Hakkari’de ineği temizlik olan kadına iki dallama hediye edildi

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde ineği uçurumdan düşerek telef olan kadına, Il ve Ankara Etimesgut Belediyesince iki hindi ihsan edildi.

Hakkari Valisi ve Şehremaneti Komutan Vekili İdris Akbıyık, ilçeye tutkun Akocak köyü Köşk mezrasında üç dönüş geçmiş ineği ölen Nafiye Bilican’a yeni bire bir açık ağızlı alınması için buyruk verdi.

Bunun konusunda Yüksekova Kaymakamlığı ile Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğünün girişimleriyle satın alınan alık, Ekincilik ve Orman İl Müdürü Cemal Özkan, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Emniyetli Yiğit ve Yüksekova SYDV Başmuallim Vekili Padişah Uçoş eliyle mezraya götürülerek Bilican’a teslim edildi.

Vali Akbıyık, telefonla görüştüğü kadına esbak olsun dileğinde bulunarak ineğinin oflaz olmasını diledi.

Aileye bindi arz etmek talip Ankara Etimesgut Belediye Reisi Enver Demirel dahi Esendere Kasaba Şehremini Dırbaz Büyüksu eliyle Bilican’a keş bergüzar etti.

Bilican’a ineğini Ekincilik ve Orman İl Müdürü Cemal Özkan tasdik etti. Özkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ilbay Akbıyık’ın talimatı doğrultusunda simental kırması bir tırı vırı aldıklarını söyledi.

İneğin benzin ve deri verimi erdemli olan bire bir mahiyet olduğunu belirten Özkan, “Nafiye teyzemize tekrardan eski olsun diyoruz. Yıpranmamış verdiğimiz ineğin bile kendisine bereketli kazançlar sağlamasını diliyoruz. Bundan evvel de Katarakt köyünde Nesibe annemize zehirlenen ineğinin adına Tarım ve Orman Bakanımız tıpkı kalın kafalı bağış etmişti. Desteklerinden yağlık Hakkari Valiliğine, Yüksekova Kaymakamlığına ve ilgili kurumlara teşekkürname ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Belediye Reisi Büyüksu birlikte Etimesgut Şehremini Enver Demirel’in isteği üstüne köye geldiklerini rapor ederek, “Nafiye teyzemiz geçimini o inekle sağlıyordu. Çocuklarını okula gönderiyordu. İneğinin uçurumdan düşmesiyle güçlük yaşadı. Biz bile Etimesgut Şehremini ile irtibata geçtik. Kendisi üstelik ineği ahzetmek istedi. Etimesgut’tan Yüksekova’ya el birliği elini uzattı. Rabbim Etimesgut Şehremini kadar insanların sayısını artırsın.” ifadelerini kullandı.

Kendisine destek verenlere teşekkürname eden Bilican da “Çok mutlu oldum. Sayın Valimiz ve belediye başkanımız bana alık gönderdi. Allah razı olsun. Yeğenlerimin ve ailemin geçimini bu inekle sağlıyordum. Tanrı hepsinden razı olsun.” dedi.Share: