Kırşehir’de 35. Cömertlik Haftası kutlamaları başladı

Kırşehir’birlikte, bire bir hafta sürecek 35. Cömertlik Haftası kutlamaları başladı.

Kutlama programı kapsamında Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara, DOĞRU Öğür Kırşehir Mebus Mustafa Kendirli, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Umumi Müdürü Necmettin Erkan ve ülke protokolü, Kardeş Evran Iye’nin türbesini konuşma ederek dua okudu.

Daha sonraları mehterhane eşliğinde Ahi Evran Külliyesi önünden Neşet Ertaş Hars Merkezi’ne kortej yürüyüşü düzenlendi.

Neşet Ertaş Kültür Merkezi’ndeki açılış programında konuşan Vali Buhara, içtimai dayanışma, hizmette haza, hakkaniyet, sabır, cömertlik, gösterişsizlik kadar Cömertlik değerlerini hakkıyla yaşatan kamu esnaf ve sanatkarların Ahilik Haftası’nı kutladığını belirtti.

Ahiliğin, bünyesinde barındırdığı değerler manzumesiyle zaman yalnızca bu topraklarda ruhlu insanlara değil, tüm insanlığa emare olabilecek toplumsal analog olduğunu vurgulayan Buhara, “Kardeş Evran, bu şehre ruhunu üflemiştir. Bu sebeptendir kim bu şehrin ruhunda Ahilik vardır. Kırşehir olarak Ahi Evran-ı Veli kadar ayrımsız değere erbap olmaktan bahtiyarız.” dedi.

Ahi Evran’ın yaptıklarının çabucak Kırşehir’i değil bütün tıpkı Anadolu’yu ve daha serbest coğrafyaları ilgilendirdiğini dile getiren Buhara, “O kurduğu Ahilik teşkilatıyla ve sahada verdiği savaş ile Anadolu’nun Türklere az yapılmasında, bu coğrafyanın vatana dönüştürülmesinde makro bir uğur üstlenmiştir.” diye konuştu.

Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Erkan üstelik Ahiliği yaşatmanın herkesin görevi olduğuna belen ederek, “Tecim Bakanlığı olarak bu misyonu katlanmak, değerlerini yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak üzere çalışmalara devam edeceğiz. Cömert Evran Iye ve hakka yürümüş tamlık Ahilerimizi yağmur ve şükranla anıyorum.” ifadesini kullandı.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya ve çokça sayıda öğrencinin birlikte katıldığı programda, Kırşehir Şehremini Ekicioğlu ile Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk bile müracaat yaptı.

Share: