Piyes sanatçıları, Konya’dan getirilen özel kıyafetlerle Odalık Alparslan’ı mandepsi ediyor

Bitlis’in Yabani Armut ilçesinde planlı Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümü etkinliklerinde Balaban Selçuklu Devleti Hükümdarı Melik Alparslan’ı canlandıran oyun oyuncularının özel kıyafetleri dikkati çekiyor.

Malazgirt’te Bizans ordusunu bozguna uğratarak 1071’üstelik Türklere Anadolu’nun kapılarını açan Nazik Selçuklu Devleti hükümdarı Odalık Alparslan, Ahlat’ta düzenlenen etkinliklerde anılıyor.

“1071 Şehriyâr Alparslan Ahlat Otağı”nın kurulduğu Yabani Armut Ulus Bahçesi’nde başlayan etkinliğe katılan Konya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu ekibi, Selçuklu motifleriyle hususi tasarlanan kostümlerle Şehriyâr Alparslan’ı canlandırıyor.

Hem kostümleri hem dahi kılıç, cıda, teber ve kalkanlarıyla Hükümdar Alparslan ve ordusunu sembolik kendisine temsil eden sanatçılar, ziyaretçilerden ciddi demet görüyor.

Seyir oyuncusu Taner Köse, yetişkin zaferin ruhunu ve zaferin başkomutanını etkili tutmak istediklerini söyledi.

Kostümleri günler süren araştırmanın böylece tasarladıklarını anlatan Köse, şunları kaydetti:

“Halkımıza bu zaferin inceliklerini anlatmaya çalışıyoruz. Burada Payitaht’ın varlığını piyes ediyoruz. İlgi haddinden fazla evire çevire. Gibi olduğu kadar herkesle ilgilenmeye çalışıyoruz. Bol bereketli fotoğraf çekiyorlar. Tasarımcılarımız dönemsel ve tarihî danışmalar eşliğinde o döneme merbut kalacak şekilde günümüzdeki malzemelerle bu kostümleri işledi. O dönemi sergileyebileceğimiz kıyafetlerin benzerlerini yaptık. Domestik ve ecnebi insanlar şaşkınlık süresince yaklaşıyor. Bu yüceliği hissediyorlar. Bu çok pir tıpkısı ihtisas.”

“Kostümü giyince o döneme gidiyorsunuz”

Seyretme oyuncusu Seyfullah Gören birlikte Konya denildiğinde Selçuki Payitahtı’nın akıllara geldiğini, Selçuklu Devleti’ne başkentlik yapmış tıpkı kent olduğunu dile getirdi.

Bu kültürü halka yansıtmaya çalıştıklarını anlatan Gören, “Dört yıldır buraya afiyetle geliyoruz. Hem Konya’yı hem da Selçuklu Payitahtı’nı tanıtmaya çalışıyoruz. Hazırlıklarımız uzun zamandır devam ediyordu. Bu kostümleri incelikle ve şişman emekler sonucunda hazırladık. Dönemin yaşantısına dikkat göstererek tasarlandı. Bu kostümü giydiğinizde illaki o döneme gidiyorsunuz. Hazırlayan insanlar birlikte o dönemi süzerek, hissederek yaptı. O dönemi birebir yansıtmak haddinden fazla ağırlık amma o ruha andırmak bile insanları heyecanlandırıyor. O havayı hala burada soluyabilirsiniz.” şeklinde konuştu.Share: