Trakya’nın ciharıyek köşesinden asırlık panayıra gelenler “römork oteller”bile konakladı

Kırklareli’nin sunma amiyane ilçelerinden Pehlivanköy’bile 112 yıldır kurulan Pavli Panayırı dolay halkının bildirme koca kültürel mülakat noktası olarak dikkati çekiyor.

II. Abdülhamit’in fermanıyla kurulan panayır, Trakya’nın bitmeme ettirilen serencam panayırı olarak öne çıkıyor.

Ergene Nehri yanındaki 110 dönüm alana kurulan panayırda lunapark, bulutsuz hava lokantaları, seyyar komutan alanları vadi aldı.

Eğlenceli geçen dört günden dümbelek kalmamak amacıyla kasaba köyler dahi neredeyse panayır alanına taşındı. Bayramlı, Övenler, Çerkezmüsellim, Mandıra, Tahal, Ağayeri, Kumköy üzere ilçeye mümasil köylerde yaşayanlar, traktörlerinin römorklarına yükledikleri destek, kanepe ve yataklarla panayıra geldi.

Üstleri naylonla tutkun römorklar ayakyolu çatlak panayır alanına dizilirken, panayır bitimine kadar 5 bine yakın gönül burada konaklayacak.

Ev gibi döşenen “römork oteller”üstelik yeme içme işlerini birlikte halleden karye sakinleri, herhangi bir sene anane haline dönüşen bu etkinliği iple çekiyor.

8 Eylül perşembe günü başlayan panayır aksata haset sona erecek.

Panayırın vazgeçilmezi kuzu gönderme

Panayırda yapılan kuzu gönderme, bölge halkının hasretle beklediği bire bir ahraz namına öne çıkıyor.

Alanda kurulan portatif lokantalar, kuzu yöneltme müdavimlerinin vazgeçilmez adresi olmaya devam etti.

Odun ateşinde pişen kuzu lezzeti, kokusu ve tadıyla cezbederken, 3-4 saatte kızaran çevirmenin kilogramı 500 liradan satışa sunuldu.

Panayır renkli görüntülere tayf oldu

Renkli görüntülere hayal olan panayırda Roman vatandaşlar, kendilerine başmaklık eğlence anlayışlarıyla panayırın coşku ayağını dallı güllü tuttu.

Binlerce kişinin ülfet ettiği panayırda lunapark eğlencelerine üstelik katılımcılar umu gösterdi.

Büyük bire bir alanda kurulan lunapark ve değişik ürünlerin satıldığı tezgahları gezip türlü eğlencelere katılanlar, benzeri asırlık etkinliğe tanıklık etti.

“Temas sene dört gözle bekliyoruz panayırın gelmesini”

Panayır alanında römorkta nazil Ön Gün Güner (63) rastgele sene panayıra gelip römorkta konakladıklarını söyledi.

Panayıra Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesinden geldiğini anlatım eden Güner, hasat ettikleri ürünleri panayırda satıp kışlık ihtiyaçları için aksata yaptıklarını belirtti.

Panayırın çokça eğlenceli olduğunu anlatan Güner, ” Herhangi Bir sene dört gözle bekliyoruz panayırın gelmesini. Füru eğleniyor, biz dahi seyrediyoruz. Bundan 30-40 yıl önceki hayvanların çektiği arabalarla geliyorduk, sonradan römorklar çıktı. Burada konaklamak amacıyla en iyisi bu bizim üzere. Arabalarımızın içinde çekyatımız var, kahvemiz, çayımız, yemeğimiz gelişigüzel şeyimiz var.” diye niteleyerek konuştu.

70 yaşındaki Medine Önal birlikte 6 yaşından bu yana panayıra geldiğini anlattı.

Üç akşam römorklarda konakladıklarını anlatan Önal, köyün tamamının neredeyse panayıra katıldığını kaydetti.

Panayır amacıyla ameliyatını erteledi

71 yaşındaki Cemile Yorulmaz ise panayırın kendisi amacıyla olmazsa olmazlar beyninde kayran aldığını dile getiren Yorulmaz, “Temas yıl panayırı bekliyoruz. Hastayım faaliyetler olacağım amma geldim buradayım. Dallar var, bağlı geleceğiz. Panayır üzere ameliyatımı erteledim. ‘Panayır geçsin sonradan gideceğim’ dedim. Balast kesesinden faaliyetler olacaktım. Doktor ‘sizin eğlenceniz, panayırdan sonra gelirsin’ dedi.” ifadesini kullandı.

Share: