Mehmet Göker’den Çevrecilere Çağrı: “Salda Gölü’ne Gösterilen Duyarlılık Burdur Gölü’ne de Gösterilmeli”

MUHAMMET FATİH BAŞCI

CHP Burdur Saylav Mehmet Göker, “Burdur Gölümüz, çevre göllerimizle birlikte okkalı anlamda tıpkı yağışsızlık tehlikesiyle karşı karşıya. Antrparantez geri dönülemez yola gitti. Bu anlamda özellikle çevrecilerin Salda Gölü’ne göstermiş olduğu duyarlılığı, Burdur Gölü’ne birlikte göstermelerini istiyorum” dedi.

CHP Burdur Saylav Mehmet Göker, Türkiye’nin bildirme koyu gölleri arasında vadi düz Burdur Gölü’ndeki kuraklık ve kuruma tehlikesine ilgi çekti. Göker, şunları söyledi:

“BURDUR GÖLÜ KURAKLIK TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA”

“Sulak alanlar ortamında tahminî üçte birini kaybetmiş durumda olan Burdur Gölümüz, mekân göllerimizle alay malay Burdur Gölümüzde bati anlamda bir susuzluk tehlikesiyle yüz yüze. Antrparantez düşüncesiz dönülemez yola gitti. Bu anlamda alelhusus çevrecilerin Salda Gölüne göstermiş olduğu duyarlılığı, Burdur Gölü’ne da göstermelerini istiyorum. Bu konuda 2015 yılından bu yana hükümetin vermiş olduğu, işlenmiş birtakım çalışmalar var. Bu çalışmaların sonucunda ortaya kullanılmış henüz ayrımsız çözüm odaklı öneri namevcut. Gine gölün etrafındaki kaçak sondaj uygulaması bitmeme etmekte, akarsu tüketimi faziletli oranda geçer not yem bitkileri ekimi bitmeme etmekte ve gölümüz imdi çığlığını da çıkaramayacak seviyede çekilmiş vaziyette. Buradan çevreci dostların sesimizi duyup, Burdur Gölü’ne gürültülü olması, Burdur Gölü’nün çığlığına ses ve kulak vermelerini istiyorum.”Share: