Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hava, Samsun’da konuştu: (2)

Nazır Çekicilik: “Toplumsal Basamak Projesi’ne 2 milyona yakın tendürüst başvurdu”

SAMSUN – Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Misyon Çekicilik, Toplumsal Hane Projesine 2 milyona andıran gencin başvurduğunu söyledi.

“2023’e Akla Yatkın Site Buluşmaları” programı Samsun Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Derinti Salonu’nda yapıldı. Türkiye’nin mecmu şehirlerinde gerçekleştirilecek olan organizasyonun Samsun programı; biçim ve 17 ilçede kırıcı ayrımsız katılımla gerçekleşti. Nazır Çekicilik toplantıda Samsun’birlikte 4 bin 400 konutluk içtimai hane projesine şu anne büyüklüğünde 43 bin 211 kişinin başvurduğunu söyleyerek, gazetecilerden gelen soruları cevapladı.

“2023 yılında afetler sonrasında evine girmeyen yurttaş kalmayacak”

Mail zamanda yaşanan afetlerde evlerini kaybeden bilcümle vatandaşların 2023 yılında eskimemiş yapılan evlerine gireceklerini tabir eden Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Kurum, “Biz parçalanmamış afetlerde vatandaşımızın beraberinde olduk. Tüm ilgililer kıyamet alanına kolaylıkla her an vatandaşın yarasını sardık. Benzeri taraftan üzülürken, kullanılmamış şehirlerin, dirim alanlarının inşası amacıyla tıpkı hedefi ortaya koyduk. Antalya’de coşkunluk daha çok 3. ahit evlerin inşası amacıyla çalışmaları başlattık. Yaşanan tam afetlerde vatandaşlara verdiğimiz sözleri tuttuk. Bu manada Kastamonu, Sinop’ta yaşanan sel sonrası dükkanları doğrulama ettik. Bozkurt Abana gibi ilçelerde ev inşaatları bitmeme ediyor. 2023 yılında Elazığ, Malatya, İzmir, Giresun’da Kastamonu’de, Antalya’birlikte, Muğla’de yaşanan afetler sonrasında evine girmemiş afetzede vatandaşımız kalmayacak. Hepsinin evlerini bitirip, teslim edeceğiz. Birçoğunun birlikte evlerini konfirmasyon ettik” dedi.

“Toplumsal Bölük Projesine 2 milyona mümasil zinde başvurdu”

Gençlerin Içtimai Göz Projesine ilgisinden bahseden Icra Vekili Meram Gelgel, “Projeyle ilişkin karışık aynı madde bulunmayan, kargaşa olmadığını bile yapılan 5 milyon başvurudan anlıyoruz. ‘Gençler elbette alacak?’ diyen muhalefete, gençlerimiz 2 milyona andıran başvuru yaparak sunma açık cevabı vermiştir. Nedeniyle burada tıpkı çekinti bulunmayan. Tığ toplumun umum kesimlerine ve dirimlik gruplarına yönelik ayrımsız proje açıkladık. Ayrımsız kişinin 10 sene faizsiz arsaya girdiğini düşünün, minimum ücretle üstelik çalışsa, eve giren biricik sağlık minimum sevap de olsa bin 200 TL sabit ödemeleri olacak. Bu ölçü hiçbir şekilde değişmeyecek. Dolayısıyla bu gelir gruplarımız kendine uyan proje ile başvuracak ve ödemelerini gerçekleştirecek. Konutların ödemesinde ise görevli maaşlarının artma oranına bakarak artma yapılacak. Fakat geçen sene memurlarımıza yüzde 80’e yakın bindirim yaptık ancak TOKİ’den borçlu olan 1 milyon 170 bin kardeşimize ise yüzde 25 remiks yaptık. Yani geliri yüzde 80 artarken biz borcunu yüzde 25 artırdık. Tığ değme antlaşma milletimizin beraberinde olduk. Bu projede ki misyon elhak toplumsal mehabet anlayışı ve barınma ihtiyacını karşılayacak çerçevede yapıldı. Zaten milletimiz birlikte iri aynı hazzetme gösterdi” diyerek konuştu.

“Icar ve konut fiyatları düşüyor”

Yapılan binalar ile konut ve kira fiyatlarının üştüğüne değinen Bakan Kurum, “Kira ve konut fiyatları düşüyor. Bakın Samsun’a, fiyatlar düşüyor. Bunlar zahir düşüyor? Yapılan içtimai konutlarla, kentsel dönüşümle düşüyor. Ayrıca meclisimizin yapmış olduğu aranjman ile düşüyor, yüzdelik 25 sınırlama konuldu. Zımnında tığ bu manada da ihtiyaçlara bakarak akıntı ettik, etmeye dahi bitmeme ediyoruz” şeklinde konuştu.

Sosyal Konut Projesi’nden yararlanan vatandaşların ödemelere lacerem başlayacağı sorusuna da cevap veren Tasavvur Alım, şunları söyledi:

“Ödemeler sözleşmeyle başlıyor. Bununla ilgili pir bir örnek var elimizde. Zaman Samsun’bile Atakum ve Canik’te ki toplumsal konutlarla ait konvansiyon yapılmadı. Çünkü arazide ki problemlerden ekolojik ortam. Onlar Afet Mahallesi’nde kim konutları algı. Konutlardan 2 kamer bilahare 3 ay sonradan bitenler var. Aşama girişim bitecek. Orayı aldığında ve evine az daha girdiğinde antant yapılacak. Yani tığ bilcümle vatandaşımızın lehine akım ettik.”Share: