Mihalgazi ve Sarıcakaya ilçelerinde çiftçilere buğday tohumu dağıtıldı

Eskişehir’in Mihalgazi ve Sarıcakaya ilçelerinde çiftçilerin desteklenmesi amacıyla 30 ton 230 kilogram “Reis Bey” çeşidi buğday tohumunun dağıtımı üzere tören yapıldı.

İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan Nebati Üretim Genel Müdürlüğü’nce “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” kapsamında desteklenen “Eskişehir’de Buğday Yetiştiriciliğinin Arttırılması” ünlü proje kapsamında “Başbuğ” çeşidi buğday tohumunun çiftçilere ulaştırılması için merasim düzenlendi.

Mihalgazi ilçesinde planlı törende İlçe Şehremini Zeynep Sıra Akgün ile İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş ve çiftçiler katıldı. Çiftçilerde münasebat yoluyla tohum dağıtıldı.

Daha sonradan Sarıcakaya Hükümet Konağı uğrunda planlı tevzi töreninde konuşan Ilçebay Hasan Çakırdoğan, global olarak acun çapında besin üretimi, arzı ve güvenliği konusunda sorunları yaşandığını söyledi.

Devletin üreticisinin müzaheret etmek amacıyla döl desteği verdiğini ve belli başlı alanlarda isteklendirme uygulamalarını hayata geçirdiğini dile getiren Çakırdoğan, devletin üreticiden desteğini esirgemediğini vurgulayarak, projede emeği geçenlere teşekkür etti.

İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş ise kentteki 14 ilçede mevcut 207 mahallede 1415 çiftçiye tohum tedariki yaptıklarını tabir etti.

Sarıcakaya’da ise 10 mahallede 120 çiftçinin bu destekten faydalandığını tamlayan Sim, 28 ton 600 kilogram “Ser” çeşidi buğday tohumunu ilçedeki çiftçilere ulaştırmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.

Törende çiftçilere yetkililerce dağıtımı yapılan “Başbuğ” çeşidi buğday tohumunun özellikleri için hikmet verildi.

Tören, çiftçilere buğday tohumlarının dağıtılmasıyla sona erdi.

Share: