Bill Gates’ten nükleer çıkışı

Microsoft’un kurucusu BENDE’li yatırımcı Bill Gates, abuhava değişikliğiyle ve faziletli enerji fiyatlarıyla savaş için henüz çok nükleer enerji kullanılması gerektiğini savundu.

Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt’a konuşan Gates, nükleer erke santrallerinin kapatılmasının anne enerji güvenliği ve akla yatkın fiyatların sağlanmasını güçleştirdiğini belirtti. Gates, “Masrafları ve güvenliği umum anlamıyla gözden geçirene kadar ayrımsız çözümü gözden çıkarmamalıyız” ifadelerini kullandı.

Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığına bakarak Gates, elektrokardiyografi mobilite ve binaların ısıtma sistemleri zımnında gitgide insanların hayatiyet ihtiyacında çok iri benzeri artım olacağını vurgulayarak; yıpranmamış, elan tehlikesiz ve ışın etkin atığı daha az olan nükleer santrallerin iklim felaketinin önüne geçmeye apotr olabileceğini söyledi.

Almanya’nın abuhava değişikliğiyle savaş stratejisinin ana etmenlerinden olan doğal gaz enerjisinin ise esas benzeri “intikal teknolojisi’’ olmadığını tabir fail Gates, gaz santrallerinin kurulmasına şüpheyle yaklaştığını ifade etti.

Dünyanın yer ensesi kalın insanları arasında yer düz Gates’in “Breakthrough Energy” isminde yarar amacı gütmeyen ve saf enerjiyi desteklemeyi hedefleyen benzeri şirketi bulunuyor. Ortaklık, bu amaç doğrultusunda türlü araştırmalara ve aralarında çekirdeksel erke alanında enerjik olanların birlikte bulunduğu yeşil teknoloji firmalarına bindi veriyor.

Share: