Dolandırıcılıktan yargılanan Safiye Soyman ve Üstün Öztürk’ün davası 18 Ekim’e ertelendi

Müzisyen Safiye Soyman, Faik Öztürk ile şeriklik yöneticisi olduğu tamlanan Berrin Canbolat’ın ayyarlık suçlamasıyla yargılanmalarına Eskişehir’de bitmeme edildi. 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasına davacılar ile taraf avukatları katıldı. Tutuklanmadan yargılanan 3 sanık ise mahkeme salonuna gelmedi.

DEFANS İÇİN EK GÜN İSTENDİ

Cumhuriyet savcısı mütalaasında, sanıklar karşı “tüccar yahut iştirak yöneticiliği ile ayyarlık yaptıkları” suçlamasına ilgilendiren tanıt elde edilemediğinden ve suç tanıt edilemediğinden beraat talebinde bulundu. Avukatlar ise mütalaaya cebin savunma hazırlamaları üzere ek süre rica etti. Duruşma heyeti, avukatların talebini akseptans ederek duruşmayı 18 Ekim’e erteledi.

İDDİANAMEDEN

Bilecik’in Bozüyük ilçesindeki tıpkı alışveriş merkezinde 2016 yılında “Safiye Soyman Dinlenme Tesisi” adıyla açılan yapı, tıpkı müddet sonraları kapanmıştı. Dinlenme tesisi için Eskişehir’deki aynı toptancıdan işaret aldıkları ve parasını ödemedikleri iddia edilen Safiye Soyman, Üstün Öztürk ve müşareket yöneticisi olduğu tamlanan Berrin Canbolat üzerine firma sahibinin şikayeti üstüne sormaca başlatılarak iddianame hazırlanmıştı. Soyman ve Öztürk iddianamede vadi kayran ifadelerinde, dinlenme tesisi şirketiyle reklam yüzü ve patent hakkı kendisine anlaştıklarını, temas ticari alışverişte bulunmadıklarını ileri sürmüştü. İddianamede Soyman, Öztürk ve Canbolat üzerine 10 yıla büyüklüğünde cezaevi ve 5 bin güne kadar adli para cezası isteniyor.

“REKLAM YÜZÜ OLDUĞUM FİRMAYLA HİÇBİR TİCARİ FAALİYETTE BULUNMADIM”

İddianamede ifadesine düz verilen Üstün Öztürk hakkındaki suçlamaya alın, “SF Saz Imal şirketiyle aramızda reklam yerine anlaştık. Inikat bedeli olan parayı bile aldım. İsmimin geçmesine ve marka yüzü olmama izin ettim. Reklam yüzü olduğum firma ile tek ticari faaliyette bulunmadım. Muhtelif tarihlerde çıkmak üzere masrafların karşılanması kaydıyla iş hesabına gidip, geldim. Şikayetçi firma ile herhangi bir ısmarlama talebi olmamıştır” dedi.

“İSMİMİN KULLANMASINA CEVAZ ETTİM, İŞLETMEYLE İLGİLİ BİLGİM YOK”

İfadesinde kesim karşılığı 1 sene süreyle adının tesis yoluyla kullanılmasına cevaz verdiğini ayrıksı tıpkı bilgisinin olmadığını nâkil Safiye Soyman, “Bozüyük’te kâin tesiste Safiye Soyman isminin kullanılmasına 1 yıllık süreyle izin ettim. Antant bedeli olan parayı aldım. Tesisi işleten firmanın ticari faaliyetle ilgili bilgim ve yetkim yok. Hiçbir şekilde ticari alışverişte bulunmadım. Tek belgeyi imzalamadım. Suçlamayı akseptans etmiyorum” ifadelerini kullandı.

“MÜCBİR SEBEPLE BORÇLARI ÖDEYEMEDİM”

İddianamede ortaklık sahibi olduğu belirtilen Berrin Canbolat, hüsran ettiği gerekçesiyle borçları ödeyemediğini ve Safiye Soyman ile Faik Öztürk’ün elden reklam yüzü olduklarını kaydederek, “Üstün Öztürk ve Safiye Soyman ile ayrı ayrı reklam sözleşmesi yaptık. İş yerinde haftada sunu bir iki 3 çevrim lansman faaliyetinde bulunacaklarını ve imza günü düzenleyeceklerini hüküm altına aldık. Sadece reklam yüzü oldular, kimseyi kesinlikle aldatmadık, kimseyi hataya düşürmedik, ticari kayıtlar alenidir. Zorlayıcı sebeple borçları ödeyemedim. İddialar hukuki dayanaktan yoksundur” dedi.

Share: