Burdur’da su basan tahıl tarlalarına ekilen ayçiçeğiyle çiftçinin yüzü gülecek

Burdur’un Kenar ilçesinde su basan süreduran durumdaki tahıl tarlalarına devlet desteğiyle ekilen ayçiçeğinden sağlanacak gelirle çiftçiler zararını telafi edecek.

Mart ayında Üzümlübel, Kuşbaba, Karaaliler, Kestel ve Avdancık köylerinin arazilerini bile içine alan Nahiye ve Kestel ovalarındaki hububat mezru ekincilik arazilerinde seylap meydana geldi.

Kaymakamlık ve İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri, akarsu baskından zarar gören çiftçilerin zararlarını karşılamaları amacıyla “Ekincilik Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi” projesiyle 2000 dekarı hazineye ilgilendiren toplamda 3500 dekarlık araziye hava gün çiçeği paketlemek için yüzdelik 75 devlet destekli zürriyet dağıttı.

Bölgede yetiştirilen ayçiçeğinin hasat zamanı geldi. Burdur Valisi Ulvi Arslantaş’ın biçerdövere binerek hasadı başlattığı günebakan tarlalarında şimdi canlı bir telaş yaşanıyor.

Hayata geçirilen projeyle hem feyezan olan tarlalar gereksiz kalmadı, hem üstelik çiftçiler veriminden kıvançlı oldukları ayçiçeğinden hesaplı rüşvet sağlamaya başladı.

“Hangi toprakta ne üretilmesi gerekiyorsa onu boşaltmak ister”

Bucak Kaymakamı Erol Tanrıkulu, AA muhabirine, Ekincilik ve Orman Bakanlığının desteğiyle ilçede hareketli metruk ekincilik arazilerini etkinleştirmeye çalıştıklarını söyledi.

Salgın sürecinde tarımsal ürünlerin ülkeler acısından mühim önem arz ettiğini gördüklerini belirten Tanrıkulu, bu projeyle feyezan meydana mevrut bu zümre arazilere gelir getirerek almaşık ürünlerin ekilebileceğini çiftçilere gösterdiklerini anlattı.

Tanrıkulu, tahıl eken çiftçilerin su baskınından sakil anlamda mağduriyetler yaşadığını vurgulayarak, “Hububatın arkası sıra bire bir yere ayçiçeği eken çiftçiler ongun verim elde etti. Geçtiğimiz günlerde Sayın Valimizle hasadını başlattık. Üretimi da vatandaşlarımız açısından akıbet mertebe niteliksiz bire bir eser. Ayçiçeği hububata bakarak daha geç ekildiğinden akarsu baskınlarından engel görmeyen ayrımsız bitki. Nedeniyle ayçiçeği yağı gıda yerine zer tıpkı kitap. Kısacası hangi toprakta hangi üretilmesi gerekiyorsa akıllıcasına tıpkısı planlamayla onu hazfetmek gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

“Işsiz duruma düşmüş arazilerimizi ayçiçeğiyle bereketlendirdik”

Bucak Ekincilik ve Orman Müdürü Mustafa Akgül da 90 bin lira bütçeyle günâşık tohumunu aldıklarını belirterek, “Cumhurbaşkanımızın ‘Ekilmedik bire bir karış arazi kalmasın.’ sözüne istinaden biz de akarsu baskınıyla tembel duruma düşmüş arazilerimizi günebakan tohumuyla bereketlendirdik.” dedi.

Günâşık ekimini gören özge çiftçiler dahi soy sop temin ederek ekilen yerey miktarını artırdığını vurgulayan Akgül, şöyle konuştu:

“Dekarda sayı farkı 175 ile 200 kilogram ortada iz elde ediyoruz. Bu de 3500 dekarlık ayrımsız alanda tahminî 700 tonluk ayrımsız rekolteye bedel geliyor. Kilosu 10 liradan gidiyor, çiftçiler yaklaşık 6-7 milyonluk benzeri kazanç sağlamış olacak. Vatandaşlarımıza 90 bin liralık bütçeyle bire bir ateş yaktık, yalaz olduk. Vatandaşlarımız bunu benimsedi, bunu ekmenin müfit olacağını, kazanç sağlayabileceklerini gördüler. Deminden bunun karşılığını bugün alıyoruz.”

“Ayçiçeğini beğendik”

Akgül, ati sene gün çiçeği çocuk desteğinin bütçesini artıracaklarına bel ederek, “Bakanlığımızdan Bucak ilçesine 268 bin teklik döl bedeli istedik. Makul görülürse bu miktarı ekinci katkısıyla 400 bin liraya çıkaracağız. Hem istihsal miktarını hem dahi vatandaşlarımızın gelirini artıracağız.” ifadesini kullandı.

Üzümlübel Muhtarı Şükrü Duran de günâşık tarımının hububattaki zararı karşıladığını dikkati çekerek “Verim iyice görülüyor. Emeği geçenlere teşekkürname ediyorum.” dedi.

Çiftçi Mustafa Yaşar üstelik rüşvet ektiğini tarlasının yağıştan bozulduğunu dile getirerek, “Bize günâşık tohumu verdiler onu ektik. Öncelikle arpaya yaptığımız masrafı karşılamış olduk. Ayçiçeğini beğendik, gelecek yıl esasen soy sop desteği olursa gine ekeceğim.” değerlendirmesinde bulundu.Share: