Borsa günü rekorla tamamladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, haset yüzdelik 1,37 kazançla 2.868,44 puandan tamamlayarak tamlık zamanların yer erdemli günce kapanışını gerçekleştirirken, gördüğü yeryüzü efdal düzem rekorunu 2.877,60 puana taşıdı.

BIST 100 endeksi, eski kapanışa göre 38,86 fakül artarken, toplam işlem hacmi 57,2 bilyon lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 3,49, holding endeksi yüzdelik 1,13 artma kaydetti. Kesim endeksleri beyninde sunu çok kazandıran yüzdelik 5,30 ile tecim, en çokça kaybettiren ise yüzdelik 3,22 ile madencilik oldu.

Analistler, KUL’üstelik geçkin açıklayan enflasyonun peşi sıra zaman üstelik Üretici Fiyat Endeksi’nin (ÜFE) almanak yüzdelik 9,8 artışla beklentilerin altında kaldığını belirterek, veriler sonrası KUL Eşkal Bankası’nın (Fed) mecnunca mal politikalarında gevşemeye gidebileceği beklentisinin nasip piyasalarını desteklediğini kaydetti.

Açıklanan iştirak mali sonuçları zımnında bölüm ve hisse bazlı ayrışmaların devam ettiğini aktaran analistler, ferda güçlükle zarfında, İngiltere ve Ekü Bölgesinde endüstri üretimi, İngiltere’birlikte tahaccüm ve ÇAKER’dahi mütemmim hamaset endeksi verilerinin izlem edileceğini söyledi.

Analistler, ustalık açıdan BIST 100 endeksinde 2.900 seviyesinin dayanım, 2.850 ve 2.820 puanın bindi konumunda bulunduğunu tabir etti.

AA Finans’ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistler, takvim etkisinden arındırılmış endüstri üretim endeksinin haziranda almanak yüzde 6,9 artmasını bekliyor.

Arındırılmış uran üretimi endeksi mayısta mahiye yüzde 0,5 ve almanak yüzdelik 9,1 artım kaydetmişti.

Share: