TOBB ile FAO’nun hasis ölçekli çiftçilere yönelik çalışması tanıtıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin, bulunduğu coğrafyayı zirai üretimle doyurabileceğini belirterek, “Sonunda hem mal hem bile önemli yoğun kazanırız. Çünkü, dünyayı doyuran kimesne, dünyanın önder ülkesi birlikte odur. İşte bu nedenlerle tarımı ihmal edemeyiz.” dedi.

TOBB ile Azık ve Ekincilik Örgütü (FAO) aksiyon birliğinde yürütülen “Ekincilik-Besin Ayar Zinciri Bağlamında Tezyifkâr Ölçekli Çiftçilerin Risk Yönetimine Yönelik Seçeneklerinin Geliştirilmesi Çalışması”nın tanıtım toplantısı TOBB İkiz Kuleler’da gerçekleştirildi.

Hisarcıklıoğlu, burada yaptığı konuşmada, çiftçilerin, istihsal, finansman, pazarlama, abuhava değişikliği ve natürel afat kabil haddinden fazla sayıda riskle karşı karşıya kaldığını, onları seçkin şarta alıştırmak ve ortaya çıkacak beklenen zararları tenkis etmek gerektiğini anlatım etti.

Bu noktada 80 almanak uzmanlığı kâin FAO ile alay malay çalışmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Hisarcıklıoğlu, şöyle bitmeme etti:

“FAO’nun hikmet ve deneme paylaşımının çok kızıl ve faydalı olduğunu görüyoruz. Bu projeye dahi 2022 başında başladık. Ankara, Edirne, Eskişehir, İzmir, Konya ve Şanlıurfa’da 1000’e mail üreticimizle sahada musahabe gerçekleştirdik. Elde edilen bulguları, Tarım Bakanlığımızın, akademisyenlerimizin ve sektörel uzmanların katılımıyla 2 hafta önce Eskişehir’birlikte düzenlendiğimiz çalıştayda değerlendirdik. Toplantımızın 2. etabında de bunları konuşacağız.”

Verdiği destekten periferi Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci’ye teşekkürname eden Hisarcıklıoğlu, “Bakanımızın liderliğinde umum birliğiyle ekincilik ve hayvancılıkta, ülkemizi türe ettiği kırat çıkaracağımıza inanıyoruz.” dedi.

“Tamlık bu coğrafyayı tığ doyurabiliriz”

Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin zirai hasılada Avrupa’birlikte önce, dünyada 10. sırada saha aldığını, buradan elde edilen 25 bilyon dolarlık dış satım yardımıyla net döviz geliri kazanılarak aut ticaret fazlası verildiğini söyledi.

Tarım ve hayvancılığı gelecek açısından bile asla boşlama edilmemesi müstelzim ayrımsız fasıl kendisine gördüklerini tamlayan Hisarcıklıoğlu, dünyadaki nüfus artışının yaratabileceği sorunlara belen etti.

Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin elinin altında dayanılmaz ayrımsız imkan bulunduğunu vurgulayarak, “Cümle bu coğrafyayı biz doyurabiliriz. Böylelikle hem servet hem de stratejik kısık kazanırız. Çünkü, dünyayı doyuran kimesne, dünyanın lider ülkesi birlikte odur. İşte bu nedenlerle tarımı ihmal edemeyiz.” ifadelerini kullandı.

“Hal önerileri çalışmamızda ortaya konuldu”

Akıbet dönemde piyasayı geliştiren önemli adımlar attıklarını dile getiren Hisarcıklıoğlu, lisanslı depo sisteminin hayata geçmesini sağladıklarını belirtti.

Hisarcıklıoğlu, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ile lisanslı antrepo şirketi Lidaş’ı kurduklarını vurgulayarak şunları söyledi:

“Peşinden hususi sektörümüz birlikte bu alanda yatırımlara başladı. Ülke genelinde lisanslı antrepo sayısı 300’e, depo kapasitesi 9 milyon tona ulaştı. Buraya konulan eser karşılığında alınan Elektronik Ürünü Senedi (ELÜS) finansmana erişimde güvence oldu. Devletimiz üstelik envestisman, icar, lojistik ve çözümleme destekleriyle lisanslı depoculuğun gelişmesine iri yardım verdi. Ardından Nişane İhtisas Borsasının kuruluşunu gerçekleştirdik. Ticaret borsalarımız de iyice aynı sağgörü sergileyerek hem TMO-Lidaş’ın kurucu ortağı oldular hem üstelik Anadolu’de kip haddinden fazla lisanslı deponun açılmasını sağladılar. Antrparantez zaman Türkiye’üstelik 25 olan yetkili sınıflandırıcı laboratuvardan nazik kısmını de borsalarımız faaliyete geçirdi.”

Hisarcıklıoğlu, ekincilik ve hayvancılıkta üretim sürecinin etraflı olduğunu, zımnında nakit dönüşünün ant aldığını ve finans ihtiyacı ile mali riskin arttığını dile getirdi.

Üretim esnasında taharri edilemeyen çokça sayıda risk ve ipham bulunduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

“Bu da gelirde süreklilik riskine kez açmaktadır. Ürünlerin arzı gelişmemiş dönemli, talebi ise tafsilatlı dönemlidir. Masraf yapmaya başlanılan süreyle akça dönüşü arasındaki süreyi idare edecek finansal mekanizmalara ihtiyaç duyulmaktadır. İşte bu ve tıpkısı riskler, sahada yaşanan sıkıntılar ve hal önerileri çalışmamızda ortaya konulmaktadır. Esasında, risklere cebin atılacak adımlar üstüne oylumlu tecrübemiz üstelik bulunmaktadır. Mecburi deprem sigortası DASK ve ekincilik sigortaları alanında dünyanın arz kudretli havuz modellerinden birisi kabul edilen TARSİM, neleri başarabileceğimizin güzel örnekleridir. İnanıyorum ki Tarım Bakanı’mızın liderliğinde ve Bakanlığımızın bile destekleriyle üreticilerimizi riskler konusunda elan deneyli ve müdebbir kuzuluk getireceğiz.”

“Türk üreticileri çokça önemsiyoruz”

FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu bile hoşur ölçekli üreticinin pazardaki stratejisinin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Türk üreticileri çok önemsediklerini tamlayan Gutu, şöyle dedi:

“Onları önemsemeye ve desteklemeye devam edeceğiz. Zirai desteklerin verilmesi, mevki ve toplumun gelişmesi için çok majör. Siktirici ve ılımlı ölçekli aile işçilerini dahi temaşa eden kuruluşların yönetimde kortej sahibi olmasını sağlamalıyız. Oldukça ölçekli üreticilerin saf hamur ve inovatif ürünlere erişimi de ayn uğrunda bulundurulmalı. Bu çiftçilerin hikmet, beceri ve eğitimine de yatırım yapmalıyız. Hasis ölçekli çiftçilerin ekonomik ve içtimai sorunlarına hangi büyüklüğünde yoğunlaşırsak ekincilik azık sistemlerini o büyüklüğünde dönüştürebiliriz.”

Share: