Eskişehir haberleri… Eskişehir’de “kandil simidi” mesaisi

Eskişehir’da Mevlid Kandili zımnında tezgahlardaki yerini düzlük “mum simitleri”, vatandaşlar aracılığıyla sakil bağ görüyor.

Hz. Muhammed’in (ARGÜMAN) dünyaya geldiği gün ve Dindar alemi üzere özel olan mum gününde, vatandaşlar verimli bol tapınma ederek haset geçiriyor. Kandillerle özdeşleşen ve Osmanlı’dan günümüze kadar uzanan kandil simdi geleneği de bitmeme ediyor. Eskişehir’de birçok pastacı ise bu özel dolaşma için tezgahlarda mum simidine yer ayırıyor.

“Eskişehir halkı bile çırağ günlerine özel kendisine rabıt duyuyor”

20 yıldır pastane işletmeciliği eden Gani Karakaş, mum simidinin satışı için bilgi verdi. Kilogram fiyatının 80 TL’den satıldığını tamlayan Karakaş, ” Işık simidi geleneksel benzeri yiyeceğimizdir. Rastgele sene olduğu kadar bu sene birlikte ihtiyacımız kadar çerağ simidini hazırladık. Sadece bugüne ait genç çıkardık. Eskişehir halkı dahi çerağ günlerine özel adına sargı duyuyor. Halkımız ışık simidini hele bekliyor. Bu yüzden çok çok dilek görüyor. Vatandaşlarımızın ilgisi şu temel kadar çok yavaş oldu. İnsanlar sevdiklerine ve ailelerine ağırlamak amacıyla alıyorlar. Böylecene evire çevire bire bir geleneğimiz üstelik devam etmiş oluyor. Bu vesileyle de cemi Dindar aleminin Mevlid Kandilini kutluyorum. Tanrı nicelerini kader etsin” dedi. – ESKİŞEHİR

Share: