Elazığ’da 6 ilden personelin katılımıyla yer sarsıntısı tatbikatı yapıldı

ELAZIĞ’ın Sivrice ilçesinde 6 ilde görev eden 345 personelin katılımıyla muhtemel 6.2 büyüklüğündeki zelzele ve ardından yaşanabilecek yangınlara engelleme ve enkazda kalanları kurtarma tatbikatı yapıldı.

AFAD Başkanlığı’nın organizasyonuyla muhtemel 6.2 büyüklüğündeki deprem ve sonrasında yaşanabilecek olumsuzluklar ile istirdat çalışmalarına ait yer sarsıntısı tatbikatı yapıldı. Hazar Gölü kenarında gerçekleştirilen tatbikata Elazığ’ın yanında Malatya, Diyarbakır, Tunceli, Bingöl ve Adıyaman’dan bütün 345 personel katıldı. Tatbikatı Ilbay Ömer Toraman, Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, AFAD İl Müdürü Osman Pıhtılı, İl Esenlik Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat, İl Güven Müdürü Azamet Dominant, İl Kurnaz Komutanı Albay Tasavvur Âlem, hava müdürleri ve STK temsilcileri bile izledi.

Senaryo gereği yaşanan 6.2 büyüklüğündeki depremin peşi sıra müdahaleye mevrut AFAD ekipleri, arama istirdat çalışması yaparken, UMKE ekipleri da yaralıları gerileme altından çıkardı. Bazıları AFAD ekipleri vasıtasıyla halat yardımıyla çıkarılırken, senaryo gereği suda mevcut tıpkı birey ise İl Güven Müdürlüğü dalgıç ekipleri vasıtasıyla bulunduğu yerden çıkarılarak keyif görevlilerine teslim edildi. Ilbay Ömer Toraman, yıl sonuna büyüklüğünde tatbikatlara bitmeme edeceklerini rapor ederek, “Ülkemiz temas kalem afetlere maruz kalabilecek bire bir coğrafi özelliğe cemaat. Zaman bölgesel bir manevra yaptık. O yüzden gelişigüzel makule afete alın yeniden tekrar mevcut yapımızı, kabiliyetimizi ve pratiğimizi geliştirmemiz gerekiyor. Elazığ’ın öz kurumsal kapasitesinin ötesinde domestik imkanları aştığı amacıyla AFAD Başkanlığı’ndaki koordinasyon merkezinin talimatıyla Diyarbakır’dan, Bingöl’den Tunceli’den Malatya’dan ve Adıyaman’dan da ilişkin ekiplerimiz bizlere bindi verdi. Onlar dahi kestirmece 3 gündür burada sahadalar. Bütün ekiplerimize teşekkürname ediyoruz” dedi.Tatbikatın peşi sıra katılımcılara sertifika verildi.Share: