İbn-i Sina ve Cömert Evran Veli’nin anadan görme tıp uygulamaları kongrede değerlendirilecek

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesince (KAEÜ) planlı 2. Arsıulusal Ahi Evran Tababet ve Afiyet Bilimleri Kongresi’nde İbn-i Sina ve Ahi Evran Veli’nin anadan görme ve mütemmim tababet uygulamaları ele alınacak.

KAEÜ Rektörü Prof. Dr. Yurt Karakaya, rektörlük binasında düzenlediği basın toplantısında, üniversitenin jeotermal ve ekincilik alanında pilot seçilmesinden bilahare keyif alanında 3 faklı projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Bunlardan birinin de “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi Projesi” olduğunu vurgulayan Karakaya, Arsıulusal Kardeş Evran Tıp ve Esenlik Bilimleri Kongresi’ni da bu kapsamda planladıklarını dile getirdi.

Kardeş Evran Veli’nin Ahiliğin kurucusu olmasının yanında hikmet, tababet ve kimya alanında bile faaliyet yaptığını, İbn-i Sina’nın hem felsefeci hem birlikte şişman aynı doktor olarak bilindiğini vurgulayan Karakaya, bu nedenle kongrenin temasını “İbni Sina’dan Cömert Evran’a Doğadan Mevrut Şifa” adına belirlediklerini aktardı.

Karakaya, 17-19 Kasım’birlikte gerçekleştirilecek kongrede anadan görme ve tamamlayıcı tıp alanındaki uygulamaların ele alınacağını belirterek, şunları kaydetti:

“Kardeş Evran, yemeden içmeden teşkilatlanma yapmamış benzeri zamanda kuramsal ilimlerden hikmet, tıp ve kimya ilmiyle üstelik uğraşmış. Bizim bu kongredeki amacımız Cömert Evran Veli’yi bu yönüyle da öne çıkarıp tababet alanındaki çalışmalarını ilmî çalışmalarla soymak ve gençlerimizin nazarına arz etmek. Kongreye ruhlu tıpkısı katılım bekliyoruz. 30 değişik alanda oluşturulacak 12 oturumda yapılacak çalışmaya ulusal ve uluslararası alanda ayrımsız haddinden fazla katılımcıyı beklemekteyiz. Bu alanda çalışan akademisyenleri kongremize nida ediyoruz.”

Share: