Kahramanmaraş’ta Depremzede Besicileri Musahabe Fail Ömer Fethi Gürer: “Besicimizin Bölgeden Gitmemesi İçin Destek Sağlanmalı ve O Destekle Burası…

CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, 6 Şubat depreminin model üssü Kahramanmaraş’ta haddinden fazla sayıda hayvanın katil olduğunu belirterek, “Bölgedeki efsanevi varlığında pahal tıpkı azalma var. Koskocaman olan buradaki besicimizin bölgeden gitmemesi amacıyla destek sağlanmalı ve o destekle yeniden bura çarkıt günlerine dönmeli. Bölgede kocaman bir kaybolma bulunan. Bu bile ülkemizin efsanevi varlığı açısından da risk oluşturuyor” dedi.

CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, 6 Gücük Ay depreminin dalan üssü olan Kahramanmaraş’ı görüşme ederek depremzede besicilerle konuştu. Bölgedeki durumu değerlendiren Gürer, şunları söyledi:

“Zelzele binlerce hayvanın da telef olmasına enden oldu. Ahırlar göçtü. Bazı bölgelerde bile ahır göçmelerinin dışında kalan hayvan bilimi birlikte nakledildi. Nakledilen yerde biraz devir sonra hayvanlar yavrulayacak amma ruhsal gerilim süresince hayvan bilimi. Ekincilik İlçe Müdürlüğü gelip tespitler bile yapıyor ama öldürme olan hayvanat üzere şu anda tıpkı aplikasyon bulunmayan. Bu temizlik olan zooloji saptanıp bağımsız suretle besicilerimize destek verilmesi lazım. Yem desteği haddinden fazla mecbur üstelik olsa gelmiş bulunuyor. Ama bu yeterli değil. Oylumlu olan bu hayvanların çoğu yavrulayacaktı ama bu süreçte stres zımnında aynı kısmı yavrusunu atmaya başladı. Birkaç hayvan bile ne eyvah kim ölmüş. Böyle olunca bölgedeki efsanevi varlığında okkalı tıpkısı eksilme var. Cesim olan buradaki besicimizin bölgeden gitmemesi üzere destek sağlanmalı ve o destekle baştan çarkıt günlerine dönmeli burası. Bölgede önemli benzeri zayi bulunan. Bu birlikte ülkemizin efsanevi varlığı açısından bile riziko oluşturuyor. Hem besicilik yapanlar desteklenmeli hem dahi bununla ait bağımsız milletvekili surette zararlar da karşılanmalı.”

Share: