Şenol Zaman: “Baziçe adına ikbal ettiğim bando bu değil” -2-

– Şenol Devir: “Oyun namına gönül ettiğim topluluk bu değil”

Beşiktaş Maharet Direktörü Şenol Gündüz:

“Hataları ortadan dercetmek üzere çalışmalıyız”

İSTANBUL – Ümreniyespor’u 5-2 mağlup fail Beşiktaş’ta Beceri Yönetmen Şenol Gündüz maçın ardından baziçe yerine ikbal ettiği takımın bu olmadığını söyleyerek, hataları ortadan kazanmak için da çalışacaklarını söyledi.

Spor Popo Süper Lig’in 12. haftasında Ümraniyespor’u konuk eden ve Şenol Gün önderliğinde geçmiş maçında 5-2 kazanan Beşiktaş’ta deneyimli teknikçi karşılaşmanın peşi sıra soruları yanıtladı. Mücadeleyi değerlendirerek sözlerine başlayan Devir, “Gelişmemiş beş on önceki basın toplatışında tıpkı şeyler konuştuk. Zaman birlikte maçın ardından konuşacağız. Cumhuriyet Altını Bayramı’nın 99. yılını gene kutlayalım. Bağlılaşım ve nazikâne birbirimize yaklaşalım. Teferruatlı zamandır insanlarla pandemi zımnında uzaktan selamlaşıyordum. Bugün ise pandemiyi unuttum. Mutluyum bu kelle için. Taraftarların sevgisini biliyordum, benim üstelik ayrımsız sorumluluğum vardı. Onların gözünde tıpkısı itibarım olduğunu gösterdiler, bunu ayrımsız el daha gösterdiler. Oyunu birlikte gür analiz ettiklerini gördüm. Olumsuzluk sırasında sessizlik olduğunu gördüm. İçlerine atarak ayrımsız zaman geçirdiler ve bu dönemde natamam ve yanlışlarımız vardı. İyi yutmak önemliydi. Gol atan ve gol yiyen benzeri takımız. Şampiyonluğa oynayan bir bando amacıyla bu büyüklüğünde gol aşındırmak mebzul değil. Önümüzde 2 loda ve 1 kupa maçı var. Taraftarın dahi desteğiyle olması müstelzim ayrımsız sonuçtu. Sürpriz olmadı. Şen sabık bir maçta goller yedik amma sonradan attık. Bana bu şansı veren yönetime ve oyuncuların gayretlerine teşekkürname ediyorum” dedi.

“Fazlalıkları atınca ülkü kalmıyor”

Takıma 2 günlük dokunuşu hakkındaki soruyu yanıtlayan Şenol Güneş, “Heykeltıraş aynı iz yaparken ‘Nasıl yapıyorsun’ demişler. O da ‘Taş doğrusu var, fazlalıkları atıyorum’ demiş. Şu anda fazlalıkları atınca sevgili yok. Topla fazla oynama, amerikan bar hataları var. Bizim kadar aynı takımın bu kadar pas kaybı yapmaması geçişsiz. Günah çok var, bunları antrparantez konuşacağız” dedi. Taraftarlara dahi teşekkürname eden Güneş, “Bilcümle taraftarlara teşekkürname ediyorum, ilişik ve korku gösteriyorlar, kendimi borçlu hissediyorum. Onlar halkın kendisi, ben birlikte halkın içindeyim. Yürekten olduktan sonraları duygular ve düşünceler paylaşılır. Kazanınca bunları terennüm etmek kolaydır. İyi günlerde benzeri şeyleri söyleyelim ki gitgide dahi lazım evet. Zaman rahattım bu konuda. Ümraniye’ye geçmiş geldiğimde elbet benzeri yere geleceğimi bilmiyordum amma bu nöbet yabancılık çekmedim. Izleyici bugün beni koşturdu. Amma oyuncuların sahadaki koşuları yanlıştı, onları düzelteceğiz” diye niteleyerek devam etti.

“Muleka beğendiğim tıpkı oyuncu”

2 günde takıma çok aşkın müdahale etmediğini belirten Şenol Gün, “Ego özgürüm. Bu özgürlüğü dahi bana çoğu antlaşma lehtar veriyor. Kararlarım tartışılabilir. Çokça husus yapmadım, 2 günde ne yapılabilirse onu yaptık. Bu maçı bensiz birlikte almaları lazımdı. Bu karşılaşma üzerinden değil dahi genel olarak takımın ferah tarafları var. Hücumda zenginlikler var. Benzeri takımın defans anlayışında sıkıntılarımız var. Hiçbir oyuncuyu kesmiyorum, kimseye evvelce hükmüm yok. Ayrımsız zamanda adaletliyim. Muleka on paralık girmeyebilirdi oyuna amma beğendiğim aynı oyuncu. Benim 1 günde yapacağım başkalık değil bunlar. Ego kâffesi seviyorum, hep sevenler tıpkı arada olmalı, işini yapanlar takımda olmalı. Tayyip devir beyninde çıkarken sakattı. 3 aktör değişikliği yaptım, yapmamam gerekiyordu. Josef’in de dizinde dert vardı. Zaman aynı öğüt çıkardık. Kenarda olan oyuncular var demin. Zaman Sap oynadı diye niteleyerek, Ersin’i kesmedik. Ersin’in dinlenmesi gerekiyordu, Er Kişi’in dahi oynaması gerekiyordu. Galatasaray maçında ki oynar bilmiyorum. Ersin çok kızıl bire bir kaleci. Ayrımsız kırılganlığı var ve Er üstelik hiç oynamamış. Gâh riskleri alacağız” dedi. Beşiktaş’taki evvel maçında Mersin İdmanyurdu’nu 5-2 yenmiş etmesi ve bugün bile benzeri sonucun ortaya çıkması hatırlatılan Gündüz, “İlk maçta Cidal iyiydi, Sazak maçında 3 gol atmıştı, sonraları Gomez’i oynatmıştım. Cidal’e borcumu bile böyle ödüyorum. Bizde oynayan bütün oyuncular değerli. Çok kariyerli oyuncular var. Bütün söylüyorum, değiş yaparak gelişim olması gereken oyuncularımız bunu sağlarsa, bizim eksiklerimiz azalır. Yarın restorasyon idmanı, sonra müsaade yapacağız. Takımın fiziki ve zihinsel kırılganlıkları var. Bu sene bütün takımlar iddialı. Fenerbahçe ligde ve Avrupa’dahi çok bol gidiyor. Tığ rakiplere göre değil, öz oyunumuzu geliştirerek alacağımız sonuçla yukarıya çıkacağız. Galatasaray maçı amacıyla şu anda hangi desek yersiz. Rakip de moralli. Afet kırana aynı maç olacak” açıklamasını yaptı.

“Çarpışma’i alkışlatmayı düşünürken Weghorst’u alkışlattık”

Dele Alli’nin performansının artması üzere daha aynı temas yapmadıklarını söyleyen Çağ, “Futbolculara dokunamıyordum, deminden abat dokunuyorum ama Dele Alli’ye elan dokunamadık. Ego Muleka’dan de ümitliyim. Bakambu vardı bizde eskiden, Muleka ondan daha canlı. Amma ferda illet olmadı diyerek sormayın. Dele Alli’yi oyuncu yerine tartışmayalım ama verim adına beklentinin altında. N’Koudou yetişkin tıpkı aktör ama Hatay maçından bu yana idmana çıkamadı. Oyun ongun gitti bugün. Redmond bile yetenekli aynı oyuncu, olumluydu sahada. Daha dahi gani benzer. Bu oyuncuların verimleriyle aynı yere gelebiliriz. Baktığımızda 3 pare forvetim var. Bugün bu tercihim tartışılabilirdi. 3 ılımlı sahayı görmem gerekirdi. Tedarik maçı kabil oldu, puan maçı oldu. Arz iyi oyuncular imdi. Muleka biraz erken girebilirdi amma Uğraş ve Weghorst, gayet iştahlı ve etkiliydi. Çekişme’i alkışlatmayı düşünürken, Weghorst’u alkışlatalım dedik. Böyle tıpkısı şımarıklık var. Defansta mufassal oyuncu sorunumuz var. Bire birde dahi başarısızdık. Tayfur haddinden fazla ateş parçası aynı oyuncu. Rosier bugün az buçuk dağınıktı. Çok beğendiğim tıpkı âdem. Masuaku’yu elan iyi bekliyordum ama anlamak zorunda kaldım. Umut ekli değildi ama hatalar yaptı. Mütenavip yerine oynayacak olan aktör kendini göstermeli. Tayyip geldi ve gayet iyi gidiyor. Böyle olunca henüz birkaç yabancı alırız” dedi. Tümden kayıplarının çokça fazla olduğuna özen çekici tecrübeli antrenör, “Top kayıpları haddinden fazla fazlaydı. Bu tip çalışmaları fazla yapmamız gerekiyor. Pas ve oyun hareketliliği seyirciyi birlikte hareketlendiriyor. Ümraniye’yi bile unutmayalım. Ligin altında ama hücumda arz mebzul takı özne takımlardan birisi. Geraldo ve Del Valle çokça etkin dripling yapıyor. Acul cereyan ediyorlar ama biz o konuda eksiğiz. 30. dakikada aynı baktım ki, onlar oynuyor tığ izliyoruz. Taraftarlar da susunca anladım ben durumu. Oyuncu da erinçsiz bundan. Bunu düzeltirsek ferah tamam. Tümden kayıpları, keyfiyet almalar, kademeler düzelmesi müstelzim hatalar” ifadelerini kullandı.

“Profesyonellikle cehaletin farkını bilmeyenler…”

Takımda önce yarıda düşüş olduğunu ve kırılganlık olduğunu söyleyen Sıra, “Zaman tıpkısı ara önceki yarıda düştük. Kırılganlık var. Intihabat birlikte falsolu. Amerikan Bar yapan topluluk yorulmaz, hepsi kabul etmek talip yorulur. Oyunu sizin yönetmeniz gerekiyor. 60. dakikadan sonradan oyundan düşmedik. Çarpışma ilk kez oynadı ve düşmedi. Rosier’e ben tabanca üzere diyorum normalde. Ama bugün düşük kaldı. Öğretmen ongun çalıştırmıştır mutlaka ama er dalan ve er düşüş olabiliyor” dedi. Namına gösterilen tabiiyet ve saygının hiçbir şekilde parayla satın alınamayacağını söyleyen Ruz, “Tek parayla bu sevgiyi ve saygıyı satın alamazsınız. Bu tarafta tıpkı korkum vardı, gelsem mi gelmesem mi diye düşündüm, bu itibarı zayi etmek istemiyordum. İlk kere korktum. O yüzden muvaffakiyetli olmak zorundayız. NANIAZIZ hevesin geçene kadar, sevda nefesin bitene kadar bitmeme valör. Trabzonspor’u da çokça seviyorum, Beşiktaş’ı bile çokça seviyorum. Tıpkı gönülde 2 sevi olanaksız diyorlar, profesyonellikle cehaletin farkını bilmeyenler bunu böyle değerlendirirler” dedi. Ruz son namına dilek ettiği oyunun bu olmadığını tabir ederek “Bugün oyun olarak ikbal ettiğim mızıka bu değil. Eksikler var. Geçmişteki öğretmen üstelik katkı yaptı. Bu topluluk uzaydan gelmedi. Hocanın emekleri var. Bu maçı kazanmış görünmek, işin bakir başlayacağını gösteriyor. Yabansı çalışacağız. Bugün birisi tesiste ‘Hocam ben senin bu büyüklüğünde acara olduğunuzu bilmiyordum’ dedi. daha bir özdek görmedi” dedi ve sözlerini tamamladı.

Share: