İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan CHP liderine yaylım ateş: Bin parça Kılıçdaroğlu gelse gene başaramaz

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, kuruluşunun bir numara yılında mazi minimal ücretin altına sakıt ücretlere, uyuşma dayatmasına ve etraflı mesailere cebin Ankara’bile derinti yaptı. Türkiye’nin türlü yerlerinden gelen öğretmenler, TMMOB Yetişek ve Hars Merkezi’nde bir araya geldi. Toplantının ardından MEB uğrunda basın açıklaması fethetmek talip öğretmenlere polis güçleri, 30 Ağustos Yengi Bayramı yürüyüşü zımnında izin vermedi. Öğretmenlerin ısrarı sonrası olaylar imdi, 9 sarıklı gözaltına alındı.

KILIÇDAROĞLU’NDAN GÖZALTILARA TEPKİ

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, özel sektör öğretmenlerinin gözaltına alındığı bir temel ilgili benzeri videoteyp paylaşarak olaya tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, “Öğretmenlere gaz mı sıktınız, öyle mi? Öğretmenlere çaba uyguladınız, anca mi? Öğretmenlere… ‘Al bunu diyen’ o birey, beni beklesin. Öğretmene yapılan bu efeliği affetmeyeceğiz!” ifadelerini kullandı.

“BİN KILIÇDAROĞLU GELSE BAŞARAMAZ”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bugün Kılıçdaroğlu’nun sözlerine ve çıkan olaylara ait tıpkısı soruyu yanıtladı. Soylu, “Sivil itaatsizlik oluşturmak isteniyor. Güya 2023’te cumhurbaşkanlığı seçimi değil üstelik başka aynı öz var. Bire Bir hastalık var içimde. Bunu kamu milletimle buradan kabullenmek istiyorum. Bu çabanın nedenini anlamış değilim. Toplumu kaosa sürüklemeye yönelik tıpkısı etap var burada. Beniz bin Kılıçdaroğlu gelse başaramaz bunu. Bilcümle tahrik etmeye çalıştılar amma başaramadılar, başaramayacaklar. Cemaziyelevvel gözaltına alınan dirilik kamuda öğretmen değil. Bu dirilik elinde HDP’nin amblemi ve malum işaretleriyle daim toplumu terörize etmeye müteharrik birisi.” dedi.

“ÖZER İADESİ, MAHKEMEYE ÇIKACAĞI TARİHE BAĞLI”

Soylu, Thodex vurguncusu Fatih Özer’in Arnavutluk’ta yakalanmasına ilişkinse şunları söyledi: “Güvenlik, Adalet Bakanlığı ile irtibat kurdu. Arnavut emniyetiyle bağlantı kurdu. Sayın Cumhurbaşkanımıza birlikte konuyu evvel törenler esnasında sunma ettik. 2 arkadaşımız Arnavutluk’talar. Sabahleyin gideceklerdi. Dosyalarla hem de iadeli süreçleri ile ilişkin. İade süreçleri biraz sürer, orada mahkemeye çıkmak zorunda. Deport edilebilir. Oradaki mahkemeye çıkma ve murafaa iade etmiş olacak. İade süreci oradaki mahkemenin hangi tarihte olacağına, önceki mi ikinci mahkemede mi vereceği karara merbut. Şu temel büyüklüğünde Arnavut makamları bize haddinden fazla müzaheret eden kibir sergilediler.”Share: