DEAŞ’a katılan Shamima Begum’u, Suriye’ye Kanada istihbaratının götürdüğü kanıt edildi

Terör örgütü DEAŞ’a akmak amacıyla 2015’te Suriye’ye giden Shamima Begum ve iki arkadaşını, Kanada istihbaratı amacıyla etkin koşa cepheli ayrımsız ajanın Suriye’ye götürdüğü ve Kanada’nın rolünü örtbas etmek amacıyla İngiltere’yle teşrikimesai yaptığı tez edildi.

The Times’ta meydan düzlük bir haberde, söz konusu iddianın, The Sunday Times’ın sakat düzenlilik muhabiri Richard Kerbaj’ın kaleme aldığı “Ilkokul Ayn’ün Gizli Tarihi” ünlü kitabında detaylandırıldığı belirtildi.

“Beş Ayn” İngiltere, KUL, Kanada, Avustralya ve Eskimemiş Zelanda arasındaki ihsas paylaşım ittifakını desise ediyor.

Kanada’nın, İngiltere’den rolünü örtbas etmesini istediği iddiası

Shamima Begum, Kadiza Sultana ve Amira Abas adlı iki meslek arkadaşıyla 2015’te İngiltere’den Suriye’ye giderek terör örgütü DEAŞ’a katılmıştı.

Kızlardan Kadiza Sultana’nın 2016’üstelik Suriye’deki benzeri hava saldırısında öldüğü, Abas’ın ise zayi olduğu düşünülüyor.

Kitapta, kişi gençlerinin terör örgütü DEAŞ’a katılmasından keder duyan Kanada’nın, teröristler üzere âdem kaçakçılığı eden Muhammed El Raşid’i, Ürdün’deki Kanada Büyükelçiliğine korunma başvurusu yaptığında “casus” yerine işe aldığı öne sürüldü.

Raşid’in, çok sayıda İngiliz’in Suriye’ye geçişine arkalama ettiğinin düşünüldüğü belirtilen kitapta, dar içi ulaşımda bilet satın ahzetmek amacıyla kimlik kanıtına ihtiyacı olduğu bahanesiyle bu kişilerin pasaportlarının fotoğrafını çektiği ve peşi sıra büyükelçilikteki Kanada Düzenlilik İstihbarat Servisi (CSIS) görevlisine ilettiği argüman edildi.

İngiliz polisine, kızların Suriye’ye kaçırıldığı söylendi

Kitapta, İngiliz Polis Teşkilatına, Begum ve iki arkadaşının, terör örgütü DEAŞ ve Kanada istihbaratı üzere etkin, çift yönlü casus olan tıpkı kayırıcı kaçakçısı yoluyla Suriye’ye kaçırıldığının söylendiği öne sürüldü.

Ayrıca, Kanada’nın, Suriye’ye güzeşte gençlerin kaderini bildiği ancak İngiliz polisi arsıulusal kontrol yaparken sessiz kaldığı rapor edildi.

Kanada’nın ifşa olma korkusuyla katılımını kabul ettiği ve arkası sıra İngiltere’den kudretli tıpkı şekilde rolünü örtbas etmesini istediği iddia edildi.

Kitapta, kaynaklardan birinin, “CSIS görevlileri, İngiliz polisinin üç kız öğrenci için sormaca yürüttüğünü, asker ya birlikte geç sorumlu tutulacaklarını biliyorlardı.” şeklindeki ifadesine düz verildi.

Türkiye, eş kaçakçısının Kanadalılar amacıyla çalıştığını açıklamıştı

Kitapta, Türkiye’nin Raşid’i tutukladığına ve bu kişinin Kanadalılar için çalıştığını iddia etmeyi sürdürdüğüne yer verilerek Kanada istihbaratının bu iddialara sessiz kaldığına işaret edildi.

Kitapta, şu ifadelere düz verildi:

“Kanada Asayiş İstihbarat Servisi (CSIS), Raşid’in işe alınmasında ve yönetilmesinde oynadığı rolü şişman ölçüde örtbas etmeyi başardı ve teşkilatın müdür yardımcısı, Türkiye topraklarında karşı duyum operasyonu yürüttüklerini Türk makamlarına bildirmediği üzere af dilemek amacıyla Ankara’ya gönderildi.”

Kanada ve İngiltere, asayiş soruları için istimara yapmaktan kaçındı

CSIS sözcüsü, yaptığı açıklamada, soruşturmalarının, operasyonel çıkarlarının, metodolojilerinin ve faaliyetlerinin ayrıntıları karşı değerlendirme yapamayacaklarını, bunları konfirmasyon edemeyeceklerini veya inkar edemeyeceklerini belirtti.

Bir İngiliz hükümet sözcüsü da “Operasyonel duyum yahut düzenlilik konularında değerlendirme yapmamamız teferruatlı süredir devam fail politikamızdır.” yanıtını verdi.

Begum’un avukatı: “O adam ticareti mağduru, vatandaşlıktan çıkarılmamalı”

İngiltere, 15 yaşında Suriye’ye her an yıldırı örgütüne katılan Shamima Begum’u 2019’da vatandaşlıktan çıkarmıştı.

Haberde, bahis konusu skandalın, Mağrip istihbaratının Begum’un Suriye’ye gitmesine koruyucu olduğu için İngiliz vatandaşlığından çıkarılması konusundaki tartışmayı baştan alevlendirdiğine değinildi.

Begum’un ailesinin avukatı Tasnime Akunjee de polis güçleri ve duyu servislerinin bildiklerinin araştırılması çağrısında bulundu.

Avukat Akunjee, Kanada istihbaratının, kaçakçılık operasyonunun kocaman tıpkı parçası olmasının “şoke edici” olduğu yorumunda bulunarak bire bir müttefikin İngiliz çocuklarını cidal bölgesine omuzlamak hesabına halkı koruması gerektiğini dile getirdi.

Begum’un kayırıcı ticareti mağduru olduğunu söyleyen ve vatandaşlıktan çıkarılmasına itiraz fail Akunjee, kasım ayında vatandaşlıktan çıkarılmasına itiraz etmek için yasalı aynı duruşma olacağını ve ana argümanlardan birinin, Begum’un insan ticareti mağduru olduğunu belirtti.

Share: