Karadeniz’den sarsıntı bölgesine arkalama seferberliği devam ediyor

Trabzon, Kargaşa, Giresun, Rize ve Bayburt’ta vatandaşlar, “asrın felaketi” kendisine nitelenen Kahramanmaraş merkezli, 11 ili etkileyen depremlerin ardından başlatılan müzaheret kampanyalarına 12’nci günde üstelik destek vermeyi sürdürdü.

Trabzon’de vatandaşlar ile kamu ve sivil toplum kuruluşları depremzedelere yardımlara devam ediyor.

Sarsıntı bölgesine kentten 15 bin atlatmak, soba, gaflet uykusu tulumu ve kışlık giyeceğin birlikte 50 mobil duş ve abdesthane gönderildi.

Büyükşehir Belediyesince birlikte depremden etkilenen illere 23 taşımalık, ilaçlama çalışmaları üzere kol ve aksiyon makineleri atıf edildi. Hatay’daki hasar tespit çalışmalarına karışmak amacıyla 20 şahsiyet grup bile bölgeye cereyan etti.

Köprübaşı ilçesindeki Model Ortaokulu 6. derslik öğrencisi Zeynep Sena Kahveci, biriktirdiği benzeri tutar parayı depremzedeler üzere AFAD’a bağışladı.

Rize

Rize Deneyimsizlik Merkezi’nde depremzedeler amacıyla yardım toplanıyor.

Kente mevrut depremzedeler, burada oluşturulan toplumsal markette giysi ve azık ihtiyaçlarını karşılıyor.

Eş ve Içtimai Hizmetler İl Müdürlüğü ile İl Esenlik Müdürlüğünde işyar 17 şahsiyet psikososyal bindi ekibi, depremzedelere bakım isnat etmek amacıyla Diyarbakır ve Adıyaman’a gitti.

Giresun

Giresun’dan bile yer sarsıntısı bölgesine yardımlar bitmeme ediyor.

Valilikten yapılan kayıtlı açıklamada, Malatya’ya 252, Adıyaman’a 158, Kahramanmaraş’a 71, Gaziantep’e 26, Hatay’a 24, Diyarbakır’a 3, Adana ve Osmaniye’ye da birer olmak amacıyla 536 miftah yardım malzemesinin ulaştırıldığı belirtildi.

Depremden etkilenen illere ambulans ve aksiyon makinelerinin dahi aralarında bulunduğu 517 aracın gönderildiği vurgulanan açıklamada, “Bu araçların yanında 40 dirim konteyneri, 17 tuvalet-duş konteyneri, karavan ve 77 jeneratör de yer sarsıntısı bölgelerine ulaştırıldı.” ifadesi kullanıldı.

Kalabalık

Kalabalık’üstelik 19 ilçede vatandaşların desteğiyle gerçekleştirme edilen odun ve kömürler yer sarsıntısı bölgesine gönderildi.

Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Hilmi Güler, yaptığı açıklamada, “Kalabalık’nun gönlü iyice, ahi insanlarının da desteği ile hazırlanan odun ve kömürden oluşan yardım tırlarını rustik mahalle ve köylere ulaştırıp emanetleri sahiplerine tasdik ediyoruz. Biriz, beraberiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bölgeye gönderilen oyuncakların da çocuklara ödül edildiği kaydedildi.

Bayburt

Bayburt’tan, depremden etkilenen illere yardımlar sürüyor.

Belediye Reisi Hükmü Pekmezci, İtfaiye Müdürlüğü binasında müzaheret kampanyasına destek veren gönüllülerle tıpkı araya geldi.

Gönüllülere destekleri zımnında teşekkürname eden Pekmezci, belediyenin hareket bölgesine bugüne büyüklüğünde 45 kamyon arkalama malzemesi gönderdiğini söyledi.

Bölgeye gidecek arkalama konvoyunu da uğurlayan Pekmezci, Bayburt’ta vatandaşların depremden etkilenen illere yardım etmek amacıyla nazik mücahede gösterdiğini belirtti.

Share: