DOĞRU PARTİ’Lİ TURAN: KOCA SANKİ İZMİR’İN DEĞİL DE ATİNA’NIN BELEDİYE BAŞKANI

SELIM Parti Takım Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, ” İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun kutlandığı törende tıpkısı uray başkanının söylemleriyle adeta aynı utanca şehadet ettik. Sanki İzmir’in Yunanistan’dan kurtulmasını değil bile Osmanlı’nın yıkılmasını kutlar ayrımsız dille konuşma yaptığını gördük. Koca neymiş İzmir’in değil de Atina’nın şehremini. Yunan’ın denize dökülmesini değil bile Osmanlı’nın yıkılmasını kutlayan tarzda tıpkısı müzakere yaptı” dedi.

Biga Belediyesi, Biga’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümü etkinlikleri kapsamında Motor Festivali düzenledi. Türkiye’nin ciharıyek yanından Biga’ya gelen çok sayıda motosiklet tutkunu Abdiağa Mesire alanındaki etkinliklerle bu arada, şehrin tarihi ve turistik mekanlarını gezerken, 100. yıla hususi motosiklet kortejinde buluştu. Etkinliğe, YANLIŞSIZ Öğür Kol Başkanvekili ve Çanakkale Saylav Bülent Turan, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Çanakkale İl Genel Sedir Başkanı Nejat Alemdar ve çokça sayıda motor tutkunu katıldı. DÜRÜST Tümen Ekip Başkanvekili Bülent Turan ve Biga Belediye Reisi Bülent Erdoğan, motosikletleriyle korteje önderlik ederek Biga caddelerini turladı.

Etkinlikte konuşan Bülent Turan, “Güzeşte maalesef bu emaneti taşıdığımız arz cesim zamanların birisinde, İzmir’in antagonist işgalinden kurtuluşunun kutlandığı törenlerde ayrımsız şehremaneti başkanının söylemleriyle adeta tıpkı utanca şehadet ettik. Sanki İzmir’in Yunanistan’dan kurtulmasını değil üstelik Osmanlı’nın yıkılmasını kutlar ayrımsız dille konuşma yaptığını gördük. Âdem neymiş İzmir’in değil birlikte Atina’nın belediye başkanı. Yunan’ın denize dökülmesini değil bile Osmanlı’nın yıkılmasını kutlayan tarzda tıpkısı danışma yaptı. Oysa Osmanlı de bizim, Cumhuriyet bile bizim. Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk Osmanlı Paşası değil miydi? Bu kanıt, yani uray başkanının bu ızdırap konuşması cahillikten bambaşka bildiğiniz kindarlık, angutluk. Şişman ayrımsız coşkuyla söylediğimiz İzmir Marşı üstelik geçkin akşam ezanı belediye başkanının konuşmasının sonunda söylemiş olduğu İzmir Marşı üstelik esasta aynı Kafkasya Marşıdır, bire bir Osmanlı marşıdır. Cumhuriyetimizin kurulmasından geçmiş milli uğraş yıllarında ‘Kafkasya dağlarında çiçekler açar’ diyerek söylenen o sunturlu marşı, sonraki yıllarda İzmir Marşı adına rötuşlu ettik. Afiyetle söyledik. Ancak İzmir Marşı’nı söyleyerek, Osmanlı’ya taşlama etmenin ahmaklığını hikâyelemek için hatırlatıyorum bunları. Bu marşın Kafkasya Marşı kendisine yazılması 1914’tedir. İzmir’in Kurtuluşu ise 1922’dir. Yani İzmir’in kurtuluşundan haddinden fazla önceki bu marş yazılmıştır. Güzel İzmir, bayrı İzmir antagonist işgalinden kurtuldu amma bu kırıcı anlayıştan, bu absürt zihniyetten maatteessüf kurtulamadı. Üzülüyoruz amma milletin irfanı, izanı kesin bunlara derece çekecek. Bugünler de geçecek. Kırıcı yeryüzü haddinden fazla iyileşirken sızlarmış. Aynı ayrıksı ifadeyle, gecenin sunma bed ajanda şafağa yeryüzü andıran anmış. Bu yaşadığımız keskin meşgul rapor, yani Yunanistan’ı değil da Türkiye’yi kınayan, Osmanlı’yı kınayan mezhep ati ve geçecek. Osmanlı’nın bile Selçuklu’nun üstelik Türkiye Cumhuriyeti’nin de bu milletin arz bulunmaz değerleri olduğunu cümle bilecek. Bu eren milletin irfanı, izanı kavisli yapanlara mutlak derece çekecektir” diye konuştu.Share: