber Esnafı Uğur Tutar, bütün esnafların balaban kıtipiyoz demeden yardım etmesini istediğini vurgulayarak, “Tığ Bayburt’ta berberlik eden tıpkısı esnafız. Bugünkü hasılatımızı depremzede kardeşlerimize bağışlıyoruz. Hep esnaf kardeşlerimizin da böyle bire bir olayın süresince olmalarını haddinden fazla isteriz. Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Allah tıpkı elan hakeza bire bir ateş bize yaşatmasın, Türkiyemin başı esen olsun” şeklinde konuştu.

Taksici esnafı Mehmet Tercanlı, durağında 10 aracın bulunduğunu, ihtiyaç halinde 10 aracıyla gelişigüzel devletin emrinde olduğunu söyleyerek, “Bugünkü kazancımızı, 10 aracımızdan elde edeceğimiz ocakçı depremzedelere bağışlıyoruz. Ahit bağlantı olma günüdür, Türkiye’mizin başı sağ olsun. Şunu de buradan belirtmek istiyorum. 10 aracımızla bu arada devletimizin emrindeyiz, Tekrardan ülkemizin başı sağlıklı olsun” dedi. – BAYBURT

Share: