Eskişehir’de eski eşi ile yardıma gelen bir kişiyi silahla yaralayan maznun hakim karşısında

Eskişehir’de çarkıt eşi ile yardıma mevrut tıpkısı kişiyi silahla yaraladığı suçlamasıyla tutuklanan sanığın yargılanmasına başlandı.

9. Temel Ceza Mahkemesindeki duruşmaya maznun Mete A. cezaevinden Gürültülü ve Görüntü Enformatik Sistemi (SEGBİS) yoluyla katıldı.

Avukat olan şikâyetçi Gül Durmaz ve ayrıksı sızlanan Furkan Sarıkaya ile taraf avukatlarının beraberinde Türkiye Barolar Birliği Umumi Sekreteri Veli Amiyane, Eskişehir Barosu Başkanı Mustafa Elagöz ve baro üyesi tıpkı takım avukat dahi duruşmada amade bulundu.

Maznun Mete A, savunmasında, yaşanan olaydan ortalık kalbi kırık olduğunu, kızının yetim kaldığını belirterek tahliyesini temenni etti.

Müşteki Merve Gül Durmaz ise sanıkla 2,5 yıl önceki boşandığını, namzet ve fiziksel tacizlerinden kıran tenkil kararları aldırdığını, sanığın görüngü haset arabasını park ettiği tam cama vurarak kendisini hariç çağırdığını, arabanın içinde kalarak gitmesini beklediğini anlattı.

Arabadan çıktığı sırada sanığın yanına geldiğini, kendisini öldürmekle tehdit ettiğini belirten Durmaz şöyle devam etti:

“O tam seslerimizi duyan ismini sonra öğrendiğim Furkan Sarıkaya yanıma geldi. Ona da çıkıştı, sonraları aracının yanına gitti. Kapısını açarak benzeri şeyler yaptı ve baştan yanıma gelip Furkan Sarıkaya’ya biricik umum biberli etti. Bilahare elindeki silahı göğsüme doğrulttu. Ego panikle spor çantamı önüme akıllıca tuttum. Ilk sıhhatli bacağımdan vurdu, sonraları sol bacağıma şiddetli etti. Kestirmece 4-5 ahali dağ etmiş olanaklı. Haddinden Fazla yara sesi duydum. Furkan Sarıkaya ve ego bağırmaya başlayınca insanlar toplandı. Ben yerde dertli yatarken maznun karşıma geçip sigara içmeye başladı. İnsanlar bize arkalama ettiler. Maznun bu olanları durup izledi.”

Furkan Sarıkaya ise sanıktan şikayetçi olduğunu belirterek “Maznun benim iyi ayağıma yara etti. Ben sanığa hangi kadar andıran olduğumu bilmiyorum. Ne kadar mesafeden şiddetli ettiğini bilmiyorum.” dedi.

Katılma talepleri reddedildi

Duruşmada Türkiye Barolar Birliği, Eskişehir Barosu ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun davaya katılma taleplerini mahkeme heyeti reddetti. Salondaki avukatlar kararı alkışla ihtarname etti.

TBB Umumi Sekreteri Kıtipiyoz, iltihak talebinin reddedilmesinin usule çap olduğunu öne sürdü.

Mahkeme başkanı, duruşma disiplininin bozulduğu gerekçesiyle seyirci bölümünün boşaltılması için duruşmaya ara verdi.

Kısaca 1 saatlik araya rağmen salonun boşalmaması konusunda sınırlı celse kararı düzlük mahkeme heyeti, duruşmayı 12 Ekim’e erteledi.

Duruşma sonrası Gerçekten ve Elagöz, adliye uğrunda izah yaptı.

Olay

Hoşnudiye Mahallesi Doğruer Sokak’taki alışveriş merkezinin otoparkında 7 Haziran’üstelik meydana mevrut olayda bozuk eşi eliyle keder edilen Merve Gül Durmaz ile olay durumunda bulunan Furkan Sarıkaya silahla yaralanmıştı.

Tutuklu maznun Mete A. üzerine “kasten yaralama, kişilerin geçim ve sükununu halel, hakaret ile ruhsatsız tabanca tasrif etmek” suçlarından 3 yıl 6 aydan 12 yıla kadar mapushane cezası kâm edilmişti.

Share: