Nazır Karaismailoğlu, AirShow İstanbul Fuarı’nda konuştu Açıklaması

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, “Bugün aut tarz pervaz ağımız, 130 ülkede 341 noktaya ulaştı. Gökyüzünde kurduğumuz köprülerle havacılık alanında Avrasya bölgesinde reis, toptan aynı havacılık merkezi olduk.” dedi.

Karaismailoğlu, 13. AirShow İstanbul Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, havacılık ve uzay teknolojileri sektöründeki gelişmelerin ele alınacağı, sektöre iri katkılar sağlayan İstanbul Airshow’birlikte olmaktan hava memnuniyet duyduğunu belirtti.

Bakanlık olarak, Türkiye’yi dünyanın lider ekonomileri arasına yükseltecek, milleti adalet ettiği yere taşıyacak dev projeleri, azamet aklı ve politikalarının sonucu namına planladıklarını ve düz yazı ettiklerini ifade fail Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Yalnızca Türkiyemizin değil, cemi insanlığın hizmetine sunduk. Bugünlere ulaşmak üzere var gücümüzle çalıştık. Milletimizin desteğini bile seçkin ant yanımızda hissettik. Şimdi birlikte yatırım, istihsal, istihdam ve dış satım odaklı tahaccüm stratejimize uygun balaban erişim yatırımlarımızın değme alanda olduğu kabilinden havacılık sektöründe birlikte semere verdiğini vira etmek bizleri gururlandırıyor. Bu kapsamdaki dev hizmetlerimizden biri olan İstanbul Havalimanı’nı hayata geçirdik, bugün Türkiye Avrupa havacılığının zirvesine ulaştı.

Şimal Marmara Otoyolu’nu yaptık, bölgesel tecim canlandı. Çanakkale Köprüsü’nü hizmete açtık, turizm on paralık olmadığı kadar ivme kazandı. Antlaşma daha çok “kulaklı-kulaklı” devri… Albeni yolu ulaşımı ise kulaklı-kulaklı devrinin arz cesim dinamosu, anahtarıdır. İşte böyle bir dönemde, bizler burada hemen havacılık sektörünün geleceği üzere değil, ülkelerimizin iktisadi ve sosyo-kültürel geleceği amacıyla tıpkı araya geldik.”

“İstanbul Havalimanı ve THY havacılığın zirvesindeki yerlerini pekiştiriyor”

Nazır Karaismailoğlu, ülkeler amacıyla elzem olan hesaplı gelişim birliklerinin tesisi ve dış tecim faaliyetlerinin gelişmesi için mukteza olan sunma hızlı, emin ve konforlu ulaşım yolunun gelgel yolu taşımacılığı olduğunu belirtti.

Sayısını 26’dan 57’ye yükselttikleri havalimanları sayesinde Türkiye’nin, havacılık alanında dünyanın genişlik iri toptan transit merkezlerinden birine dönüştüğünü nâkil Karaismailoğlu, müstevli sonrası taleplerin artması ve yaz turizminin yoğunluğu zımnında Avrupa havalimanlarında kargaşa yaşanırken, İstanbul Hava Meydanı kabilinden mega yatırımlar ve aldıkları önlemler yardımıyla sıkıntılı günleri geride bıraktıklarını söyledi.

Karaismailoğlu, Türkiye’nin havalimanlarında konfor olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Avrupa’nın sunma bunaltıcı hava meydanı olan İstanbul Havalimanı, cemaziyelevvel liderliğini bir nöbet daha pekiştirdi. Dünyanın bildirme kredili yayınlarından gezi dergisi okurları dünyanın yer iyi havalimanı adına İstanbul Havalimanını belirledi. 240 bin okuyucunun katıldığı anketle bu unvanı İstanbul Hava Meydanı almış oldu.

Hemen Ilkgüz ayında 40 binden çok uçuşa ocak sahipliği eden havalimanımızın itibarını ortaya koyan bu başarıda; 2022 yılının önce 9 ayındaki bütün 48 milyon yolcumuzun tecrübelerini aktarması yatmaktadır. Bu de demektir ki; hem İstanbul Havalimanı hem dahi öncü taşıyıcımız Türkiye’nin sunma nazik markası Türk Hava Yolları havacılığın zirvesindeki yerlerini pekiştiriyor; sağlamlaştırıyor.”

Avrupa’daki havalimanlarında, valiz çalım sürelerinin saatleri bulurken, İstanbul Havalimanı’nda günde sayı farkı 200 bin bagaj hareketliliğinin sorunsuz yaşandığını vurgulayan Karaismailoğlu, devasa tıpkısı yoğunluğa karşın bagaj alım süresinin İstanbul Hava Meydanı’nda dakikalarla kapalı ve check-mağara süresinin ise yemeden içmeden 1 dakika olduğunu dile getirdi.

Karaismailoğlu, yaşanılan çağda ulaşılabilirlik ve sürat faktörlerinin, hayatın gelişigüzel alanını köklü şekilde etkilediğini, hakeza ayrımsız dönemde dahi albeni ulaşımının öneminin herhangi bir geçen çağ daha üstelik arttığını anlatım ederek, “Bu nedenle, dokuz canlı çok ülkenin anne ruzname maddesi; havacılığın geliştirilmesi ve arsıulusal alandaki konumunun güçlendirilmesidir. Tığ birlikte bunun için aut politikamızda ‘Elan etkili ahzüita, daha aşkın meşveret, henüz çok kuma değer’ politikasıyla ilerliyoruz. Sonuçlarını birlikte hep bu arada görüyoruz.” diyerek konuştu.

2003 yılında Hava Ulaştırma Anlaşması kâin büyüklük sayısının 81 iken, bu sayıyı 2022 yılı ağustos ayı itibarıyla 173’e yükselttiklerine dikkati calip Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Bu anlaşmalar ve danışmalar neticesinde, 2003 yılında 50 ülkede 60 olan dış biçim pervaz nokta sayımıza 281 bakir dideban ekledik. Zaman dış eşkâl pervaz ağımız, 130 ülkede 341 noktaya ulaştı. Gökyüzünde kurduğumuz köprülerle havacılık alanında Avrasya bölgesinde lider, global benzeri havacılık merkezi olduk. Türkiye, Asya ve Avrupa arasındaki doğu-günindi koridorunda tabii aynı güreşçi köprüsü olduğu kabil Kafkas ülkeleri ve Rusya’dan Afrika’ya uzanan kuzey cenup koridorlarının bile tamam ortasındadır.

4 saatlik uçuşla 1 bilyon 650 milyon insanın yaşadığı, 38 trilyon dolar Karışık Milli Hasılaya cemaat ve 7 trilyon 45 milyar dolar tecim hacmi kâin 67 ülkenin da merkezindeyiz. Bu jeostratejik konumumuzdan hareketle muvasala ve bildirişim stratejilerimizi küresel ve lehçe koşullar ışığında baştan tanımlamak ve bu stratejileri hep güncel ağrımak Türkiye üzere vazgeçilmezdir.

İşte o nedenle, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki hükümetler yerine serencam 20 yıldır erişim ve iletişim alanında gerçekleştirilen yatırımlarla çehresi aydınlanan Türkiye’nin gelecek vizyonunu dünyanın nabzını sara, teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek ve tamamen entegrasyonu merkeze koyarak şekillendirmekteyiz.”

“Havalimanı sayımızı iki katından çok artırdık, 57’ye ulaştırdık, bu sayıyı 61’e çıkarıyoruz”

Icra Vekili Karaismailoğlu, 2002 yılından bu yana Türkiye’nin erişim ve bildirişim altyapısına 183 milyar doların üzerinde yatırım gerçekleştirdiklerini, Türkiye’nin yıllardır süren erişim altyapısı problemini şişman ölçüde çözdüklerini belirterek, Marmaray, Avrasya Tüneli, İstanbul Hava Meydanı, Yıldız Marmara Otoyolu, Güç Padişah Güzel Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, İstanbul İzmir Otoyolu, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu kadar mega ulaşım projelerini başarıyla bitirdiklerini ve milletin hizmetine sunduklarını söyledi.

Türkiye’yi Asya, Avrupa, Yıldız Afrika, Orta Doğu, Kafkaslar ve Yıldız Karadeniz ülkeleri arasında ulaşımın gelişigüzel modunda uluslararası bir koridora dönüştürdüklerini, mukassem defa uzunluğunu 28 bin 722 kilometreye çıkardıklarını anlatan Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Argıt vermeyen dağları tünellerle, vadileri köprülerle viyadüklerle aştık. Güreşçi Köprüsü ve viyadük uzunluğumuzu 730 kilometreye çıkardık. Toplanmış tünel uzunluğumuzu ise 663 kilometreye yükselttik. Ülkemizi Avrupa’nın 6’ncı, dünyanın 8’inci Faziletli Acul Şimendifer işletmecisi yaptık. Ilk 2009 yılında hizmete başlayan Ankara- Eskişehir hattını; sonrasında ise Ankara- Konya ve Ankara-İstanbul hatları ile milletimizin özlemle beklediği Efdal Acul Katar hatlarını inşa ettik. Arsıulusal ayrımsız proje olan Bakü-Tiflis- Kars Demiryolu hattını başarıyla tamamlayarak, Pekin’den Londra’ya uzanan İpek Demiryolu’nu faaliyete geçirdik. Dünyada ‘Deniz ticaret filosu’ sahipliği bakımından 15. sıraya yükseldik.

Liman sayımızı 217’ye, tersane sayımız 84’e çıkardık. Türkiye, Avrupa, Asya’nın batısı, Orta Doğu ve Afrika amacıyla hem sâri hem üstelik denge trafiği açısından balaban tıpkısı gelgel ulaştırma merkezi. Milletimizin bundan bildirme makul biçimde yararlanabilmesi için havalimanı sayımızı iki katından aşkın artırdık, 57’ye ulaştırdık, bu sayıyı 61’e çıkarıyoruz. Havacılığın gelecekteki sunma büyük meselelerinden ’emisyon’ konusunda balaban ve korkulu planlamalar yapıyoruz. Karbon fut izimizi azaltacağız. Albeni yolları taşımacılığı üzere kasaba dostu yakıtlar üreteceğiz. Bölgesel albeni yolu kargo taşımacılığını elan de geliştireceğiz; Türkiye, çekicilik-kargo ağının üstelik arsıulusal bire bir merkezi olacaktır.”

Karaismailoğlu, dünya ile soylu erki, ticari ve içtimai bağları güçlendiren tüm erişim ve tanıtma yatırımlarında hedeflerinin, bütünsel kalkınmayı bakmak, vatandaşların yaşam kalitesini yükseltmek, milletin her bir ferdinin bu zenginleşmeden yararlanmasını keşfetmek olduğunu söyledi.

Hedefleri yer doğru antlaşma aralığında hayata geçirebilmek üzere Kamu Hususi İş Birliği (KÖİ) modelini sunu akilane şekilde kullandıklarını, bu konuda birlikte apayrı ülkelere birlikte örnek olduklarını tamlayan Karaismailoğlu, “Bu sayede KÖİ ile hayata güzeşte projeler arsıulusal standartlarda ve ivedilikle tamamlanmaktadır. Kalkınma hızlanıyor, heybet adına ülkenin ciharıyek yanına tıpkısı anda envestisman götürme şansını elde ediyoruz. Dünyanın genişlik yüce havalimanlarından olan İstanbul Sabiha Gökçen Arsıulusal Hava Meydanı ile ülkemize, milletimize zer tıpkısı hizmeti elan kazandırdık. Türkiye’nin 3’üncü Avrupa’nın 8’inci en aheste havalimanı oldu. Sabiha Gökçen, havalimanlarımız ile birlikte rekordan rekora koşmaktadır. Sabiha Gökçen, ilkgüz ayında 17 binden çok uçuş ve kısaca 3 milyon yolcuyla bu kervana katıldı.” diyerek konuştu.

“Tamamlandığında, Antalya Havalimanı Türkiye’nin ve bölgesinin yeryüzü akıllı havalimanlarından biri olacak”

Icra Vekili Karaismailoğlu, takkadak geride bıraktıkları aylarda iki hava meydanı açılışı gerçekleştirirken, tıpkısı hava meydanı üzere kapasite artırımı ve pres uzatımı ihalesi düzenlediklerini bildirerek, şunları kaydetti:

“Aralık 2021’dahi, Antalya’yı bölgesinin turizm merkezi yapacak, Antalya Havalimanı’nın kapasitesini artıracak ve işletmesini 25 yıllığına kiralayan ihaleyi tamamladık. Mevcut durumda yaşanan uçak park sahası ve terminal binaları ile otoparkların kapasite yetersizliği, arttırma yapılacak tesisler ve yatırımlarla giderilecek. Tamamlandığında, Antalya Hava Meydanı Türkiye’nin ve bölgesinin arz beyinli havalimanlarından biri olacak. Proje envestisman tutarı 765,3 milyon ekü olup, kamu kaynağı kullanılmadan yapılacak tesisler, 25 sene işletme süresi böylelikle bedelsiz namına devredilecek. Ayrıca, proje kapsamında arızi ve hazne garantisi verilmedi.

KDV karışma 8 bilyon 555 milyon avroluk eksiltme bedeli, serencam yıllarda ülkemiz hazinesine kazandırılan rekor düzeyde bir kamu kazancıdır. Vakit Kaybetmeden eylül ayında kestirmece 26 bin uçuşla 4,6 milyon yolcuya ev sahipliği fail Antalya Havalimanı, toptan ekonomideki işleyişin bozulduğu böyle bir dönemde Türkiye’nin yatırımlar amacıyla cazibe merkezi olmayı sürdüreceğinin sunma konkre göstergesidir. Çekicilik yolları yatırımlarında aynı ahir durağımız Anadolu oldu. Gaziantep hava meydanı kullanılmamış terminal binası ve Tokat Hava Meydanı’nı hizmete aldıktan bilahare 14 Mayıs 2022’bile, denize dolgu yöntemiyle deniz üstüne düz yazı edilen, Rize-Artvin Havalimanı’nın açılışını yaptık. Bu eserimiz, mühendislik ihraç eden bir ülke kendisine dünyanın hizmetine sunuldu.”

Planlı ve sürdürülebilir büyümenin, gençler amacıyla elan kıvrak Türkiye hedefiyle, 2035 ve 2053 vizyonlarını bugünden tamamladıklarını aktaran Karaismailoğlu, iblağ ve tanıtma alanında gerçekleştirilecek kullanılmamış döl yatırımların 2053 yılına büyüklüğünde 198 milyar dolara ulaşacağını dile getirdi.

Karaismailoğlu, SELIM Tümen hükümetleri döneminde uyguladıkları politikalarla ve yatırımlar sebebiyle hava yolları, kapsamlı hizmet merkezleri ve tesisler, gündeş havalimanları, ati vadeden havacılık okulları ve gür eğitilmiş personelleriyle Türkiye’nin, havacılık endüstrisinin önde mevrut ülkelerinden olduğunu söyledi.

“İstikbal Göklerdedir” sözüyle önemini vurguladıkları havacılığın gençliğin aydın geleceğinin teminatı olduğunu bildiren Karaismailoğlu, o nedenle herhangi bir güzeşte zaman elan da geliştirilmesi, büyütülmesi gerektiğini aktardı.

“2003 yılında 34 milyon olan sâri sayımız 210 milyona ulaştı”

Nazır Karaismailoğlu, çekicilik yolu sektöründe yapılan icraat neticesinde 2022 yılı ağustos kocaoğlan bakımından 2003 yılında 162 olan tayyare sayısının yüzdelik 261 artışla 584’e, destek kapasitesinin yüzde 298 artışla 27 bin 599’dan 109 bin 821’e, hava kargo kapasitesinin ise yüzde 784 artışla 303 tondan 2 bin 676 tona ulaştığını kaydetti.

2003 yılında toplanmış 34 milyon olan palyatif sayısının 210 milyona ulaştığını anlatım eden Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bilindiği üzere salgın sürecinde havacılık sektörü açısından acun genelinde ve ülkemizde iri ölçüde mütenakıs tayyare ve geçici trafiği gerçekleşti. Çıktı o günleri geride bıraktık. 2022 yılının ilk 9 ayında 2019 yılının ayrımsız dönemine kıyasla eski seviyesine yaklaştık. Çıtayı her güzeşte gün yukarılara taşıyarak havacılık ve feza teknolojileri alanında da büyük başarılar elde ediyoruz. İyi biliyoruz ki apayrı ülkelerin teknolojilerini yutmak, mutluluk kaynakları açısından birlikte mutluluk çıkarları açısından de sürdürülebilir tıpkı kapsam değil. Bu noktada yaptığımız atılımlar ile ülkemizi zat uydularını geliştirebilen, üretebilen ve sınav edebilen tıpkı seviyeye çıkardık.

Türksat 5A ve 5B de geçtiğimiz yıl ortamında yörüngelerine ulaştı ve böylelikle ayrımsız sene süresince iki bakir çocuk enformasyon uydusunu devreye kayran ender ülkelerden biri olduk. İlk yerli ve milli haberleşme uydumuz Türksat 6A’yı birlikte 2023 yılının ikinci çeyreğinde uzaya fırlatmayı hedefledik. Türkiye, Türksat 6A’yı uzaya fırlattığımızda uzayda kendi uydusuyla katakulli edilen önceki 10 ülkeden biri olacak. Çekicilik savunma sanayinde birlikte dünya sakil dengelerini değiştiren, savaşma alanında patika açan teknolojiler geliştirdik, geliştirmeye devam ediyoruz.”

Nazır Adil Karaismailoğlu, gelecek 20 yılda dünya genelinde hava trafiğinin iki katın üzerinde, hizmet sunulan geçici sayısının ise almanak averaj yüzde 4,4 artmasının beklendiğini tabir ederek, “Öte yandan yükselen küreselleşme ve özelleşme hareketleriyle acun sivil havacılığında rekabet bir anda artıyor. Süreç, hava ulaşımının ‘tek tıpkısı alışveriş haline gelmesi’ yönünde ilerlemektedir. Bu pazardan daha aşkın behre alabilmek namına, itidalli ve tafsilatlı vadedeki hedeflerimizi hepimiz gözden geçirmeliyiz. Kayran kürenin birbirine uzak coğrafyalarında kayran düz ülkelerimiz arasında yapacağımız hareket birlikleri ile uzakları mail, ülkelerimizi bitişik kapısı haline getireceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Fuardaki birliktelik vesilesiyle bakir hareket ortaklıkları, yeni pazarlar ve hisse senedi imkanları aralanacağını belirten Karaismailoğlu, “Ticaretimiz artacak, sosyal ve kültürel ilişkilerimiz hızlanacak. Ülkelerimiz arasında bakir bir dönemi başlatacağız. Biz Türkiye’nin bembeyaz geleceğine sizleri üstelik kuma emretmek, sizlerle zihayat ortaklıklar bina etmek istiyoruz. Havacılık sektörünün geleceği açısından iri ehemmiyet en fail bu fuarın yekpare katılımcılar için çokça yararlı olacağına inanıyorum.” yorumunu yaptı.

Icra Vekili Karaismailoğlu, Türk Çekicilik Yolları (THY) Umumi Heyet ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, SEMEN Havalimanları İcra Oturmuş Başkanı Serkan Kaplan’ın yanında havacılık sektörü paydaşlarının katılımıyla AirShow İstanbul Fuarı’nın açılışı kurdelesi kesildi. Daha sonradan Icra Vekili Karaismailoğlu, fuar alanında firmaların stantlarını ülfet ederek, ara sıra tayyare ve helikopterleri gezdi.

Share: