Icra Vekili Bitkisel: “Türkiye bugün akaryakıtta AB ülkelerinin tamamından henüz bağan idrak kayran ülkedir”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, kamuoyunda devletin akaryakıtta dünya ortalamasının çok üzerinde astronomik rüsum aldığına dayalı oluşan kanının hatalı ve hiçbir gerçekliği olmadığını belirterek, “Meğer ekonomi yönetimi yerine uyguladığımız vergi politikaları sonucunda Türkiye bugün benzin ve motorinde AB ülkelerinin tamamından henüz bağan vergi alan talih konumuna gelmiştir” dedi.

Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, katıldığı 13. Büyükelçiler Konferansı’nda yaptığı konuşmada 1984-2001 döneminde mecmu 13,5 bilyon dolar olan Türkiye’ye müteveccih direkt yabancı yatırım tutarının 2002’den bu yana 20 kata andıran aynı artışla 244 milyar dolara ulaştığını belirtti. Nebati, büyükelçilerin Türkiye’nin tanıtımına yönelik yaptığı çalışmaların turizm pazarının çeşitlenmesine, mevrut seyyar sayısının artmasına ve böylecene turizm gelirinde da artış kaydedilmesine yardım sağladığını kaydederek, “Bu vesileyle dünyanın dört bir birlikte mevki ekonomimizin güçlenmesi üzere gerçekleştirdiğiniz özverili çalışmalar için temas birinize yegâne tek teşekkürlerimi sunmak isterim” dedi.

Vekil Bitkisel, Türkiye’nin Covid-19 pandemisi sonrasında ve Rusya- Ukrayna savaşıyla küresel ölçekte belirsizliklerin arttığı, ihtilafların sulh ve istikrarı zılgıt ettiği ayrımsız dönemde her alanda başarıyla ilerlemeye ve kullanılmamış koşulların getirdiği fırsatları genişlik iyi şekilde değerlendirmeye devam ettiğini söyledi.

“Mega yatırımları ‘betona yapılan envestisman’ olarak değersizleştirmeye çalışanlar ülkemize kazandırdığı rekabetçi avantajı görmeyenlerdir”

Bitkisel, “Bilinmelidir kim bu mega yatırımları ‘betona yapılan envestisman’ namına değersizleştirmeye çalışanlar, global gelişmeler karşısında bu yatırımlarımızın ülkemize şüphesiz bir kompetitif üstünlük kazandırdığını göremeyen veya bu gerçeğin üzerini örtmeye çalışanlardır” ifadelerini kullandı.

“Bu tıpkısı çıplak Recep Tayyip Erdoğan etkisidir”

Toptan diplomasinin sonuç yıllarda yer somut başarılarından birisinin Rusya, Ukrayna ve Türkiye ortada imzalanarak amal hale getirilen tahıl sevkiyatı anlaşması olduğunu dile getiren Nebati, “Bu tıpkı zahir Recep Tayyip Erdoğan etkisidir. Bu tarihi itilaf, katıldığım G-20 toplantılarında bile yer majör gündem maddelerinden biri olan küresel azık genişlik krizinin etkilerini hafifletmesi bakımından son rütbe ciddi tıpkı öneme sahiptir. Cumhurbaşkanımızın diplomatik girişimleri ve bakanımızın düzenleme kabiliyeti ile İstanbul’da savaşan tarafların Recep Tayyip Erdoğan etkisiyle bire bir araya getirilmesiyle imzalanan kesim, Ukrayna depolarında biriken 20 milyon tonun üzerindeki tahılın dünya piyasalarına sunulmasına imkan sağlamıştır. Böylelikle cümle dünyada hele hububat fiyatlarındaki en cepheli baskıların hafiflemesiyle gelişigüzel fiyatların gevşemesine alay malay tanık oluyoruz” diye konuştu.

Bitkisel, tahıl sevkiyatı anlaşmasının Türkiye’nin mühim aklının ve küresel sonuçlar üreten diplomatik başarılarının bildirme konkre örneklerinden biri olduğunu söyledi. Nebati, temmuzda ihracatın 248,4 bilyon dolara ulaşarak acun ticaretinden Türkiye’nin aldığı payın yüzdelik 1’i aştığını hatırlattı. Bitkisel, ihracatta rekor niteliğindeki gerçekleşmelerin, turizmdeki toparlanmanın, global erke maliyetlerindeki kaba artışlar kaynaklı akan işler dengesindeki bozulmayı

sınırlandırdığını söyledi. Bankacılık sektörünün anamal yapısını güçlü adına nitelendiren Nebati, “Bu çatı, efdal çalışkan kalitesi ve karlılık oranlarıyla öne çıkıyor. Haziran kocaoğlan bakımından yüzde 18,1 namına gerçekleşen resülmal uzluk rasyomuz yüzdelik 8 olan kanuncu asgari oranın az çok üstünde seyrediyor” dedi.

“Sizlerden istirhamım Türkiye Tutum Modelimizi görevli olduğunuz ülkelerdeki ilgilendiren taraflara aktarmanızdır”

Büyükelçilere seslenen Nebati, şunları kaydetti:

“Sizler bulunduğunuz ülkelerde görev eden en son düzey hükümet temsilcilerisiniz. Ülkemizin çıkarlarını ve politikalarını tayin etmek üzere muhteşem roller üstleniyorsunuz. Bu kapsamda sizlerden istirhamım ülkemizin dinamik makroekonomik temelini, sunduğu tüm fırsatları ve Türkiye Ekonomi Modelimizi vazifeli olduğunuz ülkelerdeki ilgili taraflara aktarmanızdır.”

“Türkiye bugün benzin ve motorinde KEZ ülkelerinin tamamından daha düşük idrak alan talih konumuna gelmiştir”

Bakan Nebati, kamuoyunda devletin akaryakıtta acun ortalamasının çok üstünde gök bilimsel vergiler aldığına dair oluşan kanının falsolu ve hiçbir gerçekliği olmadığını belirterek, “Oysa iktisat yönetimi olarak uyguladığımız idrak politikaları sonucunda Türkiye zaman benzin ve motorinde KEZ ülkelerinin tamamından elan düşük rüşvet kayran mutluluk konumuna gelmiştir. Benzen ve motorinde ülkemizde uygulanan rüsum SU ortalamasından tahminî yüzde 14 elan bağan seviyededir” diye konuştu.

Fransa’nın kurşunsuz benzinde yüzdelik 50’den elan faziletli alacak koyduğunu aktaran Bitkisel, Türkiye’nin toplamda 26,6’lık rüşvet tahsilatıyla kurşunsuz benzinde,

yüzde 23,6’lık idrak toplamıyla üstelik motorinde SUTAŞ ülkelerinin tamamından henüz düşük vergilere sahip olduğunu söyledi.

“Enflasyonla mücadeleye yönelik yaptığımız idrak indirimleri ve düzenlemelerle alay malay 251 milyar lira kazanç gelirinden feragat etmiş durumdayız”

Bakan Bitkisel, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Enflasyonla mücadeleye yönelik yaptığımız vergi indirimleri ve düzenlemelerle alay malay 2021 yılında 154 milyar liralık idrak gelirinden vazgeçmişken, bu yıl da aldığımız ilave tedbirlerle 251 bilyon liralık rüşvet gelirinden feragat etmiş durumdayız. Değişik taraftan bedel istikrarının muhteşem bir belirleyicisi olan finansal istikrarı pekiştirmek için bir nice kadem attık. Türk lirasını daha çekimli arkaç lütfetmek ve döviz kurlarındaki oynaklığı hafifletmek üzere Düzey Korumalı Türk Lirası Mevduat ve Iltihak Hesabı (KKM) uygulamasını başlattık. Bu aplikasyon ile Rusya-Ukrayna savaşının ve FED faiz artışlarının ülkemiz ekonomisi üzerindeki münasebetsiz etkisini sınırlandırdık.”

Nebati, Türkiye Iktisat Modeli’nin arz şanlı önceliklerinden birinin cari meydanda sorununu kalıcı kendisine fora etmek ve global ayar zincirlerinde ense sıralara geçmek olduğu dile getirdi.

Program, Nazır Nebati’nin konuşmasının arından basına ilişkin namına gerçekleştirilen soru karşılık bölümü ile devam etti. – ANKARA

Share: