Mansur Kısık ve On Binler, Zafer’in 100. Yılında Bilgisizlik Parkında Buluştu

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 30 Ağustos Utku Bayramı’nı Cahillik Parkı’nda yüzü sıcak grup Athena’nın dinleti verdiği etkinlikle kutladı. Etkinlikte yaptığı konuşmada Ankaralılar’a seslenen Büyükşehir Belediye Reisi Mansur Kısık, “Ankara’mız, milli mücadelemizin sunu cesim karargahlarından. Biz dahi hakeza tıpkı Başkentin Belediye Reisi kendisine Mustafa Kemal Atatürk’ün bize dirilik ettiği Ankara’yı dünya Başkentleriyle yarışır kuzuluk tebliğ etmek için çalışıyoruz” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 30 Ağustos 1922’bile Dumlupınar’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde zaferle sonuçlanan Iri Taarruz’un 100. yıl dönümü için düzenlediği  ‘Utku Haftası’ etkinlikleri Athena konseri ile sona erdi.

Bilgisizlik Parkı’ında ABB Başkanı Mansur Vahim’ın karı sahipliğinde gerçekleşen programda, çeşitli fon gösterilerinin yanı sıra sanal gerçeklik gösterimi bile yapıldı. Gecenin sonunda hayalet düzlük Athena grubu ise Ankaralılara unutulmaz tıpkısı akşam ezanı yaşattı.

OKKALI’A ŞOV VE ALKIŞ

Alandaki vatandaşların tezahürat ve alkışlarla karşıladığı Bunaltıcı, konuşmasında Başkentlilere seslendi. ABB Başkanı Gösterişli, “27 Ara 1919, Atatürk Anadolu’yu dolaşıyor. Milli Mücadele harekatını başlatacak. Ankara’ya bile geliyor. Ankara’de 800 kadar atlı seğmen ve binlerce adam karşılıyor. O zamanlarda Mustafa Kemal’i görmek, ona ehil çıkmak ve takviye etmek herkesin yapabileceği benzeri şey değil. Çok şaşırıyor Mustafa Kemal. ‘Ağalar neden geldiniz?’ diyor, ‘Seni görmeye geldik, yurt önünde ölmeye geldik’ diyorlar. ‘Bu fikrinizde çakılı misiniz?’ diyor. ‘And olsun’ diyorlar. İşte Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcında Ankara’daki bu gelecek Mustafa Eksiksizlik Atatürk’e moral ve motivasyon olmuştur” dedi.

Mansur Kısık, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Canan Ankaralılar, 400 metre ileride halas harbinin yönetildiği 1. ve 2. meclis var. Bakın bu bulunduğunuz kayran 1936 yılında Deneyimsizlik Parkı kendisine planlanmış, bizzat Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün emriyle buraya park yeri yapılmasına değişmeyen mevdu. 26 Ağustos’ta zaferin başlangıcı, buraya 40-50 kilometre giderek Tembel- Polatlı topraklarında başlamış. Ankara’mız, milli mücadelemizin sunma kocaman karargahlarından. Bizde böyle bir Başkentin Belediye Başkanı kendisine Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emanet ettiği Ankara’yı dünya Başkentleriyle yarışır hale aktarmak üzere çalışıyoruz. Bu sorumlulukla akım ediyoruz.”

Başkentte firez müzakere etkinliklerine aralıksız bitmeme edeceklerini tamlayan ABB Ekin ve Toplumsal İşler Daire Başkanı Mehabetli Bozkurt, “30 Ağustos Yengi Haftası münasebetiyle 5 gündür yaptığımız etkinlikleri tamamlıyoruz. 30 Ağustos Utku Bayramı’nı Başkente yerinde şekilde kutlamaya bitmeme ediyoruz. Umuyorum bugün Ankaralılar Athena konseriyle coşacaklar. Tığ de başka etkinliklerle Ankaralıların nezdinde olmaya bitmeme edeceğiz” dedi.

Ayrıca, Ankara Kalesi bile Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla 30 Ağustos Galibiyet Bayramı’na hususi yerine Atatürk resmi ve Türk bayrağı ile aydınlatıldı.

BAŞKENTLİLER MEVHUM GERÇEKLİK GÖSTERİMİYLE ZAMANDA GEZI YAPTI

‘VR’ gözlüklerle “Kutlu Zafere Giden Devir Yolculuğu” isimli mevhum töz gösteriminin da yapıldığı Cahillik Parkı’na gelerek Zafer Bayramı coşkusuna eş olan vatandaşlar duygularını şu sözlerle dile getirdi:

– Kardelen Tüzüner: “Beni çok ayrımlı bire bir dünyaya götürdü pespaye. Yaşananların içindeymişim kadar hissettim, haddinden fazla gerçekçiydi. İzlediklerimin içerisinde Türk kadınlarını da kaplamak beni bahtiyar etti. Gösterimin sonunda sâdır Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve onun öğütlerini tatmak beni çokça duygulandırdı. Atatürk’ü karşımda görüyormuş üzere hissettim. Çokça güzelce tıpkı deneyimdi benim için.”

– Dilara Tüzüner: “Atatürk karşımdaymış gibiydi. Zamanda gezi yapmış kabil beni o günlere götürdü. Büyükşehir Belediyesine bu imkanı sağladığı üzere teşekkür ederim.”

ABB BAŞKANI ALÇAK, KORTEJ YÜRÜYÜŞÜNE KATILDI

Anıtkabir ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen resmi törenlere katılan Ağır Sıklet, 30 Ağustos Galibiyet Bayramı etkinlikleri kapsamında bozuk Türkiye Nazik Ulus Meclisi (TBMM) önünden Anıtkabir’e düzenlenen 30 Ağustos Galebe Yürüyüşü’ne birlikte katıldı.

Türk bayrakları, takım grubu ve meşaleler eşliğinde gerçekleşen bayram yürüyüşüne, Yenimahalle Belediye Reisi Fethi Yaşar, CHP Kol Başbuğ Vekili Uzun Asuman, politik partilerin yer ve kaza yöneticileri, uray meclis üyeleri, bürokratlar, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

KESİKKÖPRÜ DİL KÖYÜ’NDE UTKU COŞKUSU

Kadın ve Aile Hizmetleri Kat Başkanlığı Kesikköprü Yaz Kampı’nda öğrenciler için birlikte “Gençlerle Utku Şenliği” düzenledi. 224 öğrencinin ağırlandığı kampta capoeira, zumba ve el oyunları gösterisi vahim ilişki görürken, Sense-8 konseri dahi nazik beğeni topladı.Share: