CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Nallıhan’da tatmin önderleri buluşmasında konuştu: (2)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Sizden vakit kaybetmeden tıpkısı husus istiyorum, sandığa gittiğinizde elinizi vicdanınıza koyup oyunuzu öyle kullanın çünkü vicdani kanaate bakarak oy gidermek çokça önemlidir.” dedi.

Kılıçdaroğlu, partisince Nallıhan ilçesindeki ayrımsız dernek salonunda düzenlenen “Tatmin önderleri, muhtarlar ve sivil topluluk temsilcileri” buluşmasında konuştu.

Tarımda “kesim bazlı” üretime geçilmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, böylelikle kimin neyi ekeceğini ve devletin ürünü kaçtan alacağının bilineceğini söyledi. Türkiye’nin bire bir tarım planlaması olmadığını savunan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Bakıyoruz bu sene soğan haddinden fazla bol bütün beraber soğan ekiyoruz. Bir sene sonradan bütün bu arada batkı ediyoruz. Galiba bölgelerde planlama. Söz Gelişi Karadeniz için çay, fındık stratejiktir orada havza bazlı planlama sadece bu 2 kitap üzerinden yapılır. Erzurum’bile söyledim. Erzurum, Ağrı, Kars, Iğdır, Tunceli, Elazığ o bölgenin tamamını Orta Doğu’nun ve Kafkasların sunu iri besicilik ve et üretim merkezi yapmak zorundayız.”

Kafkasların ve Mutedil Doğu’nun almanak ten ihtiyacının 30 bilyon dolar olduğunu bildiren Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin bundan 1 bilyon dolar üstelik alamadığını anlattı. Kılıçdaroğlu, “Siz o bölgeyi besiciliğin merkezi haline getirir, benzeri zamanda et ürünleri sanayisine, yemleme sanayisine dönüştürseniz, 30 bilyon dolardan varsın 5 bilyon dolar da tığ alalım.” dedi.

Burada sorumlunun politika kurumu olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, nüfuz olmaları yerinde üretimin yapıldığı seçme köye, öğretmen kabil mortocu üzere bir baytar atama edileceğini, hayvanların aşılarının ve bakımlarının ücretsiz yapılacağını söyledi.

Toprakla uğraşılması yerinde ise kültür mühendisinin orada görevlendirileceğini anlatan Kılıçdaroğlu, “Başka benzeri şey elan yapacağız, Allah şans ederse. Kırsalda çalışan kadınlar ve çoluk çocuk, kırsalda çalıştıkları sürece toplumsal düzenlilik primlerini oran ödeyecek. Böylece kırsalda çalışan kadının, o gençlerin emeklilik hakkı olacak.” diye konuştu.

Devletin akılla bilimle yönetilmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, devletin kişinin kendi zatî ihtirasları üzere yönetilemeyeceğini vurguladı. Kılıçdaroğlu, “Bire Bir herif gelişigüzel şeyi bilmez, onun bile altını çizeyim. ‘Ego temas şeyi bilirim.’ diyen âdem tek öz bilmez refik. O nedenle ‘azamet’ dediğiniz kurumda liyakat esastır. Bu bizim inancımızda da böyledir.” dedi.

“Siyasete girdim genel başkanlığa büyüklüğünde geldim. Zenginleştim mi beraber?” diyerek soran Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Namevcut ihvan zenginleşmedim ama bakıyorsunuz kâh politikacılara deveyi hamuduyla götürmüş. Şüphesiz oluyor bu? Bu zenginleşme alın teri karşılığı zenginleşme değil, avanta. Beytülmale halk uzatmaktır. Beytülmale el uzatanlara geçmiş yurttaş kendisine siz cebin çıkacaksınız. Sitemse ben sitem ediyorum. İlla malı götürene mi gidip fikir vereceğiz? Kul hakkı yiyene mi vereceğiz? Benzeri dahi yanlışsız, sizden toplanan seçme kuruşun hesabını size veren insanları tercih edin. Kuruşun hesabını ayrımsız soralım bakalım, bu nukut nereye gidiyor. Verginin hesabını çevirmek demokrasinin anne kuralıdır.”

Muhtarla ait yapacaklarına birlikte değinen Kılıçdaroğlu, muhtarlık kurumunun demokrasinin istinatgâh olduğunun altını çizdi. Bu topraklarda yapılan evvel seçimin 1833’da Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde yapılan muhtarlık seçimi olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, ancak muhtarların bugün adalet ettikleri yerde olmadıklarını savundu. Muhtarların birleşik fikir pusulasında düz alması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, ayrıca içtimai yardımların muhtarlar eliyle dağıtılması gerektiğini belirtti. Kılıçdaroğlu, muhtarların mahalleleriyle ilgilendiren değişmeyen alınacaksa katiyetle saraka sahibi olması ve ayrı benzeri bütçesi bulunması gerektiğini dile getirdi.

Türkiye Belediyeler Birliğinin olduğunu fakat Türkiye Muhtarlar Birliğinin bulunmadığını belirten Kılıçdaroğlu, çok modüler yapısı olan muhtarların kesinkes ilişki olması gerektiğine meni etti. Birlik bu anlattıkları amacıyla “parayı nerden bulacakları” sorusunu birlikte soran Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Türkiye zengin ayrımsız mevki. Soya soya, yiye yiye bitiremediler. Zengin bir mutluluk, imkanları olan tıpkısı devlet. Paralar nereye kullanılıyor? Sevgili burada mal nereye gidiyor? Siz, güreşçi köprüsü yapıyorsunuz, eyvallah başımın üzerine tek sav namevcut. Güreşçi Köprüsü, el, sayrılarevi hangi yaparsa başımın üstüne. Ama ego dünyanın genişlik niteliksiz sorusunu soruyorum, ‘Köprüyü, hastaneyi, yolu kaça yaptın?’ Bu vatandaş kendisine benim görevim çünkü vergisini ego veriyorum. ‘Kamu-özel işbirliği’ yap, güzelce. Yüklenici hangi yapar, ihaleye girer. Kar da edebilirsiniz, zarar de edebilirsiniz. Amma bunlara, diyelim ki 10 bilyon dolarlık iş veriyorlar. 10 milyar dolara kaynak garanti oluyor. 10 bilyon doların konusunda diyelim ki 30 milyar dolarda dirimlik garantisi veriyorlar. Yani asla batkı etmeyecek. Arada o büyüklüğünde balaban farklar var kim yüzde 100, yüzdelik 200 garanti veriyorlar. Dolar, avro garantisi. Bu garantiyi yetmiyor benzeri birlikte diyorlar ki ‘Şayet parayı dolar adına aldıysan Amerika’daki enflasyonu dahi ben vereceğim. Şayet parayı avro yerine aldıysan, Avrupa’daki enflasyonu dahi ego sana vereceğim.’ diyor. Kaçınızın haberi var bundan, çoğunuzun yoktur. Bunu bütçe görüşmelerinde söyledim. Anlattım, kızdılar, bağırdılar ‘Niye konuştun?’ diyerek, ben anlatacağım, konuşacağım o verdiğiniz garantileri, kimin parasını kime garanti ediyorsun. Fakirin fukaranın parasını götürüp bile 5’li çeteye mi tahsis edeceksin? 5’li çetelere verecekler, 5’li çeteler doyacak, Mösyö Kemal onu seyredecek, katiyen seyretmeyeceğim, onların burnundan fitil fitil getireceğim. Tek kimse edişe etmesin. Buradan alacaksın tıngır kuracaksın, Amerika’da dahi finans kuracaksın, burada oğlun olacak, orada kızın olacak, buradan milyon dolarları oraya götüreceksin Mösyö Eksiksizlik da bunu seyredecek. Hayır efendim, serencam kuruşuna büyüklüğünde getireceğim, bu millete vereceğim, kararlıyım. Dünyalık var, ne bulunmayan? 5 kişiye dünyanın parasını veriyorsun.”

Düzey korumalı yatırım sistemini üstelik eleştiren Kılıçdaroğlu, “Paran varsa götürüp yatırıyorsun, faizin var, dolar garantin var, ‘vergi almayacağım.’ diyor. ‘Ayrımsız de sana ucuz itimat vereceğim.’ diyor. Nereye geldik? Buyurun üreticisiniz tarlada çalışıyorsunuz haydi gidin bankadan yüreklilik çekin, yüzdelik 13’le yüreklilik veren tek vezneci söyleyin bana. Model bankası yüzdelik 13’le bankalara veriyor, bankalar yüzdelik 30-35’le esnafa, tüccara veriyor, sanayiciye veriyor. Bire Bir yıllık bankaların familya yüzdelik 501. Bu hortumları makasla keseceğiz. Birilerine giden paraları millete vereceğiz.” dedi.

“Seçkin saat ödenen nema 3 milyon 51 bin dolar”

2003’ten 2022 Temmuz’a kadar merkezi yönetim bütçesinden yapılan bütün getiri ödemesinin 523 bilyon 441 milyon dolar olduğunu istikbal süren Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, gelişigüzel kamer ödenen faizin 2 milyar 127 milyon dolar, herhangi bir periyot ödenen faizin 73 milyon 239 bin dolar, temas saat ödenen faizin ise 3 milyon 51 bin dolar olduğunu söyledi. Bu faizleri vatandaşın ödediğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Bu 5’li çeteye kızmanın nedeni şu, 18 yılda bunlara verilen toplam kamu ihalesi, güvenceli katiyen beis etmeyecek, miktarını söyleyeyim 203 milyar 700 milyon dolar. Siz 203 bilyon dolarlık aksiyon veriyorsunuz köle onlara kızmayacağım. Aracı koyuyorlar benimle ahbaplık etmek için, ‘Acaba onu bile inandırma kırat miyiz?’ Sarayı ikna edersin amma beni ikna edemezsin. Kimse kusura bakmasın. Ego bu milletin hakkını ve hukukunu muhafaza etmek zorundayım. Yöntem halka hizmet ika sanatıdır, cebi doldurma değil. Hakeza yapacağız. Hiç endişe etmeyin. Karamsarlığa kapılmayın. Sizden sadece benzeri madde istiyorum, sandığa gittiğinizde elinizi vicdanınıza koyup oyunuzu öyle kullanın çünkü vicdani kanaate bakarak düşünce elde etmek çokça önemlidir. Bizim anayasamız der ki ‘Hakim, hukukun üstünlüğü ve vicdani kanaatine bakarak karar verir.’ Vicdani kanaat, gâh selen insanları derler kim, Tanrı’ın yüreğimizdeki sesidir. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını arkalamak, birilerine alışılmamış avantajlar nail olmak ve bütün bu avantajlar sağlanırken sizlerin alın terinizin değerinin verilmemesini sorgulamak sizin hakkınızdır. O nedenle vicdani orgazm çokça önemlidir.”

Toplantı, Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından basına kapalı kendisine bitmeme etti.

(Bitti)

Share: