KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Adap, Yunanistan’ın adaları silahlandırmasını değerlendirdi Açıklaması

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhuriyet Altını Meclisi Başkanı Mukavemetli Yol Yordam, ” Şarki Akdeniz’deki bizim haklarımız neyse, Ege Denizi’nde haklarımız neyse sonuna kadar bunları koruyacağız.” dedi.

Töre, Çayeli ilçesine tutkun Büyükköy beldesinde tevhit edilen, “Külünkoğlu Ailesi El Birliği Etkinliği”ne katıldı.

Metanetli Töre, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın seçkin ahit şopar aynı şekilci içerisinde olduğunu söyledi.

Yunanistan’ın arkasına Avrupa, Amerika ve Rusya kadar güçleri alarak hareket ettiğini vurgulayan Yol Yordam, “Veli Denizi’nde, Doğu Akdeniz’birlikte bile bizim milli adalet ve menfaatlerimiz vardır. Türkiye bölgenin yer dallı güllü ülkesidir. Gün Doğusu Akdeniz’bile sunma büyük ağız şeridine sahiptir. Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de oradadır. Dolayısıyla Yunanlılar ateşle oynamaktadır. Bu sevdalarından vazgeçsinler.” diyerek konuştu.

Töre, Türkiye’nin İstiklal Savaşındaki başarısına bel ederek, “Nabız etmesinler. Onlara hangi İstanbul’u, ne Mağrip Trakya’yı, ne Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni veririz. Biz milli davamıza sahip çıkıyoruz. Öznemiz milletimiz ve Türk milletidir. Türk milletinin doğruluk ve menfaatleri ne gerektirirse kararlılıkla bunları anavatan Türkiye’nin Cumhurbaşkanı ile birlikte savunmaya bitmeme edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Şu anda Türkiye Şarki Akdeniz’dahi genişlik yaşayan ülkedir”

Kıbrıs Türk halkının Akdeniz’deki gaz çalışmalarından çokça memnun olduğuna dikkati çeken Töre, şöyle devam etti:

“Bizim denizlerdeki haklarımızı, Kıbrıs Türk halkı kendisine bir tane başına korumamız türlü değildir. Zaten Türkiye garantör büyüklük olmasaydı, Kıbrıs’a müdahale etmemiş olsaydı, Kıbrıs Adası çoktan Girit Adası olacaktı yahut on iki adalardan bilahare on üçüncü cezire yerine Yunanistan’a bağlanacaktı. Şarki Akdeniz Bölgesi Türkiye’ye sınırlı olacaktı ama şu anda Türkiye Maşrık Akdeniz’birlikte sunu dallı güllü ülkedir. Icap araştırı gemilerimizle, gerekse sismik araştırı gemilerimizle Türkiye haddinden fazla büyük filo kurmuştur. Yolumuza bitmeme ediyoruz. Şark Akdeniz’deki bizim haklarımız neyse, Veli Denizi’nde haklarımız neyse sonuna büyüklüğünde bunları koruyacağız.”

Programa, NATO Mebus Asamblesi Türk Grubu Başkanı, SELIM Tümen Rize Saylav Osman Aşkın Bak, SELIM Fırka MKYK Üyesi It Canlı Külünk, DÜRÜST Öğür Rize İl Başkanı İshak Bilici, BBP Rize İl Başkanı Ensar Özçelik, Yeniden Refah Partisi Rize İl Başkanı Mehmet Akif Zerdeci, çok sayıda davetli ve Külünkoğlu ailesi mensupları katıldı.Share: