Zafere yürünen bağımsızlık Yolu, akademik araştırmalara laf olacak

Halas Savaşı sırasında İnebolu Limanı’na gelen mühimmatların kağnılarla Ankara’evet ulaştırıldığı İstiklal Yolu, Çankırı Karatekin Üniversitesinde kurulacak araştırma merkezinde akademik araştırmalara bahis olacak.

Kastamonu’nun İnebolu ilçesindeki limandan başlayıp, Çankırı’dan geçerek Ankara’ya vasıl tarihi İstiklal Yolu’nun akademik platformlarda araştırılması ve yıpranmamış projelerle henüz degaje kitlelere tanıtılması için Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde İstiklal Yolu ve Gündüz Araştırmaları Aplikasyon ve Araştırma Merkezi kurulacak. Merkezde, Halas Savaşı’nda İnebolu Limanı’ndan alınan mühimmatların kağnılarla taşınarak Ankara’ya ulaştırıldığı İstiklal Yolu’nun önemi gençler nesillere aktarılacak.

Hayata geçirilecek proje ile ait vukuf veren Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Maraba, “Kastamonu İnebolu’dan başlayıp Ilgaz, Çankırı, Kalecik ve Ankara’da biten istikrar yolu üzerindeyiz. İstiklal yolu milli mücadelenin gelişigüzel safhasında çok şişman tıpkı öneme haizdir. Özellikle Anadolu’daki birçok cepheye mühimmat ve lojistik desteği bu öğün üzerinden yapılmıştır. ve bu öğün üzerinde sayımsız fedakarlıklar yapılmıştır. O zamanki süreçte Milli Uğraş içerisinde canıyla, malıyla, gayretiyle, emek sarf eden parçalanmamış şehitlerimizi buradan rahmet ve minnetle anıyoruz. Biz üstelik derogasyon yolu özelinde Milli mücadeleyi üstelik içtimai hafızada diri sübvansiyon yerine bazen çalışmalarımız oldu. Çankırı Karatekin Üniversitesi bu millete dayalı ne varsa ne ne zerre varsa onun izinde ve onunla ilişkin planlar ve projeler yapmayı da hedeflemekte. Bu doğrultuda bağımsızlık yolu milli mücadele, araştırı ve uygulama merkeziyle ilgilendiren da benzeri çalışmayı başlatmış bulunmaktayız. Çalışmamız darülfünun senatomuzca akseptans edildikten sonra YÖK’e gönderilecek. YÖK’ün onayından sonraları de bu merkezimiz aktif kuzuluk geçecektir. Bu merkezimizi kurmakla kâh amaçlarımızı ve hedeflerimizi bildirmek istiyoruz. Hele İstiklal yolundaki mücadelenin zihinlere kazınması hesabına nesilden nesile aktarılması namına kâh çalışmaları yapmayı önemsiyoruz. Konuyla ilişkin panel, çalıştay kabilinden bilimsel platformların birlikte belgeseller, sinema sosyal medyayla ilişik dahi bazı çalışmalar yapmayı arzuluyoruz. Bizim milli savaşım tarihini arz detaylı ayrıntısına kadar araştırıp insanların faydasına, Türk milletinin faydasına sunduğumuzda inanıyoruz ki bundan ahir süreçlerde üstelik bire bir milli etiket ve zaman şuuru oluşacaktır. Milli etiket ve gün şuuru içerisinde ülkemiz için, bulunduğu mıntıka üzere yeni tıpkısı gelecek nesir etme yerine da domuzuna bire bir gizil olacağını birlikte düşünüyoruz. Şu zaman İstiklal yolunun merkezinde balans yolunun yer makro kavşağında Çankırı’dahi bu tarihi takı ve uğur yüklenmiştir. Bizler da Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü ve yöneticileri yerine bu tarihi vazifeyle yer ferah şekli ifa etme namına çalışmalarımızı bölüm geçtikçe arttırıyoruz. İşte bağımsızlık yolu ve milli uğraş aplikasyon ve araştırma merkezi de bu vazifenin ete kemiğe bürülü halidir. İlerleyen dönemlerde birlik Anadolu’bile milli mücadeleyle ilgili çalışmalarımız ve araştırmalarımızla bu gestalt aracılığıyla birleştirme edilecek, eş güdümlü edilecek. Millî ve arsıulusal projeleri desteklenecek. Özellikle bu alanda çalışanların istifadesine sunturlu sunulacak bilgililer birlikte elde edilmiş olacaktır” dedi.

Çankırı’nın sadece milli mücadelede yaptığı fedakarlıkla anılan benzeri şehir olmadığını söyleyen Rektör Ekinci, “Çankırı alelhusus balkan tamam sırasında Anadolu’nun beher yoluyla asker gönderilmesi seferberliğinde da evet konusunda düşeni yapmıştır. Mevlevi alaylarıyla hele Çankırı, Mevlevi hanesinden gönüllüler, Balkan Savaşları’nda vatanı sahabet etme namına seferberliğe yardım sağlamışlardır. Hakeza Çanakkale Sevap sırasında üstelik yine yüzlerce evladını Çanakkale’ye göndererek vatan sathında üstüne düşeni ifa etmiştir. Gine tıpkı şekilde Cumhuriyet tarihimizde de terörle mücadelede de Şahıs yoğunluğuna bakarak arz çok şehit veren ildir Çankırı. Bu yönüyle da Çankırı Milli Savaşım’nin mihenk taşı taşıdır. ve ayrımsız zamanda cumhuriyetimizin de aynı kilit taşıdır. İstiklal yolunun ortasında olması hasebiyle coğrafi konumundan periferi birlikte biz üniversitemize bire bir maksat bire bir görev yükledik. Söylemlerimizde birlikte istiklalden istikbale İnsan odaklı, girişimci ve yenilikçi darülfünun yerine birlikte rapor etmekteyiz. Bu yönüyle gençlerimize hem milli mücadelede tarihi olaylara bağlayacak hem günle ait planlamalar yapacağız hem da geleceğe dayalı bile nesir hareketleri oluşturacağız” diyerek konuştu. – ÇANKIRI

Share: