Mevlid kandili panelinde Hz. Muhammed’in hayatı anlatıldı

Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin düzenlediği Mevlid Kandili Panelinde Peygamberimiz Hz. Muhammed’in yaşamı ve davranışlar karşısında sergilediği davranışı anlatıldı.

İlahiyat Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Vefa Temel’in Kuran tilaveti ile başlayan panelin moderatörlüğünü Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Furat Akdemir yaparken, Yalova Çarkıt Müftüsü Turgut Açari ise; Hz. Muhammed’in hayatını ve davranışlarını katılımcılarla paylaştı.

Peygamberimiz Hz. Muhammed’in camilere verdiği öneme değinerek, onun irşad (Akla Yatkın yolu afişe etmek, ibret çevirmek) görevini ekseriyetle camilerde hesabına getirdiğini dile getirdi. Hz. Muhammed’in irşad görevini adına getirirken bilgiye evleviyet verdiğini, repertuvar ve tecrübeleri yeri geldiğinde kullandığını ifade eden Turgut Açari, onun işini bağıntı ile yaptığını ve dümdüz ayrımsız şalter kullandığını söyledi.

Yeryüzünde isminden en çok bahsedilen, bildirme çokça yapıt yazılan kişinin Hz. Muhammed olduğunu anlatım eden konferansçı, yazılan eserlerin %75’ni üstelik Türklerin kaleme aldığını dile getirdi. Hz. Muhammed’in empati ihdas yeteneğinin az çok gelişmiş olduğunu kaydeden Yalova Sakat Müftüsü Turgut Açari, konuşurken da karşısındakinin anlayabileceği cümleler kurduğunu ve açıkça ve çıngı şerha konuştuğunu rapor etti. – DÜZCE

Share: