Çin, Cenup Kore’ye vizeleri baştan başlattı

Çin, Güney Kore’nin Çin’den gelen yolculara uyguladığı Kovid-19 tedbirlerine denk askıya aldığı ara sınav işlemlerini yeniden başlattığını bildirdi.

Çin’in Seul Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, Güney Kore vatandaşlarının umumi, iş ve güdük sürekli geçiş vizeleri üzere başvuru ve diploma işlemlerinin sürdürüleceği belirtildi.

Pekin’in adımı, Cenup Kore’nin, geçen hafta Çin vatandaşlarının ara sınav işlemlerini baştan başlatma kararını duyurmasının peşi sıra geldi.

Seul yönetimi, Çin’den mevrut yolculardaki enfeksiyon oranının peyda şekilde azaldığını ve yapılan testlerde eskimemiş varyantlara rastlanmadığını belirterek, tedbir yerine askıya aldığı vize işlemlerini yeniden başlatacağını bildirmişti.

Güney Kore, Çin’in 8 Ocak’tan itibaren sınırlarını açacağını duyurmasının peşi sıra çıkma endişesiyle Çin’den gelen yolculara tedbir alacağını bildiren ülkeler beyninde yer almıştı.

Çin’den gelen yolculardan seyahat öncesinde ve varışta PCR testi yaptırmalarını talip Seul, 31 Ocak’a kadar Çin vatandaşlarına güdük sürekli vize vermeyi durdurmuş, peşi sıra bu süreyi 28 Şubat’a uzatmıştı.

Birçok ülkenin, Çin ve bölgelerinden seyahat edenlere müteveccih önlemlerini duyurmasının arkası sıra Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, önlemlerden bazılarının “orantısız” ve “kabul edilmez” olduğunu, politik ve ayrımcı amaçlar için kullanıldığını savunarak “Değişik durumlara yanıt namına karşılıklılık esasına bakarak, zıt tedbirler alacağız.” ifadelerini kullanmıştı.

Share: