Kaynak ve Maliye Bakanı Nebati’den CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na “ÖTV” yanıtı Açıklaması

Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “seçim sonrası otomobilde ÖTV indirimi” yapacaklarına ait vaadine yönelik, “Kimsenin bu soy iskele babası konuşmalarla vatandaşları dil kabul etme kararlarını kusurlu yönlendirmeye hakkı yoktur.” ifadesini kullandı.

Nebati, Twitter hesabı üzerinden, Kılıçdaroğlu’nun “seçme sonrası otomobilde ÖTV indirimi yapacağız” vaadini değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu’nun, benzeri süredir piyasaları manipüle ika ve bitiren davranışlarını damarı bozuk tesir gayretinde bulunduğunu ve bunu üzüntüyle karşıladığını belirten Bitkisel, şöyle bitmeme etti:

“Sabık günlerde mali piyasalarda istikrarı ve güveni pekiştiren Seviye Korumalı Mevduat’a ilişik ifadelerinizden sonradan demin da tek ekonomik dayanağı sıfır, gerçeklikten uzak otomobilde ÖTV indirimi vaadinizi gördüm. Sizin bu manipülasyonunuzu espriye alarak ‘tam ÖTV’yi artıracaktık ki Kılıçdaroğlu konuştu’ şeklinde bire bir kortej söyledim. Ego demincek size durumu anlatayım; ‘vergi politikaları’ belirlenirken nelere dikkate edileceği, piyasa bozucu hareketlerden pekâlâ kaçınılacağı ve vergilemede lacerem afaki olunacağı hususları, sizin çok gani bildiğinizi argüman ettiğiniz vergiciliğin asıl kurallarındandır. Kazanç artışı veya indirimi şeklinde planımız olsa bunu sizin gibi açıktan açığa konuşup fiyatları artıracak-azaltacak ve sektörde mütemmim davranışlarını bozucu şekilde yapmayız.”

Nebati, Kılıçdaroğlu’nun, hesaplı temelleri sıfır ve içi doldurulmamış, azade ticareti bozucu, fiyatları manipüle fail tarzda politik kalın anlayışına sığmayan konuşmalarının, yıkmacı tehalüf yapmasının dışında Türkiye’ye tıpkısı faydası bulunmadığını anlatım etti.

Kimsenin bu tuhaf iskele babası konuşmalarla, vatandaşları araç kabul etme kararlarını hatalı yönlendirmeye hakkı bulunmadığını vurgulayan Nebati, şunları kaydetti:

“Bu zümre ahval gerek vatandaşlara gerekse sektöre engel verir. Kaldı kim şu anda otomotiv sektöründe ÖTV konusu gündemimizde yoktur. Mavera yandan Türkiye Tutum Modelimizin asıl omurgalarından biri olan üretimde yerli ve milli projelerimizi destekliyoruz. Geçtiğimiz aylarda elektrikli otomobillerin vergisini yüzde 60’tan yüzde 10’a indirdik. Bu kapsama giren ve 2023 yılında yollarda olacak milli markamız TOGG’u karşılamaya hazırlanıyoruz. Bizler evcil ve milli üretimin takiben koşmaya devam edeceğiz. Bizi izlem etmeye devam edin.”

Share: