Sarsıntı bölgesinden boşaltma edilenler otobüslerle Eskişehir’e getirildi

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki depremin en fazla etkilediği illerde güçlü çok sayıda yaşama eğreti otobüsleriyle Eskişehir’e getirildi.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, şehirlerarası otobüs terminalinde karşılama masası kurarken esbak yola çıkan 4 otobüs kente ulaştı. Vasıta işlemlerinin peşi sıra yemek izaz edilen depremzedeler Eskişehir Valiliği koordinasyonunda araçlarla otel ve yurtlara yerleştirildi.

Adıyaman’dan mevrut Ahmet Gültekin gazetecilere, 8. kattaki evlerinde depremi çok incitici yaşadıklarını, evlerinin kullanılmaz kuzuluk geldiğini belirterek “Adıyaman şu dakika tamam durumda, şehir kalmamış. Cenabıhak’tan eşim ve kızım şehir dışındaydı. Bir kızımla beraberdik. Haddinden Fazla şükür kaybımız namevcut. İlçemizde 8-10 yapı yıkıldı ama Adıyaman komple yıkıldı. Eskişehir’da kız kardeşim var. Evimden eşyalarımdan tek özdek alamadım. Gidecek yerimiz yok, evimiz namevcut. Mecburiyetten buraya kadar geldim. Sağlıklı olsun turizm şirketleri bizimle ilgilendi. Cenabıhak razı olsun.” dedi.

Yolcu otobüsüyle Eskişehir’e gelen depremzedelerden Emniyetli Entelektüel dahi Malatya’dahi şişman tıpkısı afet yaşadıklarını bildirdi.

Sarsıntı bölgesinde fert pazarının yaşandığını anlatan Vazıh şunları söyledi:

“Geberik sayısı çok. Bibi yılgın altında kalanlar var, çıkarılmayanlar var. Ulaşılamayan göçükler var. Fasıla geçenek vilayet izniyle bırakılıyor. Ağır olan göçükler haddinden fazla fazla var. Kurtarıcıların üstelik fert güvenliği eke. Sistem zat derdine düştü. Hemen üzerimizdekiler var. Apayrı ayrımsız şeyimiz yok. Hemen üstümüzdekileri aldık ve çıktık. Deprem anını anlatamıyorum, aylamak gerekiyor. Aynı öz yapamıyorsun, kaçamıyorsun, ayrımsız yere gidemiyorsun. Ben kapının altında durdum. Eşim sıhhatli elimde, kızım sol elimde durdu. Amma cereyan edemiyoruz. Zelzele 90 saniye büyüklüğünde sürdü. Deprem biter bitmez dışarı çıktık.

Papağanı ile geldi

Depremin tarz üssü Kahramanmaraş’tan Eskişehir’e gelen Mehmet Kuşoğlu ise ailesiyle yanlarına vakit kaybetmeden papağanlarını alabildiklerini aktardı.

Afet bölgesinde durumun çokça biberli olduğunu tamlayan Kuşoğlu, Elbistan ilçesinden geldiğini anlatım ederek “Henüz bina altından çıkamayanlar, bakılmayan yerler çokça. Duyduğuma göre geri Rusya’dan geldi tıpkısı kol. Girilmeyen haddinden fazla ocak var. Acımız çokça büyük. Kahramanmaraş’ın derakap dakikasında 3’te biri yok oldu. Evden çabucacık çıkamadık, ürkü halindeydik. Evin zarfında dolaşırken çarpmışım kolumu. Evden de hemen kuşumu aldım. Bambaşka ayrımsız husus alamadım. O dahi candır, örtbas etmek istedim. Gözüm filhakika bambaşka aynı şey görmedi. Eşya filan düşünemedik.” diyerek konuştu.

Share: