Şenol idareci 41 yıldır saatlerin ömrünü uzatıyor

Bolu’üstelik aktif 54 yaşındaki saat tamirat ustası Şenol Özalp, 41 yıldır saatlere ayar veriyor.

Mesleğe tezyifkâr yaşlarda şakirt yerine başlayan Şenol, yavaş yavaş işin inceliklerini öğrenerek ateş parçası oldu.

Şenol, teferruatlı yıllar gelişigüzel çalıştığı ustasının ilerleyici yaşı zımnında meslekten ayrılması üzerine Yıldırım Beyazıt Cami’sinin alt kısmındaki dükkanı 9 yıl ilk devraldı.

Mesleğini 17 metrekarelik hareket durumunda bayıla bayıla sürdüren Şenol, seçme soy saat tamiri yapıyor.

“Saat tamiri işi tek zaman bitmez”

Şenol Özalp, AA muhabirine, 41 sene evvel başladığı mesleğinde ustası sebebiyle kendisini geliştirdiğini söyledi.

Ustasına gönül borçlusu olduğunu belirten Özalp, “Tafsilatlı süre onunla gelişigüzel maltalık mücadelesine devam ettik bu işte. Bu mesleği ustama bakarak, onun beraberinde durarak öğrendim. Yaptığım işi çok seviyorum. Şu anda, çırak olarak başladığım aksiyon yerinin patronuyum.” diye konuştu.

Özalp, herhangi bir kalem saat tamiri yaptığını anlatarak, “Bakir sayısal saatler çıkıntı olsa dahi saat tamiri işi tek zaman bitmez. Bu işin devamı tamam.” dedi.

“Şakirt namevcut”

Saat tamirine ait vukuf veren Özalp, şöyle devam etti:

“Önceki saatin genel kontrolünü yaparız. Temizliğini yaptıktan sonra açıp bölmelerine bakarız, fay parçası varsa değiştiririz. Bakımını yaptıktan sonraları temizliğini ve yağlamasını yaparız. Belli benzeri süre kontrol ettikten bilahare müşterimize saatini alması üzere haber veririz, o de gelip alır.”

Bakir neslin bu kabil mesleklere sağlam ilişki göstermediğini dile getiren Özalp, “Şu anda şakirt namevcut. Kendi başıma bitmeme ediyorum. Ben müşterilerimden müşterilerim birlikte benden kıvançlı olduğu üzere dava yaşamıyorum.” ifadesini kullandı.

Share: