Kapadokya’daki turistik işletmeler depremzedeleri misafir ediyor

Kapadokya bölgesindeki turistik otel ve işletmeler, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen vatandaşları ücretsiz ağırlıyor.

“Asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli, 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından değişik illerden Nevşehir’e gelen depremzedelere, Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) yurtları, öğretmenevleri üzere misafirhanelerin beraberinde Kapadokya’daki otellerde konaklama imkanı sunuluyor.

Ürgüp ve Avanos ilçesi ile Göreme, Uçhisar ve Ortahisar beldelerindeki haddinden fazla sayıda otel, kapılarını sarsıntı bölgesinden gelenlere açtı.

Üç kere aşındırmak ikram edilen tesislerde, kendilerine tahsis edilen odalarda artan depremzede ailelerin çocukları amacıyla ise mütenevvi etkinlikler düzenleniyor.

Bölgedeki tıpkı otelin işletmecisi Batuhan Saika, AA muhabirine, faaliyette olanların yanında şita sezonu zımnında sınırlanmış mevcut otellerde çatlak kaybedilmeden hazırlıklar yapılarak depremden etkilenenlere ısıdam yuva imkanı sunulduğunu söyledi.

Otellerde ayrıntılar üzere eğlenceler tertip ettiklerini belirten Sebep, “Günlerdir misafirlerimizi ağırlamaktayız. Evlerini, ailelerini kaybeden çocuklarımız var. Onları bahtiyar etmeye çalışıyoruz. Gıda ve gayrı tamlık ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Psikologlarla görüşüp oteldeki çocukları eğlendirmek amacıyla oyunlar oynuyoruz. Tevellüt günlerini kutluyoruz. Birinin mevlit günü olsa üstelik hepsine ödül dağıtarak acılarını hafifletmeye çalışıyoruz.” dedi.

Otel çalışanlarının izni fek edildi

Bir otelin müdürü Hakkı Çelebi bile depremin peşi sıra ihtişam ve milletin el ele vererek kıygınlık hararetli vatandaşlara halk uzattığını, firmalarının birlikte bu esenlik seferberliğinde kayran aldığını ifade etti.

Firmalarının bünyesindeki 9 otel ve restoranda 24 saat depremzedelere ücretsiz hizmet sunduklarını nâkil Çelebi, şöyle konuştu:

“Depremin önce gününden itibaren misafirlerimize kapılarımız açmış durumdayız. Tamam depremzedeleri yakın akrabamız yahut familya dostumuz üzere görüp, yeryüzü gür şekilde ağırlamaya özen gösteriyoruz. Yatak kapasitemiz 75 gönül amma tek misafirimizi dışarıda bırakmamak için melfuf yataklarla kontenjanımızı 126 kişiye büyüklüğünde çıkardık. Kamu personelimiz yorulmadan çalışıyor. Çalışanlarımızın haftalık ve almanak izinlerini tahrip ettik. Buradaki insanlarımıza havari olmaya dikkat gösteriyoruz.”

Depremzedeler Nevşehir’deki misafirperverlikten bahtiyar

Bölgedeki otellerde mihman edilenlerden Zeynep Büyüköz ise Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesine bağlı Büyüknacar Kocadere köyünden geldiklerini belirterek, kendilerine imkan sunan turizmcilere teşekkür etti.

Yaşadıkları binada ağırbaşlı hasar olduğunu anlatan Büyüköz, “Köyümüzde duygusal kayıpları oldu. Yakınlarımızı, komşularımızı, teyzemi ve eşini kaybettik. Yıkılmayan binalar da pahal hasarlı. Depremde tek ululuk, tek kavim olduk. Türkiye iyi insanlarla yoğun, onların iyiliği sebebiyle ayaktayız.” diye niteleyerek konuştu.

Şerif Büyüköz birlikte sürecin ilişki, kardeşlik ve dayanışma duygusu süresince sürdüğünü, milletçe kenetlenmenin bu sorunun henüz basit atlatılmasını sağlayacağına inandığını kaydetti.

Konakladıkları otelin yetkililerince sürpriz tevellüt haset kutlamasıyla karşılaşan çocuklardan Hükümran Şabaoğlu da Hatay’dan ailesi ile geldiği Kapadokya’de bulunmaktan mutlu olduğunu söyledi.

Depremzedelere turistler de apotr olmaya çalışıyor

ABD’li turist Gladys Fernandez ise haddinden fazla sevdiği Kapadokya’yı sık sık ziyaret ettiğini, hareket haberini öğrendikten sonradan de bilet alarak uçakla bölgeye geldiğini ifade etti.

Depremzede çocukların yarasını vira etmek, onları mutlu edebilmek için otelleri gezip bağış dağıttığını dile getiren Fernandez, “Depremde kötülük görenlerle gelişigüzel görünmek, onların acılarını bire bir nebze dindirebilmek amacıyla çalışıyorum. Bilcümle ülkelerin burada yaşanan sorunun giderilmesi üzere ceht göstermesinden bahtiyarlık duyuyorum. Kontak süresince bu acıların ortadan kalkacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Share: